Okładka książki Afrodyta Urania. Fizyczne, mistyczne i teurgiczne teofanie niebiańskiej bogini w czasach późnego antyku (relacje i asocjacje) Paweł Janiszewski
Paweł Janiszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa Seria: Parnassus historia
historia
Parnassus
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
2017-01-01
2017-01-01
Starożytność Późny antyk Religie starożytne Afrodyta Afrodyta Urania Cesarstwo rzymskie Neoplatonizm Teurgia

Okładka książki Sofiści i retorzy greccy w cesarstwie rzymskim (I-VII w.) Paweł Janiszewski, Krystyna Stebnicka, Elżbieta Szabat
Sofiści i reto... Paweł Janiszewski,&...
Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

P. Janiszewski lubi sięgać po tematy niszowe, które rzadko są przez badaczy starożytności brane na warsztat. W tym studium podejmuje temat późnoantycznych teofanii Afrodyty Niebiańskiej przyglądając się im na trzech przykładach: tajemniczego kultu w fenickiej miejscowości Afaka, morskiej przygody historyka i poety Olympiodorosa z Teb, teurgicznych prób wywołania lśnienia szafirowej gwiazdy będącej symbolem bogini. Autor stawia tezę, że wszystkie te elementy są ze sobą powiązana i przeprowadza bardzo inspirującą analizę źródeł. Jest to o tyle utrudnione, że duża część tekstów zachowała się tylko we fragmentach lub w wypowiedziach autorów wrogich religii pogańskiej. Książka bardzo ciekawie pokazuje przenikanie się różnych aspektów późnoantycznej myśli filozoficznej, religijnej i magicznej. Janiszewski każdy z trzech elementów ujmuje w dwóch płaszczyznach: najpierw przedstawia teksty bezpośrednio mówiące o analizowanych fenomenach, a potem przechodzi do asocjacji, a więc miejscami dość luźnych skojarzeń wynikających z lektury tekstów lub analizy zabytków archeologicznych. Materia pracy jest niewątpliwie trudna, ale osoby zainteresowane synkretyczną kulturą późnego antyku powinny po tę książkę sięgnąć.

Tomasz Babnis

P.S.
Nie mogę nie wspomnieć, że jednym z najciekawszych rysów Olympiodorosa z Teb było podróżowanie po imperium rzymskim w towarzystwie mówiącej papugi!

Paweł Janiszewski podjął się opisania i zanalizowania jednego z ciekawszych w świecie starożytnym fenomenów religijnych. W miejscowości Afaka w Libanie, w pobliżu jaskini znajdował się staw oraz świątynia Afrodyty. Wypływająca stamtąd rzeka co jakiś czas przybierała czerwony kolor, mający brać się z krwi zamordowanego ukochanego Afrodyty, Adonisa, zaś sama bogini pojawiać się miała w pobliżu jako gwiazda bądź kula ognia.
Autor przytacza relacje autorów starożytnych i średniowiecznych, pogańskich i chrześcijańskich nt. tego fenomenu oraz różne analizy tegoż poczynione przez naukowców. I trzeba przyznać że książka Janiszewskiego jest olbrzymią skarbnicą wiedzy w tym temacie, pewnie pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce (wyrażam podziw za olbrzymią, ciekawą bibliografię w tak przecież niszowym temacie). Doczepić się mogę tylko tego że mnóstwo cytatów, tak angielskich (tutaj jeszcze jest to do "przełknięcia") jak i greckich i łacińskich nie jest tłumaczona na język polski i trzeba się ich domyślić z dalszego tekstu. Jednak ogólnie książkę polecam. Oczywiście, nie każdemu, bo jeśli ktoś nie interesuje się antykiem czy religioznawstwem (zwłaszcza religią helleńską) to uśnie, jednak zainteresowani tymi dziedzinami powinni po książkę sięgnąć.

Adam Wojciechowski

• Parnassus