Afrodyta Urania. Fizyczne, mistyczne i teurgiczne teofanie niebiańskiej bogini w czasach późnego antyku (relacje i asocjacje)

Okładka książki Afrodyta Urania. Fizyczne, mistyczne i teurgiczne teofanie niebiańskiej bogini w czasach późnego antyku (relacje i asocjacje) Paweł Janiszewski
Okładka książki Afrodyta Urania. Fizyczne, mistyczne i teurgiczne teofanie niebiańskiej bogini w czasach późnego antyku (relacje i asocjacje)
Paweł Janiszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa Seria: Parnassus historia
462 str. 7 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Parnassus
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
462
Czas czytania
7 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364003615
Tagi:
Starożytność Późny antyk Religie starożytne Afrodyta Afrodyta Urania Cesarstwo rzymskie Neoplatonizm Teurgia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sofiści i retorzy greccy w cesarstwie rzymskim (I-VII w.) Paweł Janiszewski, Krystyna Stebnicka, Elżbieta Szabat
Ocena 9,0
Sofiści i reto... Paweł Janiszewski,&...
Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Ocena 7,5
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

P. Janiszewski lubi sięgać po tematy niszowe, które rzadko są przez badaczy starożytności brane na warsztat. W tym studium podejmuje temat późnoantycznych teofanii Afrodyty Niebiańskiej przyglądając się im na trzech przykładach: tajemniczego kultu w fenickiej miejscowości Afaka, morskiej przygody historyka i poety Olympiodorosa z Teb, teurgicznych prób wywołania lśnienia szafirowej gwiazdy będącej symbolem bogini. Autor stawia tezę, że wszystkie te elementy są ze sobą powiązana i przeprowadza bardzo inspirującą analizę źródeł. Jest to o tyle utrudnione, że duża część tekstów zachowała się tylko we fragmentach lub w wypowiedziach autorów wrogich religii pogańskiej. Książka bardzo ciekawie pokazuje przenikanie się różnych aspektów późnoantycznej myśli filozoficznej, religijnej i magicznej. Janiszewski każdy z trzech elementów ujmuje w dwóch płaszczyznach: najpierw przedstawia teksty bezpośrednio mówiące o analizowanych fenomenach, a potem przechodzi do asocjacji, a więc miejscami dość luźnych skojarzeń wynikających z lektury tekstów lub analizy zabytków archeologicznych. Materia pracy jest niewątpliwie trudna, ale osoby zainteresowane synkretyczną kulturą późnego antyku powinny po tę książkę sięgnąć.

Tomasz Babnis

P.S.
Nie mogę nie wspomnieć, że jednym z najciekawszych rysów Olympiodorosa z Teb było podróżowanie po imperium rzymskim w towarzystwie mówiącej papugi!

P. Janiszewski lubi sięgać po tematy niszowe, które rzadko są przez badaczy starożytności brane na warsztat. W tym studium podejmuje temat późnoantycznych teofanii Afrodyty Niebiańskiej przyglądając się im na trzech przykładach: tajemniczego kultu w fenickiej miejscowości Afaka, morskiej przygody historyka i poety Olympiodorosa z Teb, teurgicznych prób wywołania lśnienia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
170

Na półkach: , , ,

Paweł Janiszewski podjął się opisania i zanalizowania jednego z ciekawszych w świecie starożytnym fenomenów religijnych. W miejscowości Afaka w Libanie, w pobliżu jaskini znajdował się staw oraz świątynia Afrodyty. Wypływająca stamtąd rzeka co jakiś czas przybierała czerwony kolor, mający brać się z krwi zamordowanego ukochanego Afrodyty, Adonisa, zaś sama bogini pojawiać się miała w pobliżu jako gwiazda bądź kula ognia.
Autor przytacza relacje autorów starożytnych i średniowiecznych, pogańskich i chrześcijańskich nt. tego fenomenu oraz różne analizy tegoż poczynione przez naukowców. I trzeba przyznać że książka Janiszewskiego jest olbrzymią skarbnicą wiedzy w tym temacie, pewnie pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce (wyrażam podziw za olbrzymią, ciekawą bibliografię w tak przecież niszowym temacie). Doczepić się mogę tylko tego że mnóstwo cytatów, tak angielskich (tutaj jeszcze jest to do "przełknięcia") jak i greckich i łacińskich nie jest tłumaczona na język polski i trzeba się ich domyślić z dalszego tekstu. Jednak ogólnie książkę polecam. Oczywiście, nie każdemu, bo jeśli ktoś nie interesuje się antykiem czy religioznawstwem (zwłaszcza religią helleńską) to uśnie, jednak zainteresowani tymi dziedzinami powinni po książkę sięgnąć.

Adam Wojciechowski

Paweł Janiszewski podjął się opisania i zanalizowania jednego z ciekawszych w świecie starożytnym fenomenów religijnych. W miejscowości Afaka w Libanie, w pobliżu jaskini znajdował się staw oraz świątynia Afrodyty. Wypływająca stamtąd rzeka co jakiś czas przybierała czerwony kolor, mający brać się z krwi zamordowanego ukochanego Afrodyty, Adonisa, zaś sama bogini pojawiać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    6
  • Parnassus
    2
  • Późny antyk
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Starożytność
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Filozofia
    1
  • Chrześcijaństwo i historia Kościoła
    1
  • Religioznawstwo/Mitologia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne