Logos. Filozoficzne i teologiczne źródła idei wczesnochrześcijańskiej

Wydawnictwo: WAM
filozofia i etyka
Ego_Sum

„Na początku było Słowo (gr. Logos)". Gdy w Prologu swej Ewangelii św. Jan posłużył się terminem „Logos", odwołał się do całego bogactwa znaczeń, jakie z tym pojęciem wiązała z jednej strony filozofia grecka, z drugiej teologia starotestamentalna. Wychodząc od jego źródeł heraklitejskich, poprzez analizę Septuaginty i filozofii Filona z Aleksandrii, autor dochodzi do wczesnochrześcijańskiej koncepcji Logosu - Syna Bożego Jezusa Chrystusa, którą przedstawia na przykładzie pism św. Justyna. Są one ważnym świadectwem spotkania chrześcijaństwa i kultury greckiej, jakie nastąpiło w II w.

źródło opisu: WAM 2016

źródło okładki: WAM 2016