wywiady, dziennikarstwo, zbiór
MLB

Dla czytelników korzystających z elektronicznych czytników wydaliśmy zbiór najważniejszych wywiadów, jakie opublikował magazyn "Press" w 2014 roku. Pokazują one, że zawód dziennikarza wciąż może być facynujący. Zbiór "Wywiady Press 2014" zawiera nie tylko teksty, ale też dobre zdjęcia sesyjne. Dostępny jest w formatach EPUB i MOBI - można go czytać na tabletach, smartfonach i wszelkiego typu e-czytnikach.

"Zadaniem dziennikarza jest stawianie trudnych pytań i przedstawianie niełatwych, skomplikowanych prawd. Jeśli się to robi dobrze, czytelnicy docenią" - mówi w rozmowie z "Press" Elisabeth Åsbrink, wydawczyni i producentka szwedzkiej telewizji publicznej SVT, która w 2014 roku wygrała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

"Dziennikarze powinni zaczepiać większych i silniejszych od siebie, uderzać w możnych tego świata, a nie wyszydzać i przedrzeźniać słabszych" - przekonuje Jon Ronson, dziennikarz, autor książek non fiction, filmów dokumentalnych i programów radiowych. W ubiegłym roku w Polsce ukazała się jego książka „Czy jesteś psychopatą”.

Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej" miał nadzieję, że książką „Maestro” o Wojciechu Kroloppie zdetonuje bombę, ale przegrał ze zblazowaniem poznańskich elit. W wywiadzie Marka Zająca opowiada, dlaczego mimo to nie rezygnuje z dziennikarskich śledztw.

Cała Warszawa mówiła o tym, że Adamowi Michnikowi urodziło się dziecko, ale nikt nie miał odwagi go o to zapytać. Magdalena Rigamonti z „Wprost” to zrobiła – a Renacie Gluzie opowiada, dlaczego często idzie na wywiad na trzęsących się nogach.

Z kolei Ewa Siedlecka z "GW" kłóciła się z Adamem Michnikiem, żeby pozwolił jej wysyłać paczki z papierosami więźniom, a jednego skazanego ze złego paragrafu sama wyciągnęła z więzienia. Elżbiecie Rutkowskiej opowiada, na czym polega różnica pomiędzy byciem dziennikarzem a obywatelem.

„Człowiek ugina się po takich rozmowach” – tak dziennikarz Agory Paweł Wilkowicz wspomina wywiad z Justyną Kowalczyk, w którym narciarka opowiadała mu o swej depresji. Jacek Nizinkiewicz pyta go także o spór z Tomaszem Zimochem, uzależnienie od Twittera i słabość do limeryków.

Zdaniem Jana Wróbla to Roman Kurkiewicz stara się podważyć tę jedną jedyną prawdę. Zdaniem Kurkiewicza – jest odwrotnie. Mariuszowi Kowalczykowi wyjaśniają, dlaczego w swoim programie w TVN 24 jeszcze się nawzajem nie pozarzynali.

Z powodu krytycznej recenzji wiele znajomości jej się rozpadło. Wielu autorów się na nią obraziło. Justyna Sobolewska z "Polityki" opowiada Elżbiecie Rutkowskiej, dlaczego musi przeczytać 800 stron w ciągu jednej nocy.

John Sweeney, dziennikarz BBC, dostał się do Korei Północnej, podając się za wykładowcę akademickiego. Dziś już w BBC nie pracuje.
Jackowi Tacikowi opowiada, dlaczego warto było podjąć to ryzyko.

„Nie interesuje mnie powtarzanie czyichś kłamstw, skoro wiem, jak było naprawdę” – mówi Elżbiecie Rutkowskiej Nick Davies, dziennikarz, który powalił tygodnik Ruperta Murdocha.

"Słyszałem nawet uwagi, że katolik nie powinien robić takich zdjęć. Jestem katolikiem, pracuję w katolickim tygodniku, ale to nie znaczy, że nie będę pokazywał brutalnych aspektów rzeczywistości" – mówi o reakcjach na jego zdjęcia z Majdanu fotoreporter Jakub Szymczuk, zwycięzca Grand Press Photo 2014.

W zbiorze jest też wywiad z Dziennikarzem Roku 2013 Mariuszem Szczygłem, który mówi: "Nie jestem facetem, który się mądrzy. Reporter to ten, który zadaje pytania. Publicysta ma gotowe odpowiedzi. Mam nadzieję, że do końca zostanę reporterem."

źródło opisu: http://www.press.pl/tresc/38386,wywiady-press-2014

źródło okładki: http://www.press.pl/tresc/38386,wywiady-press-2014