Zapis socjologiczny 1978-1990

Wydawnictwo: Muzeum w Gliwicach
fotografia, Polacy
albumy
wyspa

Pisać o Zofii Rydet niełatwo. Zewsząd sypią się pochwały, niemal każdy tekst poświęcony "Zapisowi socjologicznemu" jest nimi przepełniony. "Dzieło bardzo ambitne o niepospolitych wartościach poznawczych"

źródło opisu: fragment wstępu Wojciecha Nowickiego

źródło okładki: wydawca

almos | 2017-07-18
Na półkach: 2017r.
Przeczytana: 18 lipca 2017

Album ze zdjęciami wybitnej fotograficzki przedstawiający polską wieś w latach 70. i 80. Mamy tu głównie portrety ludzi na tle swoich wnętrz, zdjęcia w większości upozowane, ale niosące masę treści. Pokazuje Rydet biedę tamtych lat, ówczesną obyczajowość i estetykę. Ale nade wszystko to zapis dokumentalny, czasów które odeszły, przywołujący wspomnienia i refleksje. Wspaniały album.

W tym zbiorze fotografii wybitna artystka, Zofia Rydet, dokumentuje polską wieś w latach 70. i 80., głównie Podhale i Górny Śląsk, ale są też inne regiony. Zdjęcia w większości wyglądają na upozowane, ludzie siedzą nieruchomo i uroczyście w swoich wnętrzach: kuchniach, albo wystawnych pokojach, w których z reguły nie mieszkają. Ale są to fotografie fascynujące.

Po pierwsze ludzie, poryte zmarszczkami twarze, zniszczone ręce, to ludzie ciężkiej, czasami katorżniczej pracy, ale wiele tam prostego, surowego piękna bijącego z tych zmęczonych postaci. Sporo tam zdjęć z Podhala i uderza wielka bieda...

idaredalma | 2017-05-26
Na półkach: 03. Pap+