Dopóty życia, dopóki nadziei: w syberyjskich lasach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
8 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Jeżynka

Losy jednej z wielu polskich rodzin zesłanych na Syberię w 1940 roku, w trakcie drugiej wojny światowej. Wydarzenia prawdziwe, zapamiętane przez Apolonię. Wtedy dwudziestoletnią, wrażliwą dziewczynę, dziś staruszkę. Opowiedziała ona Marii Judejko wszystko, czego doświadczyła. Opowiedziała o walce o przetrwanie w syberyjskiej głuszy, zmaganiach z niewyobrażalnymi warunkami: nędzą i głodem, chorobami. O tym, co zgotował im stalinowski terror. Ale przekazała także pozytywny część wspomnień: tęskonotę za ojczyzną i młodzieńcze porywy.

Powieść wspomnieniowa przekazuje to, co może nieco już przybladło w pamięci uczestników wydarzeń, ale czego całkiem wymazać się nie da. To część ważnej dla Polaków historii, której nie możemy się wyzbyć.

Żywa prawda wciąż pul

źródło opisu: www.wds.pl

źródło okładki: www.wds.pl

Jeżynka | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 28 lipca 2017

"Dopóty życia, dopóki nadziei" to spisane przez Marię Judejko wspomnienia Apolonii Migas która jako dwudziestoletnia dziewczyna, wraz z cała rodziną w 1940 roku została zesłana na Syberię. To historia bardzo osobista, pełna emocji, ze szczegółami opisujące poszczególne etapy życia na wygnaniu oraz niezwykle trudny powrót do Polski przez niemal pół świata naznaczony głodem, chorobami i śmiercią najbliższych.

Losy rodziny Migasów są tożsame z losem tysięcy polskich rodzin które podzieliły podobny los. Wyrwani ze swojej wsi, niepewni co do dalszych losów, zapakowani do pociągu przez tygodnie jechali do miejsca swojego przeznaczenia. A tam: praca ponad siły, wieczny głód, koszmarne warunki klimatyczne (mrozy w zimie, roje komarów w lecie) i jedna myśl która towarzyszyła Apolonii bez przerwy: dbać o rodzinę i robić wszystko aby przeżyć. Bohaterka sięga do zakamarków swojej pamięci i opowiada o trudach dnia codziennego, relacjach z ludźmi: dobroci jednych i podłości drugich.

Po...

Koff | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Maria Judejko – „Dopóty życia dopóki nadziei”

Książkę przeczytałem tylko ze względu na spotkanie autorskie. Wspomnienia Sybiraków są mi w zasadzie obojętne literacko. Czy jednak warto było zmęczyć te 750 stron?
Po pierwsze poza schematem: idylla rodzinnej wsi, gehenna tułaczki – uwagę zwracają niektóre szczegóły. Nieraz, bardzo ciekawe, jak choćby ten, że w czasie zaledwie 15 minut na spakowanie się, dwudziestoletniej Poli przychodzi do głowy pomysł, żeby się wymknąć z nożem i zaszlachtować warchlaka, na mięso na podróż… Mocne.
Sam pobyt w Obwodzie Archangielskim opisany jest o wiele bardziej prawdziwie, czuć mróz i wszy, niż zrobił to reżyser „Syberiady polskiej”. Tajga zabrała rok, albo półtorej, powrót do kraju trwał w sumie lat sześć. Sporo ciekawostek, jak choćby przychylność i życzliwość dla przesiedleńców ówczesnych mieszkańców Iranu - obecnie rzecz nie do pomyślenia.
Podróż powrotna przez rosyjski mróz, wysuszające wiatry na stepach Uzbekistanu, gorące nadmorskie Iran...

Alicja | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, Pólka Adama