Miłość. Wydanie drugie poprawione

Anna Gratkowska Wydawnictwo: Replika literatura obyczajowa, romans
Replika
2017-01-01
2017-01-01

Okładka książki Gałganki Małgorzata Biela, Bogusława Chwierut, Anna Czartoszewska, Anna Gratkowska, Elżbieta Jach, Jelena Jasek, Aneta Jasłowska, Dorota Jaszczak-Kacprzak, Ewa Kaczmarczyk, Magdalena Kapuścińska, Monika Magda Krajewska, Urszula Krajewska-Szeligowska, Monika Milczarek, Beata Małgorzata Moniuszko, Jolanta Reggel, Lidia Ryś, Danuta Sroka, Anna Tlałka, Andrzej Wróblewski
Gałganki Małgorzata Biela, B...

Chociaż książka Anny Gratkowskiej ma tak niepozorny i prosty tytuł, że nie przywodzi niczego na myśl poza jednym, treść wzbudza wiele emocji, a definicja miłości jest tutaj wielokrotnie modyfikowana, bo każdy z bohaterów ma swoją. Jakże niby banalne słowo – miłość, a gromadzi w sobie mnóstwo uczuć i odczuć, mnóstwo afektów i tyle samo portretów właścicieli. Właściwie nieco z dystansem podchodziłam na początku do książki. Myślę sobie, co też nowego można napisać o miłości, trochę przereklamowanej, trochę odepchniętej na rzecz innych współczesnych wartości. Tymczasem autorka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, a pozycję polecam wszystkim, którzy lubią dobry humor pod podszewką którego autorka naszkicowała bardzo wyjątkowo charakterystyczne portrety swoich bohaterów.

Obok dobrego humoru jest tutaj kilka charakterystycznie nakreślonych postaci. Ma się wrażenie, że każda z nich jest podobna do nas. Autorka nie stworzyła bajkowej, romantycznej scenerii, nie nakreśliła również pięknych, wiecznie młodych, mieszkających w pałacach, obrzydliwie bogatych bohaterów. To przedstawiciele zwykłych codzienności, prości, niczym nie wyróżniający się. Autorka wprowadza nas do ich świata pomału, krok po kroku. Jak nie trudno się zresztą domyśleć, każda z nich opowiada nam o tym, jak bardzo pragnie miłości. Wielowymiarowość ich uczuć momentami wywołuje konsternację, zdziwienie, ale i ciekawość. Bo każdy z nich pod maską kryje wiele nadziei, pragnień, marzeń o prawdziwym szczęściu i uczuciu. Każdy ma też inne doświadczenia z przeszłości, które potrafią przywoływać się w najmniej oczekiwanych momentach.

Książka Anny Gratkowskiej to taki portret współcześnie poszukujących miłości, trochę w krzywym zwierciadle, ze szczyptą ironii, jednak z podwójną dawką emocji. Czuje się w sercu szczere ukłucie i przywołanie do rzeczywistości. Jej bohaterowie rozmijają się często, przemykając obok prawdziwości uczuć, których próżno szukają wokół wygórowanych ambicji, czy wyimaginowanych wartości. Szczerość i afektywność miłości raczej upatrywać należy w prostocie i niepozornościach. Kibicowałam każdej postaci. Każda z nich bowiem zdobyła odrobinę mojej sympatii, może oprócz Januarego. Tylko pewne zaszłości z przeszłości zalegają na półkach ich życia, tworząc przytłaczający balast. Czy się z niego otrzepią? Odsyłam Was do książki! A całość zgrabnie i stylowo połączone z lekkością pióra i dobrym humorem, by mimo wszystko wywoływać głębię refleksji i wartościowego przesłania. Szczerze polecam!

Miłość. Chyba każdy z nas chce być kochanym i kochać. Niestety wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste. A obserwując współczesna rzeczywistość mam wrażenie, że nawet coraz trudniejsze.
Książka „Miłość, wydanie drugie poprawione” daje jednak nadzieję na to, że właściwie wszystko w naszym życiu jest jeszcze możliwe i że czasami ta miłość w drugim poprawionym wydaniu też jest możliwa.

Książka Anny Gratkowskiej, opowiada losy kilku bohaterów. Pierwszą z nich jest Alicja, totalna romantyczka, która wciąż marzy o wielkiej miłości. Na jej drodze z wielkim impetem pojawia się January. Czy mężczyzna ma szansę stać się dla Alicji tym wymarzonym? To zdaje się nie do końca pewne. Szczególnie, że od jakiegoś czasu Alicję obserwuje mieszkający naprzeciwko Ignacy. Mężczyzna jest nieśmiały, otyły i nadal mieszka z despotyczną matką. Koleżanką Alicji, jest Marcelina, feministka po przejściach, która niebawem ma wyjść za mąż za Ihaba. Mężczyzna pracuje z Antonim, uwielbianym przez kobiety pulmonologiem, który również skrywa swoją wielką tajemnicę.
Wszyscy bohaterowie, tworzą niezwykłą mozaikę osobowości, historii, trudnych przeszłości. Aktorka w sposób niezwykle umiejętny połączyła ich losy w jedną całość. I muszę przyznać że zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Szczególnie, że każdy z bohaterów jest zupełnie inny, każdy skrywa jakąś tajemnicę z przeszłości, każdy szuka swojej drugiej połówki i sposobu na szczęście i robią to w zupełnie odmienny sposób. Czy mają szansę by zrealizować swoje marzenia? Tego oczywiście dowiecie się sięgając po tę książkę.
Co prawda ostatnio niezbyt często sięgam po powieści obyczajowe. Ta książka jednak zaintrygowała mnie już od samego początku i nie żałuję, że po nią sięgnęłam. "Miłość. Wydanie drugie poprawione." to lekka, przyjemna ale również ambitna lektura na wiosenne, cieplejsze dni. Znajdziemy w niej trudniejsze chwile, tragiczne historie, dylematy. Nie zabraknie w niej jednak również ciepła, nadziei i pozytywnych momentów. Książka napisana jest swobodnie, barwnie i interesująco. Miejscami jest wzruszająca, w innych momentach bawi dowcipem, w jeszcze innych skłania do refleksji.

Co prawda spodziewałam się trochę innych zakończeń tych historii, jednak w żaden sposób nie czuję się zawiedziona tym, co zaplanowała dla swoich bohaterów Anna Gretkowska.

Tak jak wspomniałam wcześniej "Miłość. Wydanie drugie poprawione" to moim zdaniem idealna lektura na nadchodzący czas wiosenny.

Polecam

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

"Miłość. Wydanie drugie poprawione", to jedna z tych pozycji, którą biorąc do ręki, kompletnie nie wiesz, czego masz się po niej spodziewać. Nie słyszałam wcześniej ani o tej książce, ani o tej autorce ale opis dał mi nadzieję, na bardzo przyjemną i pozytywną historię, która spodoba mi się już od początkowych stron. Miałam nadzieję, że spędzę przy tej lekturze miłe, niedzielne popołudnie. Czy tak rzeczywiście było? Zapraszam do dalszej lektury!

Miłość - czy nie jest to najpiękniejsze uczucie na świecie? Czy to nie ono sprawia, że w naszym życiu pojawia się słońce, które rozgrzewa nas od środka i rozjaśnia nawet najbardziej pochmurny dzień? Robi z nas zwariowanych nastolatków, mimo, że lata młodości mamy już dawno za sobą?Miłość, zamieni w optymistę nawet największego gbura na świecie. I czy to nie dlatego tak bardzo jej pragniemy? Szukamy swoich drugich połówek, mając nadzieję, że wypełnią one te pustki? I o tym właśnie jest książka "Miłość. Wydanie drugie poprawione" - o szukaniu miłości.

"Wspomnienia miały to do siebie, że pojawiały się w najmniej odpowiednich momentach."

Możemy poznać historię kilku bohaterów, których los się ze sobą splata. Mamy szansę dowiedzieć się, kogo szuka Alicja, niepoprawna romantyczka, lubująca się w pieczeniu ciast i czytaniu romansów, lub Ignacy - niepewny siebie, trzydziestoletni serwisant i znawca szachów, nadal mieszkający z matką, która jak na razie jest jedyną kobietą w jego życiu. Zupełnym przeciwieństwem maminsynka jest Antoni, przystojny Pan Doktor, w którym kochają się wszystkie pacjentki i koleżanki z pracy, w tym Danusia - lubiąca brokat oraz wyzywające stroje i makijaż pielęgniarka, która pod grubą warstwą "tapety" skrywa wrażliwą i ciepłą kobietę, z duszą romantyczki. Kto by pomyślał, że przeciwieństwa aż tak się przyciągają, a osoba, która na pierwszy rzut oka wydaje się nam być zupełnie nie w naszym typie, skrada nam serce? To pytanie zadają też sobie pozostali bohaterowie tej powieści, w tym Marcelina - przyszła panna młoda, która boi się opowiedzieć narzeczonemu o swojej przeszłości, Cecylia - starsza Pani, z duszą na ramieniu, oraz inni poszukiwacze szczęścia. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak potoczą się ich losy, to koniecznie musicie przeczytać tę powieść!

"Bo prawdziwa, nieidealna miłość może być tylko jedna. I za nic w świecie nie zamieniłbyś jej na żadną inną."

"Miłość. Wydanie drugie poprawione", to niesamowicie przyjemna, zabawna i momentami wzruszająca, wielowątkowa powieść o poszukiwaniu szczęścia i miłości. Nie spodziewałam się, że dostarczy mi ona aż tylu emocji. Te kilka godzin, które spędziłam na czytaniu tej pozycji, minęły mi bardzo szybko i to dzięki tej świetnej historii oraz warsztatowi pisarskiemu autorki, który jest lekki i niewymuszony. Aż chce się przewracać kolejne kartki i zagłębiać w losy bohaterów, których swoją drogą bardzo polubiłam, i z którymi się zżyłam. Ze smutkiem stwierdziłam w pewnym momencie, że do zakończenia tej książki coraz bliżej i, że będę musiała pożegnać się z tą historią i tymi bohaterami. Może nie wszyscy zyskali moją sympatię, ale nie każdemu przypadła pozytywna rola w tej powieści. Zawsze wolałam, gdy fabuła książki skupia się na jak najmniejszej ilości bohaterów, a takie, w których występuje ich duża ilość, raczej unikałam, gdyż sądziłam, że ciężko będzie mi to wszystko ogarnąć, a tu proszę! Autorka tak umiejętnie poprzeplatała losy tych postaci, że nie miałam z tym najmniejszego problemu, za co oczywiście należy się duży plus.
Jeśli więc szukacie przyjemnej lektury na leniwe popołudnia, to "Miłość. Wydanie drugie poprawione" nada się do tego idealnie. Jestem pewna, że spędzicie przy niej kilka naprawdę fajnych godzin, podczas których doznacie całej gamy uczuć, od radość i szczęście, po smutek i wzruszenie. Na szczęście, tych pozytywnych emocji jest więcej, przez co czyta się ją z ogromną przyjemnością. Jest to ciepła historia, która ogrzeje Wasze serca. Naprawdę polecam!

„Zakochanie – gwałtowna, lecz jakże przyjemna przemiana wnętrza człowieka. Znacie to?”

Alicja to roztargniona niepoprawna romantyczka, która marzy o poznaniu wspaniałego mężczyzny, który zmieniłby jej cały świat. Pewnego razu poznaje Januarego, który od razu wpada jej w oko. Tylko, czy to ten jedyny? Ignacy to trzydziestoletni mężczyzna z nadwagą, miłośnik szachów i znawca kobiecych dusz po sześćdziesiątce. Cały czas mieszka z despotyczną matką, która nie pozwala mu dorosnąć. Od dłuższego czasu podkochuje się w Alicji, lecz nieśmiałość nie pozwala mu nic z tym zrobić. Czy znajdzie odwagę, by wreszcie wyznać swe uczucia? Za to Antoni to pewny siebie pan pulmonolog, który wygląda jak Adonis i ogląda się za nim niejedna kobieta. Jest jeszcze Marcelina, która mimo zbliżającej się daty ślubu, nie ma ochoty wyjawiać narzeczonemu szczegółów ze swojej przeszłości. Koniecznie musicie poznać ich losy.

„Anna Gratkowska to absolwentka Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest laureatką kilku konkursów literackich. Jej pasją są podróże i czytanie książek. W przyszłości chciałaby wyruszyć w podróż po Europie kamperem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Stokrotki w deszczu.”

„Miłość. Wydanie drugie poprawione” to powieść, której sam tytuł sugeruje, że będzie ona oczywiście o miłości. O miłości prawdziwej dalekiej od ideału. Miłość jest uczuciem, którego pragnie każdy z nas. Chcemy mieć u swego boku osobę, która zawsze będzie blisko i z nami będzie dzielić radości i smutki. Niestety nie zawsze dostrzegamy osoby, które obdarzają lub mogą nas obdarzyć takim uczuciem i gonimy za wyimaginowanym ideałem, który de facto chyba nie istnieje. Czasami warto się rozejrzeć wokół siebie i dostrzec, kto zawsze jest obok nas.

Pierwsza miłość podobno jest tą niezapomnianą, ale może czasami warto poczekać na wydanie drugie? Poprawione?

Autorka stworzyła plejadę bardzo ciekawych i wyrazistych bohaterów. Oprócz Alicji, Ignacego, Antoniego oraz Marceliny pojawiają się jeszcze dwie interesujące postacie. Cecylia znana pisarka i stała pacjentka szpitala, której historia jest bardzo wzruszająca oraz Danusia, barwna pielęgniarka, którą kochają wszyscy pacjenci. Na samym początku wydaje się, że wszystkie to postacie nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak czytając dalej, dostrzegamy, jak ich losy się splatają, tworząc świetną spójną całość.

Książka napisana jest lekko, bardzo prostym językiem i choć akcja toczy się nieśpiesznie swoim własnym torem, to perypetie bohaterów tak niesamowicie wciągają, że czyta się ją póki się nie skończy. Tak było w moim przypadku.

„Miłość. Wydanie drugie poprawione” to powieść niezwykle ciepła, wzruszająca momentami zabawna. Autorka w dosadny sposób uświadamia czytelnikowi, że piękna i cudowna miłość, jaką dostajemy w niejednej książce i niejednym filmie nie przypomina w ogóle rzeczywistości. Jednak bezapelacyjnie warto kochać i być kochanym. Każdy z bohaterów tej powieści szuka miłości, ale czy ją znajdzie? A jeśli ją znajdzie, to czy odnajdzie w niej to, co najważniejsze, czyli szczęście? O tym już musicie przekonać się sami.

„Bo prawdziwa nieidealna miłość może być tylko jedna. I za nic w świecie nie zamieniłbyś jej na żadną inną.”

„Miłość. Wydanie drugie poprawione” to powieść, która zaskakuje, bawi i wzrusza. To powieść o poszukiwaniu miłości, poszukiwaniu szczęścia i bliskości drugiej osoby. Jest to książka bardzo prawdziwa, którą polecam Wam z całego serca.

Okładka mnie zauroczyła, jest piękna, lekka, delikatna i ma w sobie to coś, co przykuwa wzrok.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Replika.
Link do recenzji

Motyle w brzuchu, optymistycznie rysująca się przyszłość, cas spędzony u boku kogoś kto obdarzył uczuciem nas i komu je odwzajemniamy. Po prostu miłość. Nic więcej, nic mniej. Każdy kochał, kocha lub będzie kochać, teoria jest prosta, natomiast praktyka to już całkiem inna sprawa - skomplikowana i pełna pułapek. Zakochanie się to pierwszy krok, jednym przychodzi on bez trudu, inni potrzebują czasu by dostrzec kogoś i spojrzeć na niego z całkiem nowej perspektywy. Pierwsza miłość bywa podobno niezapomniana, a może jej drugie wydanie lub kolejne wydanie przynosi szczęście?

Wiara w miłość jest uważana za naiwność, lecz Alicja nie przejmuje się takimi opiniami, jeszcze jej szuka, ale przecież może pojawić się zaraz, no ciut później także nie zaszkodzi. Marcelina ma całkowicie odmienny światopogląd od swojej przyjaciółki, nie przywiązuje się do mężczyzn, po prostu pojawiają się w jej życiu i tyle, to ona decyduje na jak długo. Cecylia wie jak smakuje prawdziwe uczucie i niestety co dzieje się gdy nagle znika. Antoni zdaje sobie sprawę jakie wywołuje wrażenie na płci pięknej, lecz korzysta z tego z umiarem, co innego Ignacy - ten nie zna granic i wiele ma na sumieniu. Tak się składa, że ich i kilku jeszcze osób życiowe drogi przecinają się, wywołując pewne perturbacje i przypominając przeszłość. Wydawałoby się, iż codzienność nie sprzyja pojawieniu się tego lub tej jedynej, przecież osiedlowe podwórze, szpital czy też klub, w którym dudni muzyka, nie sprzyjają takiemu wiekopomnemu wydarzeniu, chociaż czy na pewno? A co będzie gdy już zawita? Szczęście bywa podszytem lękiem i dawnymi demonami, czasem przychodzi niepostrzeżenie i dopiero po czasie jest zauważane, no i nic nie zaszkodzi by mu trochę pomóc. Czy Alicja znajdzie księcia z bajki? Co z uczuciami Danusi? Antoni potrzebuje czasu by dostrzec kogoś kto jest całkiem inny od jego idealnych wyobrażeń, ale może właśnie o to chodzi?

Miłość ma wiele twarzy, czasem jest na nich uśmiech i radość, a czasem rozczarowanie i smutek. Niektórzy mają szczęście i za pierwszym razem trafiają na swoją bratnią duszę, drudzy dopiero przy kolejnym podejściu znajdują przysłowiową drugą połówkę. Anna Gratkowska w swojej książce pokazuje różne barwy uczuć i tych utraconej, i tych dopiero raczkujących, ale także takich, którym nie dano szansy rozkwitnąć lub wprost przeciwnie rozrosły się tak, że wprost duszą człowieka. "Miłość. Wydanie drugie poprawione" tworzą bohaterowie nieidealni, takich jak spotykamy codziennie i podobni do nas. Niekiedy poranieni lub wydający się naiwni w swych marzeniach, ale doskonale odzwierciedlający ludzi, którym brakuje bliskości innego człowieka, chociaż nie egzystują w odosobnieniu. Autorka łączy postacie łańcuchem wydawałoby się przypadkowych wydarzeń, ale zawsze towarzyszą im emocje i drugie dno, mające jak się okazuje o wiele większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. "Miłość. Wydanie drugie poprawione" ma w sobie humor i lekkość oraz celne spostrzeżenia dotyczące poszukiwań kogoś bliskiego. Powieść toczy się w rytm kolejnych dni, w której codzienność przeplata się z sytuacjami wyjątkowymi i nadzieją, że to może już teraz lub za chwilę pojawi się właśnie ten lub ta jedyna. Anna Gratkowska nie lukruje rzeczywistości, nie przedstawia jej tylko w jasnych kolorach, jest w niej ból, rozczarowanie, blizny i zawiedzione zaufanie, lecz czasem towarzyszy im także oczekiwanie na szczęście u boku kogoś bliskiego.

Każdy z nas pragnie kochać i być kochanym, ale niestety nie każdemu będzie dane doświadczyć tego uczucia. Jednak warto próbować, poszukiwać, nie tracić nadziei. Czasem tak bardzo pragniemy znaleźć kogoś, kto by nas kochał, a tymczasem nie zauważamy tego, który jest tuż za rogiem. Gonimy za niedoścignionym, wyimaginowanym, a możemy przegapić naszą szansę na dobry związek. Tak właśnie jest w przypadku bohaterów tej książki. Czy prawdziwa miłość przeszła im koło nosa, a może zawalczyli?

Alicja - zagubiona, roztargniona, niepoprawna romantyczka, która pragnie spotkać miłość swojego życia. Pewnego dnia poznaje Januarego, który robi na niej piorunujące wrażenie. Czy coś będzie z tej znajomości?

"Och, Alicjo, Alicjo, gdyby i tobie przytrafiła się podobna historia! Gdyby i na ciebie ktoś tak popatrzył! Bo czy wszystkie romantyczne historie musiały przytrafiać się innym? Czy tylko w twoim wykonaniu szukanie drugiej połówki było serią spektakularnych potknięć i minidramatów?"

Jest jeszcze niepewny siebie, z nadwagą trzydziestoletni Ignacy, który jest znawcą kobiecych dusz po sześćdziesiątce. Mieszka z despotyczną i nieznoszącą sprzeciwu matką, która nie pozwala mu dorosnąć. Skrycie kocha się w Alicji. Czy odważy się na wyznanie swoich uczuć? I czy w końcu uwolni się spod kurateli rodzicielki?

"Tak, zakochał się w sąsiadce z naprzeciwka. To było banalne i, prawdę mówiąc, byle pisarzyna mógł wymyślić podobną historię. On, zakompleksiony grubas, ona - świetna laska, a po drodze jakiś trzeci nie do pary. "

Ciekawą postacią okazała się ekscentryczna i bezkompromisowa feministka Marcelina, przyjaciółka Alicji. Stwarza wokół siebie pozory, ale skrywa bolesną przeszłość, z którą przyjdzie się jej zmierzyć.

Bohaterowie są wyraziści, różnorodni, mają swoje wady i zalety przez co wydają się nam tacy swojscy, bliscy dzięki czemu łatwo można zrozumieć ich motywy postępowania. Zdecydowanie więcej ich dzieli, aniżeli łączy. Każdy z nich inaczej postrzega związek i dla każdego z nich ma on inne znaczenie. Z postacią głównej bohaterki i jej licznymi perypetiami z pewnością utożsamią się inne podobne kobiety. Choć dla tych twardo stąpających po ziemi, taki nadmiar romantyzmu może być uciążliwy. Mnie osobiście absolutnie to nie przeszkadzało.

Anna Gratkowska w interesujący sposób przedstawiła miłość, pokazując ją z rożnych perspektyw. Przypomina również, że miłość trzeba budować na szczerości, inaczej to nie ma najmniejszego sensu. Czytając uświadamiamy sobie, że i my sami mamy podobne doświadczenia, marzenia i plany. Dlatego to wszystko jest tak bardzo realne i bliskie każdemu z nas.

Myślałam, że będzie to lektura tylko i wyłącznie optymistyczna, ale zostałam mile zaskoczona. Autorka bowiem nie unika trudnych tematów. Skutkowało to tym, że w jednym momencie się śmiałam, by po chwili zostać zmuszoną do refleksji.

Na uwagę zasługują plastyczne opisy, prosty język, błyskotliwe dialogi i nieszablonowe rozwiązanie poszczególnych wątków. Nic nie jest napisane na siłę czy w jakiś sposób przerysowane. To wszystko razem sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie.

"Miłość. Wydanie drugie poprawione" to lekka wielowątkowa powieść, która bawi, zaskakuje i wzrusza. To książka o poszukiwaniu miłości (o jej blaskach i cieniach),szczęścia, o samotności, trudnej przeszłości i oczekiwaniach względem drugiej osoby. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeciętna

Przeciętna

Bardzo ciekawa książka, pełna pozornie niezwiązanych ze sobą wątków, które w końcówce splatają się w logiczną całość. Wszystko podporządkowane głównemu tematowi: drugiej miłości, która niekiedy bywa szczęśliwsza od pierwszej. Polecam!

• 2017 rok
  • Do recenzji