geofizyka, górnictwo, sejsmologia
Tethis

Książka zawiera podstawy fizyczne metod geofizyki górniczej stosowanych w polskim górnictwie. Autorzy ograniczyli zakres podręcznika wyłącznie do zagadnień bezpośrednio związanych z eksploatacją złoża. Ze względu na specyfikę podziemnej eksploatacji złóż w Polsce, polegającą na wydobywaniu złóż ze stosunkowo znacznych głębokości, szczególną uwagę poświęcono badaniom i obserwacjom zmian zachodzących w górotworze pod wpływem naprężeń oraz geofizycznym metodom rozpoznawania zagrożenia dynamicznymi przejawami ciśnienia górotworu. Przedstawiono podstawy i wykorzystanie metod sejsmologii górniczej, sejsmoakustyki, sejsmiki górniczej, jak również metod geoelektrycznych oraz w dużym skrócie metod grawimetrycznych. Zwrócono także uwagę na możliwość wykorzystania metod geofizycznych do zagadnień ekologicznych, związanych z ograniczeniem degradacji środowiska na obszarach górniczych.

źródło opisu: Śląskie Wydawnictwo Techniczne, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie