H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata

Seria: Mangowy Lovecraft
Wydawnictwo: Studio JG
異世界の色彩 ラヴクラフト傑作集 – H.P. Lovecraft's The Colour Out of Space (Isekai no Shikisai Lovecraft Kessakushuu)
komiksy
norimenai

„Gdy przybyłem w te strony, by dokonać oględzin terenu pod planowaną zaporę, powiedziano mi, że nad tutejszymi wzgórzami i dolinami ciąży straszliwa klątwa”. Zanim przeklęte pustkowie w Arkham zyskało swoją niechlubną nazwę, stało tam dobrze prosperujące gospodarstwo prowadzone przez rodzinę rolników. Pewnego dnia w ziemię tę uderzył meteoryt. Naukowcy nie mogli nadziwić się niezwykłej...

Zanim przeklęte pustkowie w Arkham zyskało swoją niechlubną nazwę, stało tam dobrze prosperujące gospodarstwo prowadzone przez rodzinę rolników. Pewnego dnia w ziemię tę uderzył meteoryt. Naukowcy nie mogli nadziwić się niezwykłej strukturze znaleziska, które nie przypominało żadnego znanego minerału, a w nocy jarzyło się dziwnym blaskiem. W końcu meteoryt zaczął się kurczyć i zniknął. Ale następstwa jego obecności zmieniły okolicę w miejsce, o którym po latach ze strachem wspominać będą tylko nieliczni.

źródło opisu: www.studiojg.pl

źródło okładki: www.studiojg.pl

Fantasy-Bestiarium | 2017-11-15

„H.P. Lovecraft: Kolor z innego wszechświata” jest mangową adaptacją jednego z najbardziej znanych opowiadań Samotnika z Providence. Komiks jest charakterystycznie ilustrowany, świetnie oddający klimat opowiadania. Surowa czerń i biel przemawia do czytelnika i potrafi wzbudzić u niego pierwotną, przedwieczną grozę. Historia została opowiedziana w posępnym stylu, gdzie strach i nieznane czai się w mroku.

Jedna z urodzajnych i dobrze prosperujących ziem Arkham została pewnego feralnego dnia nawiedzona przez tajemniczy meteoryt z przepastnych czeluści kosmosu. Obmierzły obiekt uderzył w farmę rolnika Nahuma i jego rodziny. Od tego czasu prężnie prosperujące gospodarstwo zaczęło popadać w ruinę, a jego mieszkańcy szybko chorować. Naukowcy nie mogli dojść do zgodności, czym tak naprawdę jest ten tajemniczy meteoryt, który w żaden sposób nie przypominał żadnego wcześniej im znanego. Jednak następstwa jego bluźnierczej obecności zmieniły urodzajną onegdaj krainę w gnijące, przeklęte...

mrzokonimow | 2017-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Niezwykły klimat opowiadania Lovecrafta podkreślony przepięknymi ilustracjami. A tytułowy kolor z innego wszechświata, choć oddany w surowej czerni i bieli, hipnotyzuje i przeraża.

Marta Gaik | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Proza H.P. Lovecrafta w mangowej wersji japońskiego rysownika. Określenie manga jest tu mocno na wyrost. Książka wydana w modelu japońskim - czytamy ją niejako od tyłu, od prawej do lewej. Rysunki są mroczne i genialne, ale z japońskim stylem mają mało wspólnego. Kreska jest wyraziście europejska. Świetna dynamika, duże plansze i dość oszczędne dialogi, bo w tej historii najważniejszy jest niesamowity świat. Nierealne zjawisko zaczyna obejmować całą dolinę, w której mieszka jedna rodzina... Wszystko co się tam dzieje ma specyficzny pozaziemski kolor.

Komiks jest czarnobiały, ale to nie przeszkadza uruchomić wyobraźnię i zobaczyć ten niebywały "kolor", który pochłania wszystko.

maćko | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 maja 2017

Bomba!Jedno z lepszych połączeń dwóch odmiennych rzeczy.Oprócz znanego nam opowiadania w przekładzie Macieja Płazy dostajemy jeszcze świetną mroczną kreske.Zdecydowanie Kawał dobrej roboty!;D

Michał | 2017-09-05
Przeczytana: 01 września 2017

Znakomita, wierna adaptacja opowiadania Lovecrafta. Świetnie oddaje narastające napięcie i gęstniejący klimat grozy. Bardzo ciekawe operowanie odcieniami szarości (komiks jest czarno-biały). Choć jest to manga, komiks narysowany jest realistycznie, w europejskim stylu. Jedyne, do czego trzeba się przyzwyczaić, to czytanie od prawej do lewej. Dla fanów mangi, to żaden problem, pozostali powinni dać się przekonać, bo zdecydowanie warto!

vAnathema | 2017-11-21
seropl | 2017-11-07