Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców

Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców
9788362020447
Warszawa, Okupacja, Wojna, Codzienność
historia
Agras

Broszura „Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców” jest montażem fragmentów pochodzących z ponad 70 nagrań zgromadzonych w AHM, przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Warszawy. Świadkowie opowiadają o historii Warszawy, dniu codziennym miasta w czasie okupacji niemieckiej, o jego wyglądzie i atmosferze, warunkach życia, a także o różnorodnych losach i postawach warszawiaków w tamtym okresie. Znajdziemy tutaj m.in. wspomnienia o ich udziale w konspiracyjnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, o represjach ze strony Niemców, a także o tragedii żydowskich mieszkańców stolicy zamkniętych w getcie i skazanych na zagładę.

Publikacja zawiera krótki wstęp historyczny, a także informacje o Archiwum Historii Mówionej. Jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, zarówno amatorskimi, pochodzącymi z prywatnych zbiorów rodzinnych, jak i wykonanymi przez profesjonalistów, ze zbiorów instytucjonalnych. Wydawnictwo liczy 96 stron. Dołączona jest do niego płyta CD, na którą składają się kilkuminutowe fragmenty relacji (cały materiał dźwiękowy trwa ok. półtorej godziny).

źródło opisu: http://dsh.waw.pl/

źródło okładki: http://dsh.waw.pl/