jidisz, rymowanki, alfabet
poezja
bromba

"Majn Alef Bejs" - rymowanki prezentujące alfabet żydowski - to rodzaj abecadła dla dzieci prezentującego hebrajskie litery alfabetu jidysz (alef, bejs – to nazwy pierwszych liter tego alfabetu). Bajki zamieszczone w książkach mają postać wierszowanych opowieści. Autorami są pisarze/pisarki żydowscy/żydowskie tworzący w języku jidysz w latach międzywojennych, jak: Icchak Lejbusz Perec, Kadia...

Bajki zamieszczone w książkach mają postać wierszowanych opowieści. Autorami są pisarze/pisarki żydowscy/żydowskie tworzący w języku jidysz w latach międzywojennych, jak: Icchak Lejbusz Perec, Kadia Mołodowska, Lejb Kwitko, Ida Maze, Jehoszua Kamiński i Szmuel Ceslera.
Atutem książki jest również to, iż jest ona dwujęzyczna. Utwory w niej zamieszczone są w oryginale oraz przetłumaczone z języka żydowskiego (jidysz) na język polski. Dodatkowo celowo wiele zwrotów nie zostało przetłumaczonych. Zamiast tego zamieściliśmy w wersji polskiej ich transliteracje. Jest to dużym ułatwieniem dla osób nie znających jidysz.

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent za książkę "Majn Alef Bejs" otrzymało najbardziej prestiżową nagrodę na świecie BolognaRagazzi Award 2014 w kategorii Non Fiction podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.

Urszula Palusińska za ilustracje do książki otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Ilustracji Książkowej dla Dzieci ILUSTRATE 2013 w Portugalii oraz srebro w European Design Awards (ED Awards) w kategorii Books & Editorial Illustration. Książka też została nominowana do Książki Roku2013, w kategorii ilustracje.

źródło opisu: http://www.czulent.pl/pl/a-majse

źródło okładki: http://www.czulent.pl/pl/a-majse