Monarchia prawa? : angielska myśl polityczna doby Tudorów

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
kapiszonkkk

Najnowsza książka Bogdana Szlachty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, traktuje o jednym z najciekawszych okresów kształtowania się zachodniej refleksji politycznej. Epoka Tudorów to w dziejach Anglii okres wyjątkowy: historycy doktryn politycznych odnajdują tu bowiem zaczątki dążenia do ograniczenia władzy monarszej oraz przemian prowadzących do nowożytnego państwa suwerennego. Spis...

Spis treści:
Wstęp. Kluczowy problem ładu
I. Anglia Tudorów (wprowadzenie historyczne)
II. Chrześcijański humanizm renesansowy
III. Ku monarchii absolutnej? Kontrowersje doby Henryka VIII
IV. "Monarchia republikańska"? Kontrowersje za panowania Elżbiety I
V. Nie tylko monarchomachowie, czyli o stanowiskach protestantów
VI. Między lojalnością a oporem, czyli o stanowiskach katolików
Zakończenie. Na przełomie epok: Richard Hooker i Hadrian Saravia
Aneks. Uwagi o koncepcjach szkockich myślicieli XVI wieku