13 Minutes

powieść młodzieżowa
angielski
DominikaH

Nominacje: Derleth (2017)

I was dead for 13 minutes.

I don't remember how I ended up in the icy water but I do know this - it wasn't an accident and I wasn't suicidal.

They say you should keep your friends close and your enemies closer, but when you're a teenage girl, it's hard to tell them apart. My friends love me, I'm sure of it. But that doesn't mean they didn't try to kill me. Does it?

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/26842622-13-minutes

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/26842622-13-minutes

Aneta Wiola | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

„PRZYJACIÓŁKI NA ZAWSZE”
Wydaje się, że życie szesnastoletniej Tashy jest idealne – najpopularniejsza dziewczyna w szkole, w której podkochują się wszyscy chłopcy, ubóstwiający rodzice i wierne przyjaciółki. Pewnego mroźnego dnia, ciało wspomnianej nastolatki zostaje wyłowione z rzeki. Tasha była martwa przez 13 minut. Nikt nie wie, dlaczego spotkał ją taki los. Dziewczyna cierpi na amnezję i nie pamięta niczego z wypadku; a do tego na pozór wierne przyjaciółki dziwnie się zachowują. Co się stało tamtej nocy? Jaka szokująca prawda wyjdzie na jaw?

Piękne i popularne dziewczyny, inaczej klub Barbie – to z takimi płytkimi frajerkami mamy styczność w najnowszej powieści Sarah Pinborough. Bo każdy chce być tym lubianym, należeć do jakiejś paczki, a wyłamują się nieliczni. W końcu nikt nie chce być ofiarą. W nosie mam mentalność tych płytkich „kutafonic” srających na innych uczucia; i tej całej reszty śliniących się szczeniaków gotów w każdej chwili zaaportować. Nie rozumiem jak można...

Pewnie wielu z nas miało w swoich szkołach grupkę dziewczyn, które zawsze były "naj" pod każdym względem albo przynajmniej za takie chciały uchodzić, nosić najlepsze (najdroższe) ciuchy, mieć najlepszych facetów, używać tylko najlepszych (najdroższych) kosmetyków, być ciągle i wciąż - naj.

Suki, Barbie, pięknisie, zołzy jak je zwał, tak zwał. Osoby, które zwykle poniżały i wyśmiewały innych, bo przecież same uważały się za chodzące ideały. ;)

"13 minut" porusza właśnie ten często trudny temat szczególnie dla nastolatków, chcących przynależeć do jakieś grupy, być akceptowanym za wszelką cenę. Co są w stanie zrobić by osiągnąć swój upragniony cel? Szantażować, dokuczać, a może nawet... zabić? Dowiecie się tego, kiedy zdecydujecie się na ten tytuł. ;)

Pozycję tą bardzo szybko się czytało, styl mi odpowiadał i nie męczył zbytnim udziwnieniem tekstu. Mamy tu dobrze ukazane sylwetki bohaterek oraz ich wewnętrzne emocje i rozterki.

Mimo wielu zalet tejże książki jednak bardziej...

Elżbieta | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Dojrzewanie to czas smakowania życia , poszukiwanie swojego "ja" i tworzenie samego siebie. To świat pełen podskórnych emocji, zdrad, zranień i strachu. Okres, w którym łatwo się pogubić. Przestaje się już być dzieckiem, ale brakuje jeszcze do bycia dorosłym

Ciekawa książka z pokręconą fabułą, ukazująca mroczną stronę kultury licealnej.
Ujawniająca brutalną rzeczywistość bycia nastolatką. To nie jest świat grzecznych dziewczynek, które dobrze się uczą i po szkole wracają do domu.

Nie wszystko w tej książce jest takie jak się wydaje. Trzeba ułożyć wydarzenia we właściwej kolejności, zajrzeć za kulisy i rozwikłać kłamstewka złożone z półprawd.

Podsumowując. Ciekawa i interesująca fabuła, która nie do końca mnie przekonała. Były emocje, ale bez dreszczyku. Thriller skierowany zdecydowanie do nastolatków.

Arlet | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

"13 minut" - thriller o nastoletnich sukach (to słowo pojawia się chyba najczęściej), podobał mi się. Był on dla mnie bardziej interesujący niż "Co kryją jej oczy".
Przeraża tym co w ludziach najgorsze, pokazuje szkolną hierarchię wartości, obnaża ludzkie słabości i fałsz jaki towarzyszy życiu na każdym kroku.
Każdy chce czuć się lepszy od innych. Co jesteśmy w stanie zrobić, żeby to osiągnąć?
Autorce, przez większą część ksiazki, udało się mnie zaskakiwać. Nie spodziewałam się niektórych wypadków kompletnie. Chociaż cały czas miałam w głowie pewną iskierkę, że może jednak trzeba patrzeć na całą sytuację z drugiej strony. Końcówka była bardzo emocjonująca i choć w książce nie obyło się bez kilku irytujących wątków, oceniam ją na 7.

Izabela Pycio | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

"Łatwo jest kłamać, kiedy stworzy się odpowiednią sytuację, a najlepsze kłamstwa to półprawdy."

Byłam zachwycona poprzednią książką Sarah Pinborouhg "Co kryją jej oczy", niesamowicie mnie wciągnęła, zatopiłam się w historię z wielką intensywnością, a maksymalna nota, którą wystawiłam potwierdza pozytywny odbiór przygody czytelniczej. Spotkanie z "13 minutami" również bardzo mnie pochłonęło, choć już w nieco mniejszym stopniu, bo tak jak poprzednio, mistrzowsko rozpisana intryga, fantastycznie zrównoważony środek ciężkości fabuły, rewelacyjne podsycane napięcie, sprytne przykuwanie uwagi tylko pozornie nieznaczącymi szczegółami, to jednak w drugiej części powieści wkradło się nieco przewidywalności.

Pierwsza połowa książki mocno zaskakująca, mnóstwo niedopowiedzeń, nierozszyfrowanych zależności i coś, co zawsze wypatruję w thrillerze z wielką intensywnością, bogaty materiał do snucia przypuszczeń i domysłów, docierania do mrocznych zakamarków duszy człowieka, odkrywania złożonych...

Przebudzona | 2018-02-18
Przeczytana: 07 lutego 2018

Moja pierwsza przeczytana książka w 2018r i po zostaniu drugi raz mamą cudownego chłopca :). Czemu akurat wybrał tę, a nie inną? Powód był taki, że bardzo podobała mi się poprzednia wydana u nas w Polsce "Co kryją jej oczy" - nie dość, że zaskoczyła i to ostro na sam koniec to i bardzo płynnie się czytało i w moim klimacie tzn. z niespodzianką ;). A czy nie żałuję, że sięgnęłam po akurat tą jako pierwszą? Skąd! Przyznam, że pisarka dość ciekawie podeszła do tematu sportretowania środowiska szkolnego i formowania się grupek, przyjaźni czy też spadnięcia z drabiny społecznej oraz pięcia się w górę, po trupach?

Niektórym dłużył się początek, ja tego tak nie odczułam, ale może dlatego, że z braku czasu i tak czytałam po kawałeczku, kiedy mogłam i byłam w stanie ;) i cieszyłam się z samego faktu, że jest dobrze napisana i fajnie mi się nią czytało :)

Pani Sarah od razu powitała nas w książce a la "heloł bitches" i nikt tu tak naprawdę nie jest niewiniątkiem, choć oczywiste było, że...

Mystery | 2018-03-22
Przeczytana: 21 marca 2018

Rewelacja!
Nie spodziewałam się aż tak dobrej książki.

Młodość.
Intrygi.
Kłamstwa.

Dałam się zwieść. Dałam się nabrać.Mam mętlik w głowie.
Za co wielkie brawa dla autorki :)
Czasem nic nie jest oczywiste, a my ślepo podążamy za innymi...

Nie wahajcie się, tylko sięgajcie po tą książkę! Naprawdę warto.

"Łatwo jest kłamać, kiedy się stworzy odpowiednią sytuację, a najlepsze kłamstwa to półprawdy."

joaśka | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Jedna cała gwiazdka za koniec, który rzeczywiście był bardzo emocjonujący i trzymał w napięciu. Gdyby nie to, byłoby dość słabo. Niekończąca się opowieść o "najlepszych przyjaciółkach" na której nie mogłam się skoncentrować. Gdyby tak popchnąć akcję do przodu jak w końcówce...
Ogółem chyba bardziej powieść - przestroga dla nastolatków niż dojrzałych.

Bzibzioh | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Thriller zaiste poruszający i wciągający, jak rzekł mistrz Stephen, ciekawe, za ile? :-)
Świat nastolatków, nastoletniej hipokryzji i podłości, czyli świat dorosłych w wersji mini. :-) Historia niebanalnie wrednej dziewczyny, bo banalna wredność jej nie pociągała. Odkrywanie przerażających tajemnic tkwiących za jedną, a potem drugą i kolejną fasadą. Mnogość rozwiązań podsuwanych czytelnikowi. Pewna przewidywalność rozwoju akcji jest dla mnie atutem, bo cieszę się, że mogę się domyślić ciągu dalszego, choć niekoniecznie dokładnie takiego.

Ania | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2018

Przyznaję, ksiażka może się podobać. Ja jednak nie odnajduję się w takich klimatach. Czytanie dłużyło mi się niemiłosiernie i były momenty, że nie miałam ochoty kontynuować.
Autorka stworzyła bardzo interesujący i wiarygodny portret nastolatków, ich wzajemnych relacji i hierarchi wyznawanych wartości. To chyba najmocniejsza strona książki.
Dużo słabiej wypada intryga kryminalna i jej finał. Nic nowego, nic ciekawego.