13 Minutes

powieść młodzieżowa
Inne

69/52/2023

69/52/2023

Przyznam, że dałam się nabrać na rekomendację na okładce i sam opis książki. Męczyłam się do jakiejś 250 strony i dałam sobie spokój. Z każdą kolejną stroną było coraz gorzej. Trudno mówić o jakimkolwiek napięciu, dreszczyku, czy wciągającej fabule. Historia wlecze się jak flaki z olejem i niesamowicie nuży. "Thiller", który u mnie wywoływał tylko senność. Zanim odłożyłam na półkę przeczytałam jeszcze ostatnie rozdziały i pożałowałam tylko tyle zmarnowanego czasu. Nie polecam!

Ciekawa, wciągająca ale liczyłam na inne zakończenie.

Ciekawa, wciągająca ale liczyłam na inne zakończenie.

Przerażająco dobra, dopracowana w każdym szczególe, historia.
"13 minut" to opowieść osadzona w realiach nastoletniego życia - pełnego pasji, kipiącego emocjami, przepełnionego bólem. Złamane serca, lęk, osamotnienie, odrzucenie przez bliskich i dalszych...
A miała to być przyjaźń na zawsze. Miała być też miłość... Po lekturze tej książki oczywisty wniosek, aż bije po oczach: nic nie jest nam dane raz na zawsze.

Przerażająco dobra, dopracowana w każdym szczególe, historia.

Wszyscy chcą poznać szczegóły, jak doszło do prawie-zabójstwa Natashy Howland w zimnych wodach rzeki. Ona sama ma wiele pytań do... swoich przyjaciółek. Rozwiązanie zagadki omal śmiertelnego w skutkach zdarzenia czai się w jednym, małym złym ruchu albo w świetnie rozegranej partii ( ;) ) Czy nie najbezpieczniej jest ufać jedynie samemu sobie?
Niesamowicie wciągająca powieść kryminalna, co raz powodująca dreszcz po plecach. Poznajemy historię z różnych perspektyw - z SMSów; z fragmentów dziennika; ze spisanych sesji terapeutycznych; z urywków gazet. Dzięki temu sam czytelnik, strona po stronie, coraz bardziej zagłębia się w sprawę, próbując odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań.
I muszę powiedzieć, że Rebecca Crisp okazała się moją ulubioną bohaterką z tej książki, i z pewnością zostanie mi dłużej w pamięci i w sercu. W wielu kwestiach ją rozumiem, bo myślimy podobnie. To bardzo inteligentna postać, a jednocześnie sprawiająca wrażenie nieliczącej się w tym świecie. Jej zobrazowanie pokazuje, jak bardzo nie możemy ufać ludziom i dlaczego zawsze trzeba zachować otwarty i trzeźwy umysł.
Gwarantuję, że ta książka was nie zawiedzie, a nieraz zaskoczy przebiegiem fabuły i losami bohaterów! Bo gdy sprawa wydaje się być rozwiązana, zostaje jeszcze jakieś 100 stron książki...
ZAPRASZAM NA INSTAGRAMA: @azetowa

Niesamowicie wciągająca powieść...

Konsekwencje hejtu w necie w środowisku nastolatków, jestem świeżo po świetnym "Brakującym elemencie" Cobena w podobnej tematyce i niestety ta pozycja nie wytrzymuje porównania. Można, ale bez wielkich oczekiwań.

"Byłam martwa przez 13 minut,
Teraz chce wiedzieć dlaczego"
To słowa na okładce które mnie zaintrygowały na tyle, że musiałam kupić tę książkę i wcale nie żałuję.

Główną bohaterką książki jest Natasha Howland, popularna w szkole nastolatka. Pewnego dnia, mężczyzna spacerujący wzdłuż rzeki zauważył Natashę nieprzytomną w rzece. Okazało się, że dziewczyna zapadła w śmierć kliniczną, która trwała 13 minut, dopiero po tym czasie odzyskuje przytomność, lecz traci dotychczasową pamięć. Więc pytanie jest jedno:
W jakich okolicznościach i przez kogo Natasha wylądowała w rzece?

Thriller ten bardzo mi się spodobał, opowiada o ludzkich tajemnicach oraz manipulacjach, które przytrafiają nam się dość często. Natasha miała dwie przyjaciółki: Harley i Jenny, lecz to z Beccą była niegdyś nierozłączna, wszystko się zmieniło kiedy główna bohaterka stała się popularna. Fabuła więc jest związana głównie z wyżej wymienienionymi dziewczynami. Tutaj się rodzi kolejne pytanie:
Czy któraś z przyjaciółek była by w stanie skrzywdzić Natashę?

" 13 MINUT" to moim zdaniem bardzo dobry thriller psychologiczny, który jest pełen akcji oraz napiętą atmosferą. Autorka bardzo dobrze buduje atmosferę, przez którą czytelnik zagłębia się w książce bez pamięci. W każdym z rozdziałów dowiadujemy się czegoś nowego lecz autorka niezmiernie dobrze potrafi wprowadzić czytelnika w błąd, przez co nic nie jest wiadome do samego końca.

"Byłam martwa przez 13 minut,
Teraz chce wiedzieć dlaczego"

Bardzo dobra, mroczna i wciągająca książka skonstruowana tak, że nie sposób się od niej oderwać. Świetna lektura.
📖
Bohaterkami książki są nastolatki, ale nie jest to powieść skierowana wyłącznie do nich. Lektura wciąga od początku, ma w sobie mroczny i tajemniczy klimat, spodoba się wszystkim fanom mrocznych thrillerów.
📖📖
W tej książce tajemnica goni tajemnice. Co tak naprawdę stało się nad rzeką? Czy utonięcie Natashy było dziełem przypadku czy raczej intrygą dwóch nastolatek? Pytania się nawarstwiają, odpowiedzi się pojawiają, ale okazuje się, że tu nic nie jest takie, jakim się wydaje. Nastoletni świat bohaterek wciąga i mieli czytelnika. Końcówka książki jest naprawdę dobra i zaskakująca. Ja, podobnie jak jedna z bohaterek powieści, Becca, dałam się wkręcić i wpuścić w maliny. Jak dla mnie bardzo dobra lektura.
📖📖📖
W książce mamy narracje dwojaką - w pierwszej osobie z punktu widzenia Natashy oraz w trzeciej osobie z perspektywy innych bohaterów powieści, m.in. przyjaciółek Natashy czy chłopaka jednej z nich.

Podsumowując: mroczna i klimatyczna książka z dobrą, wciągającą fabułą, zaskakującym zakończeniem i ciekawymi bohaterami. Książka o nastolatkach ale nie tylko dla nastolatków. Bardzo dobra lektura, polecam.

📖
📖📖
W tej książce tajemnica goni tajemnice. Co tak...

Literatura młodzieżowa. Książka średnio mi się podobała. Co prawda była tajemnica i sprawdziło się przysłowie "przyjaciół trzymaj blisko, a wrogów jeszcze bliżej", niemniej jednak nie był to dla mnie thriller. Bardzo ładnie wątki się łączyły i napięcie było budowane krok po kroku, jednakże czegoś więcej oczekiwałam po tej książce. Może za bardzo zasugerowałam się recenzjami.

Cóż.. na książkę polowałam długi czas jednak nie był to mega połów... Sądziłam, że to będzie kryminał trzymający w napięciu, pełen tajemnic, intryg i akcji... Cóż..akcja jest, tajemnice są.. ale czy to kryminał z krwi i kości to trudno powiedzieć... Raczej literatura młodzieżowa... Niemniej warto poświęcić jej czas..

• Przeczytane w 2018
  • Przeczytane 2018