Kret rewolucji. Drogi lewicy latynoamerykańskiej

Wydawnictwo: Książka i Prasa
A Nova Toupeira: Os Caminhos da Esquerda Latino-Americana
leslie

Od kilkunastu lat Ameryka Łacińska przeżywa historyczne zmiany. W wielu krajach kontynentu, szczególnie boleśnie doświadczonego panowaniem dyktatur i neoliberalizmu, do władzy dochodzą siły lewicowe. Efektem ich rządów jest bezprecedensowe zmniejszanie się biedy, nierówności i zadłużenia, uniezależnianie się od wpływów Waszyngtonu, a także wejście na scenę polityczną ludności rdzennej i klas ludowych, które dotąd były na niej niemal nieobecne. Książka Emira Sadera pozwala lepiej zrozumieć fenomen lewicowej fali w tak różnych krajach jak Brazylia, Wenezuela, Ekwador, Boliwia, Urugwaj czy Argentyna. Autor odpowiada na pytania jaka jest geneza nowej lewicy latynoamerykańskiej i jaka droga doprowadziła ją do obecnych sukcesów. Zastanawia się, czy odnalazła ona alternatywę systemową dla neoliberalnego kapitalizmu i właściwą strategię polityczną? Kret rewolucji dotyka także kwestii uniwersalnych, ponieważ zaproponowana przez Sadera analiza przekonuje, że doświadczenia i debaty latynoamerykańskie mogą być inspirujące dla odrodzenia lewicy na świecie, także w krajach takich jak Polska.

źródło opisu: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php?id1=1&id2=2056

źródło okładki: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php?id1=1&id2=2056

Adam Florczyk | 2017-08-01
Na półkach: Książki 2017