Zaczarowani

Tłumaczenie: Kinga Markiewicz
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
The Enchanted
Marczewek

Nawet potwory potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać – usłyszeć – abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, którą są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat. Mężczyzna osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze na oddziale dla skazanych na śmierć. Jego jedyną ucieczką od okrutnej...

Mężczyzna osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze na oddziale dla skazanych na śmierć. Jego jedyną ucieczką od okrutnej egzystencji są słowa, o których marzy, świat, który wyczarowuje dokoła za pomocą mocy języka. Bo prawdziwa rzeczywistość jest brutalna i surowa.

Więzień słucha. Słucha opowieści Yorka, osadzonego z celi obok, którego datę egzekucji już wyznaczono. Słucha Pani, która składa kawałek po kawałku przeszłość Yorka. Widzi, jak Pani zakochuje się w księdzu i zachodzi w głowę, czy miłość w ogóle jest możliwa w miejscu takim jak to. Widzi nieprawość i niebezpieczeństwo, pojawiające się w miarę jak narasta napięcie w tym „zaczarowanym miejscu”. I czeka. Bo nawet potwory mają historię do opowiedzenia…

„Zaczarowane miejsce” to starodawne kamienne więzienie. Odwiedzają je tylko dwie osoby z zewnątrz: kobieta, znana jako Pani, i upadły ksiądz. Pani pojawia się w więzieniu, gdy wymaga tego jej praca. Potrafi wynajdywać tajemnice, dzięki którym ratuje więźniów przed karą śmierci. Ten dar wystawia na szwank jej karierę – i komplikuje życie – gdy bierze sprawę Yorka, zabójcy, którego dzień egzekucji się zbliża. York różni się od poprzednich klientów Pani: chce umrzeć. Wbrew jego życzeniom, Pani zaczyna jednak swoje dochodzenie. To, co odkrywa na temat narodzin i dorastania Yorka, brzmi w jej uszach przerażająco znajomo. W jego szokującym dzieciństwie pani słyszy echa swojego własnego.

Zaczarowani to magiczna powieść o odkupieniu, poezji, która istnieje nawet tam, gdzie to nie mieści się w głowie i ludzkiej zdolności do wymykania się nawet najbardziej koszmarnej rzeczywistości. Piękna i zaskakująca, zapada w pamięć.

„Zaczarowani zamknęli mnie w swoim pięknym i straszliwym uścisku od pierwszej strony i nie puścili aż do ostatniej. Cudowna powieść, która odkrywa transcendencję w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu, spowijając potworności w zasłonę fantazji ustami niezapomnianego narratora. Ponura i wyborna”.
(Erin Morgenstern)

„Rene Denefled jest genialna. W Zaczarowanych powołała do życia jedną z najbardziej ponurych scenerii – wilgotny i brudny oddział dla skazańców w przeżartym nieprawością więzieniu – i dała nam jedną z najpiękniejszych, rozdzierających serce i przykuwających powieści, jaką kiedykolwiek czytałem.”
(Donald Ray Pollock)

„Książka tygodnia. Przeplatając horror i suspens magicznym realizmem, Denfeld zabiera czytelnika w pełną koszmarów podróż, która podnosi kluczowe pytania o miłosierdzie i karę, śmierć i odkupienie… Porywające i mądre studium ludzkiej dysfunkcjonalności”. („The Lady”)

źródło opisu: własne

źródło okładki: https://www.facebook.com/Wydawnictwo-Papierowy-Ksi...»

Weronika | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Jest to moja pierwsza książka o tematyce więziennej; jednie w filmach miałam z tym styczność.
Trafiamy od razu do celi, gdzie osadzeni czekają na śmierć.
Przeplatają się też wydarzenia z bloku dla pozostałych więźniów.
Pomału poznajemy historię i zasady panujące w więzieniu jak i warunki.
Niby w telewizji mówi się o wygodach w więzieniu np w krajach skandynawskich, jednak rzeczywistość opisana tutaj wydaje mi się bliższa prawdy- o stanie więzienia, przepełnieniu, jedzeniu itp.
Sam temat obrony morderców skazanych na śmierć został dobrze przedstawiony jednak nie ujęła mnie historia Yorka i jemu podobnych.
Jestem za sprawdzaniem czy wyrok został dobrze wydany, czy czegoś nie zaniedbano, jednak wydawanie pieniędzy aby móc utrzymywać bestialskiego mordercę przez kolejne x lat na normalnym bloku jeśli wyrok jest sprawiedliwy zamiast wykonać wyrok??? Budzi to moje wątpliwości.
Autor sprawnie przeskakuje pomiędzy wydarzeniami i opisuje tylko najważniejsze bez zbędnych opisów a jednak...

SkrytaKsiążka | 2017-04-18

Akcja powieści rozgrywa się w więzieniu, a dokładniej w podziemnych lochach, gdzie zamknięto osoby, które dopuściły się do największych zbrodni i które czekają na karę śmierci. Tam przebywa nasz główny bohater, którego imię nie zostaje nam przedstawione. Razem z nim i innymi ważnymi postaciami, śledzimy przerażające i autentyczne wydarzenia, które mają miejsce w tym otoczeniu. Poznajemy Panią, obrończynię, która chce dać wolność jednemu ze zbrodniarzy - Yorkowi, ale mężczyzna nie chce współpracować. Uznaje bowiem, że najlepsza będzie dla niego kara śmierci. Oprócz Pani, jest też Upadły Ksiądz, który również przebywa w murach więziennych i współpracuje z tamtejszą hierarchią. Każdy z nich ma bolesną przeszłość, doświadczenia życiowe o których nie mogą zapomnieć i nie każdy będzie miał szansę aby to naprawić.

Sięgając po tę książkę nie wiedziałam czego się spodziewać, nie znałam nawet zarysu fabuły, kompletnie nic. Jakież było moje zdziwienie, szok wypisany na mojej twarzy, gdy...

Kasia b | 2018-02-06

Czy psychopatyczny morderca może mieć jednocześnie piękną duszę? Niezwykły, choć skrzywdzony umysł? Czasem wystarczy znaleźć kogoś, kto potrafi zrozumieć. Potrafi, bo sam to przeżył.
Miało wyjść chyba coś w rodzaju "Zielonej Mili". Wyszło... nie najgorzej, ale czyta się ciężko. Język jest zbyt rozwlekły, metaforyczny. Momentami sennie-koszmarne wizje, sceny, wspomnienia są zdecydowanie potrzebne. Ale tu nastąpił ich zdecydowany przesyt.

Ewa | 2019-01-26

Nawet potwory, potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać - usłyszeć - abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, które są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat.

Pani jest oficerem śledczym, którego zadaniem jest powstrzymywanie egzekucji i doprowadzanie do nowych procesów pozwalających zamienić karę śmierci na dożywocie lub inną karę. Więzienie to miejsce, w którym jedyną drogą ucieczki przed rzeczywistością jest ucieczka w fantazję. Często mężczyźni odbywający karę, a skazani na śmierć, dostają obłędu. Często trafiają do więzienia już będąc w stanie niezbyt dobrym - umysłowo. Arden to mężczyzna odsiadujący swój wyrok w bloku, w którym umiejscowieni są więźniowie z wyrokiem śmierci. Czas w więzieniu pozwala mu na obserwację tego, co dzieje się wokół niego. Oczami wyobraźni dopowiada sobie to, czego nie widzi, a o czym myśli. On nie ma szansy na to, aby Pani zajęła się jego...

Sol | 2017-08-07

Z książką Zaczarowani miałam ciężki początek. Zastanawiałam się "co ja czytam". Wahałam się, czy nie odłożyć książki, na rzecz innej lektury. Jak dobrze, że tego nie zrobiłam! Po dwudziestu stronach coś zaskoczyło i teraz nie wiem... Czy to ja miałam jakiś spadek formy czytelniczej, czy może po prostu książka wydawała mi się najzwyczajniej w świecie słaba. Na szczęście wyszłam z tego marazmu i to było to. Kiedy już zatraciłam się w tej srogiej, dość ciężkiej, emocjonującej historii, nie mogłam przestać o niej myśleć. Nawet po przeczytaniu. Nawet dzisiaj, pisząc o niej. Ciągle mam w głowie przynajmniej dwa wątki, które nie dają mi spokoju. A niech mnie, Rene Denfeld, kawał dobrej lektury. Szkoda, że tak biednej objętościowo, ale jednak bogatej treścią. Jestem na tak!

Zaczarowani tematem i miejscem, w jakim toczy się akcja, przypomina mi Zieloną milę, Stephena Kinga. Nie czytałam książki, ale widziałam ekranizację i coś w tym jest. Jest w obu historiach magia, jest dramat i...

dobrerecenzje | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Świat, w którym żyjemy ma różne postacie, czasami jest dla nas łaskawy, ale i czasami skazuje ludzi na wieczne cierpienie.
Więzienie jest dla nas tematem, o którym nie rozmawia się przy, kawie w towarzystwie przyjaciół. Najczęściej ludzie, którzy odsiadują tam wyroki, to tak zwany margines społeczny, zamknięci w czterech ścianach, widzą tylko mały skrawek błękitu nieba spoza kratek. Zobaczenie ptaka, bądź czegoś innego, co dla nas jest codzienne, dla ludzi skazanych jest szczególne i nietuzinkowe. Zaczarowany świat tylko dla wybranych ludzi, podziemia ciemne i ciche skrywające tajemnice śmierci poszczególnych członków więzienia.
Dla ludzi skazanych przeszłość jest ulotna jak wiatr, nie ważne czy zabiłeś dziecko, ukradłeś coś, czy nawet zgwałciłeś kobietę, liczy się tylko teraźniejszość.
Jednym z głównych bohaterów jest więzień, który już dość długo odsiaduje swój wyrok, pewnego razu zostaje przetransportowany do celi śmierci, czyli jego szybki zgon został już dawno...

animek212 | 2018-01-28
Na półkach: Inne, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2018

"Zaczarowani" Rene Denfeld kupiłam bo zainteresowała mnie okładka, a opis z tyłu mnie zaintrygował.

Dzisiaj ją przeczytałam. Nie mogłam się od niej oderwać.

Książka opowiada o więźniach osadzonych w więzieniu o osadzonym rygorze.
Narracja prowadzona jest przez spojrzenie kilku osób: księdza, naczelnika, Pani oraz różnych więźniów w celach śmierci i nie tylko.
Książka opowiada osadzonym Yorku, skazanym i czekającym na wyrok śmierci. Pani została zatrudniona jako śledczy w celu zbadaniu jego sprawy. Kobieta powoli odkrywa mroczną przeszłość swojego klienta jak i wraca wspomnieniami do swojej mrocznej przeszłości. W międzyczasie w więzieniu dochodzi do gwałtów, morderstw, handlu narkotykami, informacjami, kwitnie handel kontrabandy oraz korupcja wśród strażników więziennych.

Książka wciąga na maksa. Jest ciekawa, porywająca, momentami straszna i przerażająca. Trudno mi jest ją opisać, a jestem świeżo po przeczytaniu jej. Historia opowiedziana w ciekawy sposób i wciąga tak, że...

Kasia | 2017-06-23
Przeczytana: 09 maja 2017

„Siedzę pod kocem przez całą wieczność nim uznaję, że Pani jest wystarczająco silna, by mnie zobaczyć. Pewnego dnia ujrzy potwory takimi jakie są i przestanie pytać samą siebie dlaczego ich szuka. Przestanie obwiniać się o chęć budowania dla nich zamków. Nawet potwory potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać — usłyszeć — abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, którą są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat.”

Najlepsze zastosowanie: Potwory również mają coś do opowiedzenia. Więźniowie też czują potrzebę, aby ktoś poznał ich prawdziwą historię. Mężczyzna, znajdujący się w celi śmierci pozostał jedynie ze słowami i swoją wyobraźnią. Maluje rzeczywistość samemu, pokazując jak zaczarowane może być miejsce, w którym się znajduje. Słucha także opowieści innych osadzonych. Jednym z nich jest York. Jego data śmierci została już wyznaczona i tylko Pani, zajmująca się wyciąganiem...

Poetyka | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Akcja książki rozgrywa się w więzieniu. To ciężkie więzienie, są tam głównie osoby skazane na karę śmierci. Młoda adwokatka próbuje uratować jednego ze skazanych. Angażuje się w jego historię, aby znaleźć powody do oddalenia jego wyroku.
Powiem szczerze, że po ciekawym opisie, spodziewałam się czegoś lepszego, a tutaj wątek tak jakoś ciężko się rozwija... Jednak, po przemęczeniu (nie grubej) na szczęście książki, otrzymujemy piękne zakończenie.
I w tym wypadku za to te gwiazdki.

oliwka | 2017-12-07

Niestety książka mnie bardzo rozczarowała. Pomimo świetnych recenzji nie okazała się jak dla mnie "arcydziełem". W książce znajduje się wiele nudnych opisów, które zniechęcają mnie do dalszego czytania. Z kolei ciekawe wątki są za krótko opisane.