Pinokio

2007-01-01
Patrycja Jabłońska
Ekranizacje:
Pinokio (1940)
Pinokio Dżepetto drewniany chłopczyk długi nos kłamstwo pajacyk dobry chłopiec

Że tak powiem dupy nie urwało (tak, mówię o książce dla dzieci i zgadza się, mam prawie ćwierć wieku na karku). Historia leci w kółko według jednego schematu: Pinokio robi komuś świństwo, wpada przez to w tarapaty, jęczy, że sobie zasłużył, ktoś go ratuje i tak w kółko. Już wersje filmowe (zwłaszcza del Toro w 2022) ciekawiej podchodzą do tej historii. Ciekawie się czyta tę historię ze świadomością, że podobno autor tak naprawdę nienawidził dzieci, a pisał dla nich dlatego, że łatwiej je było zadowolić niż dorosłych.

Pamiętam że czytana w dzieciństwie trochę mnie przerażała -podobnie jak bajki Andersena.

Książka ma bardzo dobry przekaz, pokazujący dzieciom, że trzeba się uczyć i starać się być dobrym człowiekiem. Przygody są ciekawe, jest bardzo dużo akcji, ale niektóre sceny są tak brutalne, że jak dla mnie totalnie nie nadają się dla dzieci.
Książka ogólnie okej, ale ja nie jestem fanką całej historii o Pinokiu, więc mnie nie urzekła.

Słaby powrót do dzieciństwa.
Aktualnie ogrywam Lies of P, więc chciałem przypomnieć sobie książkową wersję Pinokia, jednak nie był to przyjemny powrót.
Dużo stereotypów, zero-jedynkowy świat, granie na poczuciu winy, srogie konsekwencje dla dzieci (a co z dorosłymi?),itp...
Opowieść ta chciałaby pokazać dzieciom co mają robić, by uniknąć kłopotów w dorosłym życiu (ucz się, ośle!),ale niestety to jest tylko bajka i świat jest bardziej złożony. Nie tylko lenistwo i zabawa ma minusy, ale edukacja i zbyt otwarte na innych serce również, jednakże tego w tej powieści już zabrakło.

Słaby powrót do dzieciństwa.

Charakterystyczna kukiełka wyrzeźbiona przez samotnego artystę jako pandemonium wskrzeszenia złych mocy? Oryginał jest brutalny, i żadna z późniejszych adaptacji tego nie ujawniła. Bestialska, nie dlatego, że mamy przerażające sceny, jak z Auschwitz, ale podskórnie sprawia lekkie zaniepokojenie, kiedy drewniany chłopczyk co krok kusi los, aby wylądował w tartaku. Pierwotna wizja jest niepokojąca, ponieważ Pinokio to osoba nieznośna, niesympatyczna i wypełniona łgarstwem, a jak wiemy - kłamstwo ma krótkie nogi, więc dosłownie mamy scenę, gdzie traci stopy! To dosyć bolesny portret dorastania do bycia prawdziwym chłopcem, a nie drewnem bez serca. Nie dziwię się, że jest nielubiany, nie najmilej wspominany, to gorzka lektura z małym dydaktycznym scenariuszem pod koniec serii nieszczęśliwych przygód z kukiełką, która dała się ponosić obcym, złym siłom. Dzieciom bym nie polecał - prędzej nastoletniej, rozwydrzonej młodzieży, aby sprawdzili, co ich czeka, jeśli będą zachowywać się jak niedojrzali chłopcy.

Tę książkę czytała mi mama. Opowiada ona o przygodach pajaca, który był niegrzeczny i nie słuchał taty. Miał przez to różne przygody, na przykład zmienił się w osła. Najbardziej podobało mi się jak Pinokio stał się chłopcem.

Michał lat 10

Bardzo lubię to nasze wspólne czytanie. Nie tylko spędzamy czas razem, ale też mam okazję przeczytać po raz kolejny lub poznać nowe książki.
Aż trudno mi w to uwierzyć, ale Pinokia czytałam po raz pierwszy. Znam oczywiście tę historię z bajek i książeczek Disneya, jednak oryginalnej książki nie miałam okazji czytać.
To historia napisana pod koniec XIX wieku, a wciąż tak bardzo aktualna. I pewnie będzie tak zawsze.
Autor ciekawie pokazuje nam przywary dzieci, które są nieposłuszne i nie chcą się uczyć. Do dzieci powinny przemówić nieszczęścia jakie spotykają Pinokia.
To było fajne doświadczenie wrócić do tej historii.

Marta

Michał lat 10

To istotnie bardzo moralizatorska książka, w dodatku często według archaicznych, nieaktualnych już standardów wychowania. Pod kątem wysublimowania, czy inteligentnego humoru, nawet nie ma podjazdu do np. "Kubusia Puchatka". W zasadzie obiektywnie zasługuje na ocenę coś między 3 a 5/10, jednakże muszę przyznać, że oryginał czytało mi się super i byłem naprawdę zdziwiony, jak taka zadziorna, niegrzegczna wersja historii o drewnianym pajacyku działa na mnie wręcz terapeutycznie w zestawieniu z jego przesłodzonym, ocieplonym wizerunkiem zakodowanym w kulturze masowej przez Disneya, tudzież czytanki dla najmłodszych. Właśnie za ten kontekst, zdecydowanie umilający lekturę, daję trochę wyższą notę.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Bardzo ciekawa rzecz, jednocześnie trochę mnie jednak ta lektura po latach zawiodła. Nie, nie dlatego że porównywałem ją z którąkolwiek ekranizacją. Poznawałem ją od nowa czytając, bo nie miałem już niemal żadnych wspomnień o tym co znajdę w środku.

Znalazłem i owszem rozwój głównego bohatera w kierunku lepszego przystosowania do życia w społeczeństwie i większej świadomości konsekwencji swoich czynów, jednak droga jaką autor ustami dorosłych, dojrzałych postaci kierował jego rozwojem moralnym wydaje mi się daleka od idealnej. Ciągłe obarczanie poczuciem winy (Pinokio szybko utożsamia się z tymi wywodami i jak mantrę powtarza jakim jest złym i niekochającym dzieckiem),miłość warunkowa jego przybranej matki-siostry „dobrej wróżki” słodkiej i miłej lecz tylko wtedy, gdy Pinokio jest grzeczny, zaś nieczułej nawet na jego śmierć, gdy Pinokio popełnia błędy, to są metody wychowawcze przeszłości, które uważam za nietrafione. Ponieważ niesamowitych przygód Pinokia nie da się czytać w oderwaniu od tej przytłaczającej moralizatorskiej warstwy, stąd moje skupienie na tym aspekcie.

Dodaję gwiazdkę czy dwie za postawę Dżepetta, który wykazuje się bezwarunkową miłością i poświęceniem. Można by powiedzieć, wbrew gderaniu narratora.

Czytałam kiedy byłam małą dziewczynką, ale nie zapamiętałam nic. Dlatego chciałam do niej wrócić. Niektóre przygodowy podobały mi się bardzo, ale niektóre..chyba nie nadają się do czytania dziecku przed snem. Zbyt mroczne, jak to o powieszeniu...

• Lektury
  • Dzieciństwo