Flota powietrzna

Wydawnictwo: Napoleon V
AdrianX

Dzieło pióra ppłk. Orthlieba, jednego z najświetniejszych oficerów lotnictwa francuskiego podczas wielkiej wojny i długoletniego profe­sora taktyki lotnictwa w paryskiej Wyższej Szkole Wojennej, zostało, na zapytanie naszego M. S. Wojsk., oficjalnie zalecone przez francuskie Ministerstwo Wojny, jako najlepsza w ich literaturze książka o lotnictwie francuskim w czasie wojny światowej, zasługująca na spolszczenie przed wszystkimi innymi, traktującymi o tym przed­miocie.
Dlatego też dzieło to ukazuje się obecnie w tłumaczeniu na język polski i – co warto z naciskiem podkreślić – jest to pierwsza w ogóle książka o lotnictwie w języku obcym, ukazująca się w polskim tłuma­czeniu. Różne bowiem względy i nasze warunki spowodo­wały, że – pomimo wielkiego braku w naszej literaturze poważnych prac o lotnictwie wojskowym – nie przełożono dotąd na język polski nic z tak niezwykle bogatej obcej literatury o wojskowym zastosowa­niu lotnictwa.
Książka ppłk. Orthlieba jest niewątpliwie pierwszorzędnej wartości przede wszystkim dlatego, iż w nader przystępny sposób podaje cały rozwój nowej broni, od pierwszych dni wojny do jej zakoń­czenia, oraz przykładowo i chronologicznie obrazuje kształtowanie się taktyki lotnictwa w ogniu wielkiej walki narodów.
Niemałą też wartość mają strony bardzo przejrzyście i zwięźle omawiające składniki techniki samolotu, decydujące o jego zale­tach, wadach i zadaniach specjalnych. Ważne także są dane o perspektywach rozwoju lotnictwa cywilnego i przewidywania na przyszłość, które coraz bardziej się urzeczywistniają.
Wynika z tego, że książkę tę warto przeczytać i że długo jeszcze będzie ona wartościową pracą o lotnictwie. Nie da się bowiem nigdy za­przeczyć, że wojna światowa dała podstawy rozwoju lotnictwa i w jej właśnie, nader bogatych, doświadczeniach tkwią przede wszystkim źródła teraźniejszego i przyszłego rozwoju żeglugi powietrznej w ogóle, a zastosowania lotnictwa do celów wojennych w szczególności.
Z wielu różnych względów dzieło to powinno zainteresować nie tylko wojskowych, lecz także ogół czytelników, a pomimo popular­ności wykładu niemały pożytek mogą wyciągnąć z jego przestudiowania nawet zawodowi lotnicy, nieraz dobrze przygotowani technicz­nie a słabiej taktycznie, zaś przede wszystkim ci młodzi lotnicy, którzy nie służyli w tej broni w czasie wojny światowej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,58231,Flota-powietrzna

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,58231,Flota-powietrzna