Akademia Pennyroyal. Cienie kadetek

Okładka książki Akademia Pennyroyal. Cienie kadetek M.A. Larson
Okładka książki Akademia Pennyroyal. Cienie kadetek
M.A. Larson Wydawnictwo: Mamania Cykl: Akademia Pennyroyal (tom 2) fantasy, science fiction
Akademia Pennyroyal (tom 2)
Mamania
2017-05-17
2017-05-17

Drugi tom trylogii, która naprawdę mnie uwiodła. Wyczuwam w tej serii też pewne podobieństwo do "Czarnego maga". Tą książkę uwielbiam równie bardzo jak całą serie i czytałam ją z zapartym tchem i dostarczyła mi wiele radości.

Książka jest lepsza niż tom 1, ale po trzeci tom już nie sięgnę.

Książka jest lepsza niż tom 1, ale po trzeci tom już nie sięgnę.

1997

Książka naprawdę wciąga jest akcja nawet więcej jak w tomie 1

Książka naprawdę wciąga jest akcja nawet więcej jak w tomie 1

Akademia Pennyroyal to akademia dla księżniczek,
a dokładniej dla przyszłych Księżniczek Tarczy!
Księżniczka nie musi być wysoko urodzoną osobą,
Akademia właśnie otworzyła swe podwoje dla każdego chętnego.
Łatwo się teraz do niej dostać, ale ukończą ją tylko nieliczni.
Zajęcia nie dotyczą haftowania i tańców, często to ciężki fizyczny trening.
Głównym zadaniem Księżniczek Tarczy jest bowiem walka z wiedźmami!
I do tego przygotowuje je Akademia Pennyroyal.

Księżniczki, wiedźmy, rycerze, smoki, wróżki, trolle, gobliny, olbrzymy,
klątwy, zaczarowane przedmioty, niebezpieczeństwa i stan wojny!
To wszystko (i wiele więcej) opisuje M. A. Larson
w pasjonującej trylogii "Akademia Pennyroyal".

W szeregi pierwszoroczniaków przyjęta zostaje bezimienna dziewczyna,
która nic nie wie o księżniczkach! Nie zna nawet żadnych baśni!
Oficjalnie dostaje przydomek Jedenasta (Kadetka). Koleżanka nadaje jej imię Evie.
I nic już nie będzie takie jak przedtem!
Obserwujemy jej przemianę z nieśmiałej, wycofanej dziewczyny w księżniczkę.

To genialna trylogia!
Świetnie napisana i przemyślana we wszystkich szczegółach.
Wątków tu mnóstwo, intryga goni intrygę, niebezpieczeństwo goni kolejne.
Wydawało się, że pewne elementy fabuły zostały wprowadzone jako humorystyczne,
tymczasem tu wszystko ma znaczenie: coś z początku okaże się kluczowe pod koniec.

Niecodzienne spojrzenie na księżniczki, fantastyczny świat, dobro, zło, magia,
odrobina humoru i ogrom emocji.
Oprócz odwagi i strachu znajdziemy tu między innymi współczucie, poświęcenie, przyjaźń,
dyscyplinę, podziw, nadzieję, przebaczenie, kiełkującą miłość i pokrętne relacje rodzinne.

Obydwie z córką czytałyśmy te trzy opasłe tomy z zaciekawieniem i niecierpliwością.
Polubiłyśmy główną bohaterkę i jej przyjaciół, i trudno nam się było z nimi rozstać.
Polecamy bardzo gorąco!

Akademia Pennyroyal to akademia dla księżniczek,
a dokładniej dla przyszłych Księżniczek Tarczy!
Księżniczka nie musi być wysoko urodzoną osobą,
Akademia właśnie otworzyła swe podwoje dla każdego chętnego.
Łatwo się teraz do niej dostać, ale ukończą ją tylko nieliczni.
Zajęcia nie dotyczą haftowania i tańców, często to ciężki fizyczny trening.
Głównym zadaniem Księżniczek...

Evie, główna bohaterka cyklu Larsona udowodniła wszystkim swoją siłę i odwagę. Dzięki tamu przyjęto ją do elitarnego grona uczniów Akademi Pennyroyal, w której będzie mogła pobierać niezbędną naukę. Jeszcze do niedawna nikt nie chciał mieć z dziewczyną nic wspólnego, teraz - wszyscy chcieliby się z nią przyjaźnić. Tylko czy takie znajomości wpłyną dobrze na dziewczynę?

Rzesze nowych uczniów wypełniły mury Akademii po spektakularnym zwycięstwie Evie. Dziewczyna wychowywana przez smoki musiała zmierzyć się z wiedźmami, by móc odnaleźć swoje miejsce pośród szkolonych księżniczek. Nikt nie dawał jej szans na wygarną - a jednak osiągnęła zamierzony cel. Tylko co teraz? Dziewczyna jest już na drugim roku, ale to jedynie złudna chwila bezczynności, bo w powietrzu już wisi kolejna przygoda.

Seria M.A. Larsona to wielka przygoda, wymieszana z pędzącą akcją i czarodziejskimi zwrotami akcji. Nie da się przy tej książce nudzić, niezależnie od wieku czytelnika. Przewracając każdą kolejną stronę zastanawiałam się jak to jest, że mimo mojego dorosłego już wieku zachwycam się przygodami fantastycznymi w krainie wiedź i księżniczek. Czyżby właśnie te drugie tak pozytywnie na mnie wpływały? Nie jestem pewna, bo okazało się, że księżniczki, które znaliśmy do tej pory wcale nie są takie urocze i dostojne. Choćby teraz, na oczach Evie napadają na bezbronną kobietę i nikt nie interweniuje. Bo niestety nikt nie wierzy dziewczynie. A przecież prawda jest zawsze mile widziana, czyż nie tak? Humor w tej powieści subtelnie otula czytelnika i nie pozwala mu opuścić fabuły do samego końca, ale tak naprawdę to przepełniona przygodami akcja jest tutaj największym atutem.

Autor zebrał w jedno podstawowe wartości - przyjaźń, która ujawnia się w najmniej spodziewanych momentach. Walkę dobra ze złem, gdzie zło wyraźnie wytycza nam granice. Szczęście w nieszczęściu, gdy przychodzi walczyć z kolejnymi problemami. To sprawia, że książka jest ciekawa i niezwykle wiarygodna, choć przecież akcja rozgrywa się na przestrzeni magicznego świata. A jednak czarownice, pokręcone księżniczki, smoki i inne stwory towarzyszyły nam od zawsze. Może właśnie te stworzenia stawiają książkę w pozytywnym świetle?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo pozytywnych elementów w tej powieści jest całe mnóstwo. Kontynuacja to lektura doskonale pasująca do pierwszego tomu - tyle samo dobrych przygód i wyjątkowych bohaterów. Nie spodziewałam się, że z zapartym tchem będę śledziła kolejną przygodę Evie, a właśnie tak się stało - trzymałam za nią kciuki do samego końca. To bardzo pomysłowa i dobrze napisana historia, od której mogliby się uczyć niejedni pisarze fantasy. Polecam!

Bardzo dobra książka, świetna kontynuacja historii Evie.

W drugim roku nauki bycia księżniczką walczącą z wiedźmami okazuje się, że nie wszystko układa się jak należy. Między przyjaciółmi dochodzi do utarczek, pojawiają się nowi wrogowie - Wypędzone, a nauczyciele nie mają za wiele czasu na rozmowy bo próbują opanować tłumy nowych kadetów i kadetek. Poza tym walka o utrzymanie się w Akademii nadal trwa...

Bardzo dobra książka, świetna kontynuacja historii Evie.

Kolejny bardzo dobry tom. Mam nadzieję, że powstaną kolejne, które będę na takim samym poziomie, a może i lepszym.

Aż chciałoby się cofnąć w czasie, by jeszcze będąc dziewczynką poznać Evie i u jej boku dołączyć do Akademii! M. A. Larson wykreował czarodziejską, baśniową atmosferę, która urzeka czytelnika od pierwszej strony. Dorośli odnajdą tutaj znajome motywy swojego dzieciństwa – ukłonią się Bracia Grimm, księżniczki z tradycyjnych baśni, czy disneyowska aura pierwszych „księżniczkowych” animacji. A dzieciaki pochłonie nowy, piękny świat, któremu nie sposób się oprzeć – okrutne, spotworzałe wiedźmy, waleczne księżniczki, którym daleko do uroczych damulek, ziejące ogniem smoki, czyli wszystko to, co gwarantuje niezapomnianą przygodę. Dla mniejszych i większych walecznych serc!

Po dłuższej przerwie miałam okazję powrócić świata księżniczek i smoków stworzonego przez M.A. Larsona. Dwa lata od wydania pierwszej części serii o szkole dla księżniczek, autor ponownie otwiera przed czytelnikami wrota słynnej Akademii Pennyroyal. Przeurocza fioletowa okładka „Cieni kadetek” wydawnictwa Mamania zapowiada magiczny i bajkowy klimat. Zobaczmy więc, co tam znowu słychać u Evie i jej towarzyszek (i jednego rodzynka - Bazyla).

Pełna recenzja książki na stronie:

Po zdemaskowaniu ukrywającej się w Akademii wiedźmy oraz zwycięskiej walce o życie, Evie stała się niezwykle popularną kadetką. Niczym celebrytka musi kryć się w cieniu, a przestrzeń pod jej łóżkiem wypełniają sterty listów od wielbicieli. Akademia, za jej sprawą, przechodzi prawdziwe oblężenie; chmara kadetek rozpoczęła naukę na pierwszym roku, ponieważ każda chce być taka jak Evie... ta jednak czuje się nie najlepiej w nowej roli, trudno jej się odnaleźć wśród podarunków, rzucanych z każdej strony pochwał i oczu pełnych podziwu śledzących każdy jej ruch.

Popularność popularnością, ale działać trzeba, kolejny rok zaliczyć należy, a wymagania stawiane kadetkom są coraz bardziej wyszukane, a niektóre zadania prawie nie do zrobienia. Nie byłoby jednak ciekawie, gdyby wszystko ograniczało się do nauki – owszem, niezwykłości wykładane są tu przez niesamowite osobistości, ale to nie wszystko. Z wiedźmami walczyć trzeba. Co jednak wszystkich dziwi, te się ostatnio nieco się wycofały. Ale wiecie... zło nie śpi, a czasem okazuje się, że nie tylko wiedźma może być prawdziwym wrogiem.

W zupełnie nowej, chociaż pozornie znanej rzeczywistości, muszą odnaleźć się nasi bohaterowie: Evie, Maggie, Demetra i Bazyl nie raz staną wobec trudnych wyborów, a jeszcze częściej będą musieli pokonać swoje słabości i po prostu spojrzeć w głąb siebie – trudna sprawa. Nowy rok to dla kadetów nowe wyzwania i próba przyjaźni. Czy wszyscy poradzą sobie z wykańczającymi treningami nie odkryją to, co jest "czymś więcej, niż się zdaje"? Sprawdźcie koniecznie.

Magiczny klimat i wartka akcja

Historia zachwyca klimatem! Od razu dajemy się porwać do smoczej jamy, by potem wyruszyć do Czarnych Błot, będąc po drodze świadkiem zjawiska nad wyraz niepokojącego. Trafimy z powrotem do Akademii Pennyroyal, zahaczymy o niejedną wieżę, przemierzymy kolejny mroczny las. Będzie się działo!

Jak po pierwszym tomie byłam niepocieszona głębią relacji między bohaterami, tak drugi tom w pełni spełnił moje oczekiwania. Nie zabrakło tematu przyjaźni wraz ze wszystkimi jej blaskami i cieniami, rozwinęło się uczucie – pierwsze, dziewicze, słodkie i niewinne, mamy też do czynienia z więzami rodzinnymi, które zostały tu naprawdę porządnie zobrazowane – nawet się wzruszyłam, nawet łezka pociekła! Cieszę się, że tak to wszystko zostało rozegrane, bo historia zyskała dzięki temu – zaraz obok wartkiej akcji i ciekawych splotów okoliczności – pewną głębię. Z bohaterami można się porządnie zżyć, można ich lubić, trzymać kciuki za powodzenie misji i mieć cichutką nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Nie zabraknie tu elementu zaskoczenia! Podobnie jak w pierwszym tomie, autor szykuje dla Was niesamowity finał!

Książkę czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Taki powrót do przeszłości bardzo dobrze mi zrobił. Niestety historia jest jeszcze zbyt skomplikowana dla mojej pięciolatki, ale wiem, że dziesięcioletnia córa przyjaciółki pokocha tę opowieść, więc z przyjemnością podsunę Młodej ten tytuł.

Czy polecam? Jasne. "Akademia Pennyroyal. Cienie kadetek" to pełna fantastycznych zjawisk, miejsc i postaci opowieść, która trafi w niejedno serducho. Dynamiczna akcja, dobrze rozbudowany wątek przyjaźni i relacje rodzinne oraz te panujące w Akademii, gwarantują porządne zaczytanie. Ta historia nie nudzi, ale zabiera w świat magii i pozwala uwierzyć, że każdy może być księżniczką. I Ty, i ty... ona i on również.

Dla dzieciaczków 9+, ale i mama znajdzie tu coś dla siebie :)

M.A. Larson Akademia Pennyroyal. Cienie kadetek Zobacz więcej