Atrament

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Księga Wszystkich Godzin (tom 2) | Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Ink

Swoją olśniewającą debiutancką powieścią Hal Duncan zatarł granice pomiędzy gatunkami. Fantasy czy science fiction? "Welin" zaskakiwał śmiałością pomysłów, uwodził zmysłowym pięknem prozy, zdumiewał twórczym rozmachem. Teraz Duncan wraca kolejnym epickim majstersztykiem, który przechodzi wszelkie oczekiwania. Kiedyś, w otchłani prehistorii byli ludźmi, ale w chwili brutalnej transformacji...

Kiedyś, w otchłani prehistorii byli ludźmi, ale w chwili brutalnej transformacji stali się Enkin, istotami posiadającymi moc zmieniania rzeczywistości dzięki przejściu do Welinu, wiecznego królestwa, w którym wszystko jest możliwe. Istnieje każdy paradoks, każde niebo i każde piekło. Welin stał się polem bitwy, na którym siły porządku i chaosu walczyły ze sobą w czasie i przestrzeni. Ostatnią bronią w tej krwawej wojnie, toczonej w historii i mitach, snach i pamięci była "Księga wszystkich godzin", legendarny tom zawierający projekt całej rzeczywistości, dawno zaginiony w nieskończonych fałdach Welinu.

Teraz, po apokalipsie, kilku ocalałych szuka desperacko resztek siebie rozrzuconych po całym Welinie niczym wyrwane kartki i postanawia użyć krwi Enkin, żeby na nowo napisać "Księgę wszystkich godzin", zmienić los swój i całej ludzkości. Rzeczywistość już nigdy nie będzie taka sama.

Agnieszka | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Atrament czyli kumulacja "ale".

Pierwsze i może najważniejsze zastrzeżenie: "Atrament" jedynie przedłuża nam historię z "Welinu", Teoretycznie zmienia się wiele, lecz gdy się nad tym zastanowić, głównie w dekoracjach i krajobrazie. Tę samą walką toczą ci sami buntownicy. To nawet jest logiczne w tym zapętlonym czasie, ale zakończenie Welinu daje trochę nadziei, iż bohaterowie cokolwiek, odrobinę dobra, w swych wiecznych zmaganiach ugrali. Tymczasem czeka nas powtórka. A immanentną cechą powtórek jest ziejąca z nich nuda. Na dokładkę, ukoronowaniem całego fabularnego zła, jest zakończenie powieści (epilog) bardzo nieudane, dźwięczące natrętnymi fałszywymi nutami (to połączenie Reynard - Anna, bez żadnego oparcia w prawie tysiącu stronach wcześniejszego tekstu jest wręcz żenujące, dowodzi jak niewiele znaczą niektórzy z bohaterów dla autora). Zakończenie łudzi też, niemającym żadnego uzasadnienia w tekście, optymizmem.

Kolejne "ale" to świat. Nieba/piekła -azyle Welinu, same...

michal3 | 2018-07-30
Przeczytana: 25 lipca 2018

"Atrament" wieńczy dzieło. Najbardziej jestem zaskoczony tym, że odpowiada na wszelkie pytania. Dzięki temu "Welin" nabiera nowego znaczenia, a sam Duncan pokazał, że ma aspiracje, aby stać się topowym pisarzem. Dylogia jest dziełem nie tylko kompletnym, ale i zachęca do ponownego przeczytania od raz po pierwszym zapoznaniu się z tymi jakże pokręconymi książkami. Oczywiście "Atrament" jest dużo bardziej wymagający niż "Welin" (tak, to możliwe) i nie daje żadnej taryfy ulgowej, jednak właśnie dlatego można powiedzieć, że mamy do czynienia z ucztą, a nie tylko średniej klasy posiłkiem. Najadłem się, dziękuję, proszę o więcej.

Vayar | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Cienka jest granica między szaleństwem a geniuszem. Ja w Księdze wszystkich godzin widzę to drugie, ale nie dziwię się tym, którzy widzą ją inaczej. To nie jest łatwa książka. Moim zdaniem, warta wysiłku.

romeo | 2016-10-14

Powieść fantastyczna nieporównywalna z niczym w swoim gatunku.Nieporównywalna z niczym w ogóle.
Tomy "Welin" i "Atrament" składają się na dylogię pt."Księga Wszystkich Godzin" i w zasadzie należy je traktować jako jedną powieść gdyż stanowią w zasadzie nierozerwalną całość. Autor przełamał swym dziełem wszelkie schematy w literaturze fantastycznej, zatarł granice między gatunkami( SF czy fantasy?), uczynił chaos zasadą twórczą. Lecz jest to chaos zamierzony, przemyślany, niejako ujarzmiony. Pierwsze 30 stron "Welinu" może wydać się mylące: ten prolog czyta się jak dobrze zapowiadającą się typową powieść fantastycznoprzygodową. Ale zaraz zaczyna się dziać coś zaskakującego: akcja rozpada się, znika linearna fabuła, narracja dzieli się na coraz drobniejsze rozdziały i akapity, a autor przenosi zdumionego czytelnika z miejsca na miejsce, z jednego czasu w inny, mnożąc płaszczyzny i wątki.
Główną osią powieści jest poszukiwanie przez bohaterów Księgi Wszystkich Godzin - legendarnego...

Jola | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Podeszłam do lektury "Atramentu" z optymizmem i otwartym umysłem. Czytałam wcześniej opinie - że epicka, ale trudna, pokręcona. Nie zniechęcałam się. Nie takie rzeczy się czytało. A jednak, na lekturze "Atramentu" poległam... Ale po kolei.

Ogromne plusy prozy Duncana to niewątpliwie piękny język, swobodne operowanie symbolami i metaforami, rozmach wizji. Mam jednak wrażenie, że jeśliby Duncana przyrównać do artysty, byłby to aktor samotnie grający na scenie przed pustą widownią. Autor nie nawiązuje bowiem kontaktu z czytelnikiem; rzuca go w swoją opowieść nie dbając, czy czytelnik nadąża za nim, czy się gubi w jej głębi.

Powieść jest napisana zdecydowanie niechronologicznie. Mamy tu krótkie, kilkustronicowe sceny napisane w różnych czasach, miejscach i rzeczywistościach. Ci sami bohaterowie mają po kilka różnych imion i "odsłon" w zależności od rzeczywistości, w której się znajdują. To pomieszanie czasów i światów, intrygujące z początku, z czasem robi się męczące. Lekturę...

makarelka | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Jeden minus - autor trochę przesadził z chaosem panującym w książkach. Dotyczy to zarówno "Welinu" jak i "Atramentu" . Po za tym dzieło napisane niebanalnym językiem, którego nie da się zapomnieć - czysta poezja.

Mamerkus | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Księga wszystkich godzin to epicka, zapadająca na zawsze w pamięć, wybitna epopeja pisarza o niesamowitej wyobraźni i nieograniczonym talencie. Dzieło z gatunku "must have, must read", do wielokrotnego czytania i studiowania, wyzwanie dla czytelnika, dzieło, po którym większość światowej literatury wyda się zwyczajnie banalna i zbyt prosta w obsłudze.

Tomasz Przewoźnik | 2012-10-15
Na półkach: Teraz czytam

Świetnie napisane, ale pokręcone. Odradzam homofobom. ;)

Naamah_Beherit | 2011-02-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2007 rok

Hal Duncan to pisarz z niedużym dorobkiem (ledwo trzy książki), jednak ze wszech miar zasługujący na uwagę. "Welin" i "Atrament" - razem tworzące "Księgę Wszystkich Godzin" - to apoteozy epickości, rozmachu i literackiego, ale wymagają skupienia i przyzwyczajenia się do nieliniowej narracji. Ostrzegam o jednym: jeśli ktoś pragnie łatwej fabuły i podanych na tacy odpowiedzi, to u Duncana tego nie znajdzie. Osoby oczekujące za to uczty literackiej nie będą zawiedzione.