Żona terrorysty

Älskade terrorist: 16 år med militanta islamister
Inga Sawicka
literatura faktu
Ag2S

Oparta na faktach opowieść o młodej Szwedce z zamożnej dzielnicy willowej w Halmstad, która przyłącza się do międzynarodówki dżihadystów i pozostaje z nimi przez szesnaście lat.
Książka jest unikatowym dokumentem życia z niebezpiecznym terrorystą i szczegółowym opisem codzienności radykalnych islamistów.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/zona_terrorysty,p1119456403

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/zona_terrorysty,p1119456403

dominica_vida | 2017-08-01

Szczerze mówiąc, to nie znam osoby nie lubiącej literatury faktu. Tyle dzieje się teraz na świecie, dobrego i złego, że człowiek sam lgnie do informacji. "Żona terrorysty" jest więc pozycją, która na pewno przyciągnie sporą ilość czytelników, nawet bez jej reklamowania. "Chwytem marketingowym" są bowiem teraźniejsze tragedie, które mają miejsce zarówno w Europie, jak i na świecie.
Temat Islamu, dzihadżystów i ogólnie bliskiego Wschodu jest długi i szeroki jak rzeka. Mam wrażenie, że jest wprost niewyczerpalny i do tego na tyle zdumiewający, że każda książka w tym temacie będzie ciekawa.
Jak jest w przypadku "Żony terrorysty''? Poznajemy historię Anny, młodej Szwedki, która znajduje swój spokój w Allahu. Kobieta od samego początku całkowicie daje się pochłonąć islamskiej kulturze. Po drodze wystawiona jest na liczne próby, które jeszcze bardziej umacniają ją w wierze. Opowiada swoją -na pierwszy rzut oka- prostą historię muzłumańskiej "kury domowej". Dom, dzieci,...

czytam_podrozuje | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 listopada 2017

Dla mnie straszna książka, która pokazuje jak daleko można się posunąć w imię religii. Dodatkowym elementem dla mnie jest to, że dotknęło i dotyka to osoby z Europy, że potrafią zaufać, że należy podejmować walkę z niewiernymi. Co do samej książki czyta się bardzo dobrze, nie ma zbędnego tekstu, tylko przeżycia i własne obserwacji bohaterki.

Latszuk | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Książka wiele obiecuje mniej daje. Dla mnie to opowieść o naiwnej (delikatnie mówiąc) dziewczynie, a potem kobiecie, która szukając swojego miejsca w życiu narażała siebie, a potem swoje dzieci na największe niebezpieczeństwa. Racjonalizowanie własnych i cudzych błędów doprowadziła do perfekcji i nie można się oprzeć wrażeniu, że generalnie nie wiedziała na jakim świecie żyje lub po prostu nie była zdolna do samodzielnego myślenia. Choć biorąc pod uwagę, że okłamywała wszystkich łącznie z własną rodziną i godziła się na czerpanie korzyści z przestępstw, to może nie była taka naiwna, a raczej wyrachowana? Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że zdecydowała się jeszcze o tym książkę napisać i zebrać z tego wszystkiego niejako ponownie gratyfikacje finansowe.

BooksHarmony | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2017, Zrecenzowane
Przeczytana: 09 lipca 2017

recenzja na: https://mybooksharmony.blogspot.com/2017/07/mudzahedini.html
Anna Sundberg - nauczycielka, działaczka związkowa, ekspertka w sprawach oświaty, wraz z Jesperem Huor'em napisała książkę, która jest przejmującym świadectwem życia wśród dżihadystów. Autorka wykazała się niemałą odwagą decydując się na podzielenie swoimi doświadczeniami szesnastu lat, które przeżyła u boku salafitów, czyli niewielkiego odgałęzienia fundamentalistycznego islamu. Anna w wieku dwudziestu trzech lat przeszła na islam i z roku na rok coraz bardziej angażowała się w działania międzynarodowego ruchu dzihadystów.

Książka jest naprawdę fantastyczna i polecam ją wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o codziennym życiu wsród dżihadystów.

azi1986 | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Oczekiwałam trochę więcej po tej książce. Niestety się zawiodłam.

lissska | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017