Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac

Le Capitaine Satan
Wiktor Gomulicki
przygodowa
Ag2S

Genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady! Wspaniała wartka akacja, wciągająca fabuła, miłość i śmierć, intrygi i porwania, więzienia i ucieczki, Cyganie i szlachta, stary Paryż i dawna Francja, tajemnicze zaułki, skomplikowane intrygi, wszystko to sprawia, że od powieści po prostu trudno się oderwać. No i oczywiście tytułowa, nieomal mityczna, a jednak autentyczna postać znakomitego...

Genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady!
Wspaniała wartka akacja, wciągająca fabuła, miłość i śmierć, intrygi i porwania, więzienia i ucieczki, Cyganie i szlachta, stary Paryż i dawna Francja, tajemnicze zaułki, skomplikowane intrygi, wszystko to sprawia, że od powieści po prostu trudno się oderwać. No i oczywiście tytułowa, nieomal mityczna, a jednak autentyczna postać znakomitego francuskiego filozofa, pisarza, ale też awanturnika i szermierza Cyrana de Bergerac, żyjącego w latach 1619-1655.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/kapitan-czart-przygody-cyrana-de-bergerac/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/kapitan-czart-przygody-cyrana-de-bergerac/

książek: 1908

Louis Gallet to mało znany w Polsce, XIX-wieczny francuski pisarz. Był niezwykle płodnym autorem romansów, wspomnień, broszur i niezliczonej ilości artykułów, przy czym największą sławę przyniosły mu adaptacje. Poza tym tworzył libretta operowe, kantaty i opery, pisząc je w szczególności dla takich kompozytorów jak: Georges Bizet, Camille Saint-Saëns oraz Jules Massenet. Wydawnictwo MG postanowiło przybliżyć polskiemu czytelnikowi twórczość Galleta i wydało w tym roku jego powieść „Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac”.

XVII wiek. Paryż. Młody hrabia Roland de Lembrat przygotowuje się do ślubu z urodziwą, ale niezbyt posażną Gilbertą. Dla ojca Gilberty, margrabiego de Faventines, mariaż ten to przedsięwzięcie korzystne finansowo, albowiem przyszły pan młody nie żąda wysokiego posagu. Gilberta natomiast niechętna jest wyjściu za mąż za hrabiego de Lembrat, bowiem jej uczucie należy do nieznanego poety, który co noc na jej balkonie zostawia bukiet, a w bukiecie wiersze. Dwa...

Renax | 2017-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2017

Powieść ta ukazała się w wydawnictwie MG miesiąc temu, 30 maja 2017 roku. Zdaje się, że były też poprzednie wydania tej powieści, ale jakoś do tej pory nie weszły mi w oko. Dopiero teraz, bo okładka z kogutem przyciąga mój papuży wzrok.
O Cyranie de Bergerac coś słyszałam, a w właściwie jedynie nazwisko, ale postać tego człowieka w powieści nie jest odzwierciedleniem jego biografii. Myślę, że panuje tu dowolność, ale elementy charakterystyczne jego postaci, jak okazały nos i pisanie poezji w rysie tej postaci w książce zachowano.
Nie jest więc to biografia, ale powieść przygodowa. O autorze natomiast można powiedzieć tyle, że żył w XIX wieku, że był autorem librett operowych, romansów i wspomnień. Napisał cztery powieści:

Les confidences d'un baiser
Le Capitaine Satan
Saltimbanques
Le Petit Docteur
O książce 'Kapitan Czart' słyszałam opinię, że jest to 'fajna powieść'. I rzeczywiście, jest fajna, ciekawa i wciągająca. Patrząc krytycznoliteracko, nie ma w niej...

Fantasy-Bestiarium | 2017-08-12

„Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac” autorstwa Louisa Galleta, francuskiego XIX-wiecznego pisarza potrafi wciągnąć do lektury szybką akcją i porywającymi losami Cyrana de Bergerac. Autor stworzył wiele wspomnień, romansów, artykułów oraz librett, które znalazły wiernych wielbicieli na całym świecie. „Przygody Cyrana de Bergerac” jest niezwykłą książką, która potrafi wciągnąć czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Jest to wspaniała powieść z gatunku płaszcza i szpady, niepozwalająca się nudzić ani przez moment.

Przenosimy się do dawnej Francji XVII wieku, gdzie młody hrabia Roland de Lembrat postanawia ożenić się z piękną i urodziwą Gilbertą. Kobieta jednak jest zakochana w innym mężczyźnie, który każdej nocy na jej balkonie zostawia piękny bukiet kwiatów, a w nim romantyczne wiersze. Poznamy również honorowego i walecznego Cyrana de Bergerac, odważnego żołnierza i utalentowanego poetę, który zobowiązał się wypełnić pewną przysięgę. Spiski, intrygi i knowania...

DorotaKa | 2017-06-13

XVII-wieczny Paryż. Młody hrabia Roland de Lembrat szykuje się do ślubu z piękną, acz pozbawioną imponującego posagu Gilbertą. Dziewczyna, w przeciwieństwie do jej ojca, nie jest zbyt pozytywnie nastawiona do tego mariażu. Ojciec Rolanda na łożu śmierci poprosił swojego przyjaciela Cyrana de Bergerac o ostatnią przysługę. Gdy Cyrano pewnego dnia rozpoznaje w jednym z wędrownych artystów dawno zaginionego brata Rolanda, rozpoczyna się lawina zdarzeń, w których chciwość, żądza, miłość i honor będą walczyć o zwycięstwo, chwytając się przeróżnych sposobów. Czy osławionemu poecie Cyranowi uda się wypełnić niegdyś powierzone mu zadanie? Czy Manuel to rzeczywiście zaginiony Ludwik de Lembrat? I gdzie w tym całym zamieszaniu jest miejsce Gilberty?

Płaszcz i szpada
Powieść z gatunku płaszcza i szpady oznacza, że przy lekturze przenosimy się w specyficzny klimat. Tu prym wiedli wysoko urodzeni mężczyźni, których szpada rzadko kiedy spoczywała w pochwie. Był to czas pojedynków, w którym...

eR_ | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 05 września 2017

Powieści z gatunku "z płaszcza i szpady" jest całkiem sporo. Wystarczy tu wspomnieć niezapomnianego Dumasa i jego świetne książki przygodowe albo jak mówią niektórzy awanturnicze. Z takich opowieści może nie wynika zbyt wiele, ale mi to absolutnie nie przeszkadza. A wspomnianego Dumasa uwielbiam i każde dzieło czytam z przyjemnością. Tym chętniej sięgnąłem po kolejną powieść która wpisuje się w ten nurt.

Chodzi dokładnie o Cyrana de Bergerac i jego szalone przygody. Mamy więc tu to wszystko, do czego nas przyzwyczaiły tego typu twory. Pościgi, spektakularne pojedynki, miłostki, romanse, złowrogie typy, osobniki którzy wykorzystują swoją władzę do niecnych celów i o wiele więcej.

Podsumowując świetna powieść, którą czyta się z zainteresowaniem. Bohaterowie, intrygi, pewność, że zakończenie będzie pozytywne. Nie trzeba niczego więcej. Tak więc polecam.

Od chwili gdy w zapowiedziach wydawnictwa MG ukazał się „Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac” Louisa Galleta kusiło mnie by sięgnąć po tę książkę. Uwielbiam stare powieści i choć literatura przygodowa nie należy do moich ulubionych odmian, to jednak mam do niej pewną słabość. Co najważniejsze, powieść, choć dość schematyczna, nie zawiodła mnie ani trochę.

Sawiniusz Cyrano de Bergerac to autentyczna postać. Żyjący w siedemnastym wieku pisarz i filozof o bujnym życiorysie był inspiracją dla wielu twórców. Jednym z nich był Louis Gallet, który uczynił z niego głównego bohatera powieści. Znany w paryskim świecie pod pseudonimem Kapitan Czart, Cyrano de Bergerac jest człowiekiem w średnim wieku o sporych zasobach finansowych i ustabilizowanej sytuacji życiowej. Jednym z jego zajęć jest pisanie utworów scenicznych, które niejednokrotnie stają się pretekstem do licznych pojedynków, w które się wplątuje. Jest awanturnikiem, który nie puści płazem najmniejszej nawet ujmy na honorze....

dobrerecenzje | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Powieść historyczna z pogranicza płaszcza i szpady.
XVII-wieczna Francja, w której za największą wartość uważano honor, a jego naruszenie natychmiast rozwiązywano za pomocą szpady w pojedynku.
Mistrzem w sztuce szermierki był nasz tytułowy bohater Cyrano de Bergerac, bardzo odważny żołnierz, a jednocześnie utalentowany poeta.
Poza tym miał złote serce i umysł w najwyższym stopniu niezależny.
Z kolei hrabia Roland de Lembrat przygotowuje się do ślubu z piękną Gilbertą. Dziewczyna nie kocha hrabiego, bo zakochała się w biednym cyganie, zaś Cyrano de Bergerac jest oddanym przyjacielem Gilberty i chce, aby młoda dziewczyna była szczęśliwa.
Książka ma szybką akcję, gdzie czytelnik może śledzić losy i intrygi hrabiego de Lembrat, zakazaną miłość Gilberty do cygana oraz bohaterskie i szlachetne kroki Cyrana de Bergerac.
W powieści nie brakuje pojedynków, pościgów i sprytnych sposobów na wydostanie się z niewoli.
Autor w bardzo atrakcyjny sposób opisuje XVII-wieczną Francję oraz jego...

Biały_Notes | 2017-06-06

Lubicie powieści historyczne? Takie, które traktują o arystokracji, krwawych pojedynkach, walce o serca młodych dam? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac”, autorstwa Louisa Galleta.  Zainspirowana autentyczną postacią historyczną opowieść o Sawiniuszu de Cyrano przenosi czytelnika do XVII-wiecznej Francji, gdzie za największą wartość uważano honor, a wszelkie spory rozwiązywało się za pomocą szpady. Mistrzem w sztuce szermierki był zaś tytułowy szlachcic Cyrano de Bergerac, odważny żołnierz i utalentowany poeta, wierny swoim zasadom i oddany kompanom.

Paryż. Młody hrabia Roland de Lembrat przygotowuje się do ślubu z piękną Gilbertą. Dziewczyna nie odwzajemnia uczuć narzeczonego – swoje serce oddała wędrownemu cyganowi, lecz związek z nim jest dla niej niemożliwy. Przyjaciel rodziny Gilberty, Cyrano de Bergerac, uważa jednak inaczej. W ulicznym włóczędze rozpoznaje zaginionego przed laty brata hrabiego de Lembrat, Ludwika....

edtta | 2016-07-26
Przeczytana: 23 lipca 2016

Zilla kocha Manuela, Manuel kocha Gilbertę, Gilberta kocha Manuela, ale ma poślubić Rolanda, który chyba ją kocha. Okazuje się, że Manuel nie jest Manuelem, tylko Ludwikiem de Lembrat, czyli bratem Rolanda. Roland nie chce uznać go za brata, bo wie, że on kocha Gilbertę, więc robi wszystko, by zniszczyć wszelkie dowody na pochodzenie "Manuela". A Kapitan Czart? Kapitan Czart znany także jako Cyrano de Bergerac lub Sawiniusz zna prawdę i posiada najważniejszy dowód pochodzenia Ludwika - testament jego ojca. Powieść pełna miłości, nienawiści, intryg i pojedynków na śmierć i życie

Wabi | 2016-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Cyganka Zilla próbuje wyratować ukochanego z więzienia.