Julita i huśtawki

Wydawnictwo Literackie
2017-05-11
2003-01-01
proza polska powieść obyczajowa

To też moje dzieciństwo i młodość. Ze szczególnym sentymentem zgłębiałam treść lektury. Dla mnie powieść wspomnieniowa, dla młodszych - historyczna. A i o miłości też jest. Wydana 20 lat temu, a wciąż świeża.

Jak zwykle nie zawiodłam się. Piękny język, ciekawe ukazanie historii wielu bohaterów, choć na początku trochę się gubiłam ale z czasem porwała mnie każda ,inna, historia życia bohaterów. Zycie bywa pełne niespodzianek i nie zawsze dzieciństwo wpływa na nasze wybory. To pokazała autorka. Tylko zakończenie..cóż chciałam nadal się huśtać...

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

To moje pierwsze spotkanie z autorką. Myślę, że nie ostatnie. Urzekła mnie posługiwaniem się językiem polskim, prowadzeniem opowieści, czułością dla swoich bohaterów (choć tak różnorodnych i niedoskonałych) oraz ujęciem tematu.

„Julita i huśtawki” to książka o życiu w określonym miejscu i czasie. Narodziny, dorastanie, młodość. Pewnie każdy z bohaterów, gdyby mógł, do życia wybrałby sobie inne miejsce i czas. Ale życie powitało ich w małym miasteczku, w Polsce, w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Choć świat wielkiej polityki dociera do nich jedynie z telewizji, to PRL kształtuje życie każdego z nich. Czerwień idei i szarzyzna codzienności. Czasy trudnych doświadczeń, pustych haseł, złudnych nadziei. Czasy dorastania, marzeń, pierwszych miłości. I aniołów.

Mnie się podobało.

Nostalgiczna opowieść o pokoleniu urodzonym i dorastającym w smutnych czasach PRL-u. Hanna Kowalewska opisuje losy grupy znajomych pochodzących z niewielkiego miasteczka. Momentami historia jest niezwykle smutna, jednak czyta się ją szybko. Postaci zapadają w pamięć, zwłaszcza tytułowa Julita. Polecam.

Ach moja ukochana pani Hanna!!! Najpierw było Zawrocie, później Julita. Niełatwe życiorysy wielu ludzi, autorka potrafi jak mało kto poruszyć moje emocje i sprawić, że znów mi się przypomina za czym tak naprawdę tęsknię - za prawdziwą, magiczną i jedyną taką miłością, która zdarza się raz, tylko raz!
Ja bym dała tytuł: Julita i Anioły. Bardzo sobie cenię, że pani Hanna w swych powieściach dodaje szczyptę ze świata duchowego. Cudownie!

Ja bym dała tytuł: Julita i Anioły. Bardzo sobie cenię, że pani Hanna w...

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki. Muszę przyznać, że niezwykle udane. Wspaniała książka, przepięknie napisana. Historie kilkorga znajomych, przyjaciół, zakochanych, którym przyszło urodzić się i dorastać w dość wykolejonych czasach, czasach od wczesnego peerelu przez stan wojenny między innymi...Błyskotliwość i język na prawdę zrobiły na mnie niemałe wrażenie...Polecam szczególnie tym, którzy co nieco otarli się o ten okres czasowy, powrót w tamte czasy jest niezwykłą podróżą, po tylu latach..Gorąco polecam!!!

Gorzka opowieść o pokoleniu dorastającym w małym miasteczku w okresie PRL-u. O wzlotach i upadkach młodych ludzi, którzy szukają, tego czego nie można kupić na kartki: miłości i sukcesu. Smutne, ale jak zawsze w przypadku Hanny Kowalewskiej - pięknie napisane i klimatyczne.

Moje drugie - po "Tam, gdzie nie czuć już lęku" i tym razem bardzo udane spotkanie z powieścią Kowalewskiej. Ciekawe portrety bohaterów, świetnie pokazany PRL w tle, małe miasteczko - jedna z najlepszych książek polskich autorek, jaką czytałam:) Polecam:)

Dawny świat dawne grzechy. Trzeba dorosnąć i się z tym zmierzyć. Piękna, wzruszająca, wspaniale napisania książka o życiowych wyborach ale też o tym, że na pewne rzeczy wpływu nie mamy. Ot życie.

Cudowna słodko-gorzka opowieść o dorastaniu w czasach PRL.

Cudowna słodko-gorzka opowieść o dorastaniu w czasach PRL.

• 2011