Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty - wydanie II

9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zdrowie, medycyna

Przedstawiam Państwu drugie, poszerzone i poprawione wydanie mojej książki. W nowym wydaniu zamieściłam rozdział przedstawiający badania własne prowadzone w latach 1993-1996 nad zastosowaniem metody Vojty w grupie 110 dzieci ryzyka okołoporodowego. Wynikiem tego powiększeniu uległ spis piśmiennictwa o pozycje, które cytuję na poparcie prezentowanych wyników w polemice z innymi autorami. W nowej ed

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemek | 2013-08-20
Przeczytana: 2008 rok

Pierwsza książka, jaką przeczytałem na temat metody Vojty. Zrobiła wtedy na mnie dobre wrażenie. Autorka opisuje prawidłowy rozwój niemowląt, przy czym wyjaśnia kryteria prawidłowości (rozmyte u wielu pediatrów) według monachijskiej diagnostyki funkcjonalnej, opisuje istotę deficytów neurologicznych u małych dzieci (niedrożne drogi nerwowe mózg-mięsień powstałe zwykle w wyniku mikrouszkodzeń okołoporodowych), a następnie opisuje w jaki sposób rehabilitacja metodą Vojty naprawia te uszkodzenia przez odwołanie się do odruchów pełzania i obrotu, które wywoływane są z niższych pięter układu nerwowego, bez udziału kory mózgowej i torując oczekiwane odruchy normalizują napięcia mięśni, co z kolei prowadzi do wyzwolenia naturalnej spontanicznej aktywności ruchowej dziecka, która nieśmiało przebija się przez częściowo drożne drogi nerwowe. Brakuje tutaj ścisłości na poziomie zaangażowanych struktur sieci neuronowych, zasada działania jest przedstawiona ogólnie, ale według mojego...

carambola | 2016-10-31
chueca | 2014-10-31