Opowieść podręcznej

Okładka książki Opowieść podręcznej
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 1) literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Opowieść podręcznej (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Handmaid's Tale
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2017-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-28
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380321717
Tłumacz:
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Tagi:
Zofia Uhrynowska-Hanasz antyutopia fanatyzm religijny kobieta literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim strach terror
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nasz stary, wspaniały świat



1956 14 299

Oceny

Opinia

avatar
373
294

Na półkach:

Narzekamy na otaczającą nas rzeczywistość, coraz częściej protestujemy, buntujemy się i próbujemy stworzyć alternatywę. Nie mówię tutaj o protestach na Wiejskiej czy podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mam tu na myśli nasz prywatny, wewnętrzny opór wobec tego, co się dzieje. Nie wszyscy mają jednak prawo do takiego myślenia. A już na pewno nie ma go bohaterka książki „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood.

Nic to, że książka została napisana w połowie lat osiemdziesiątych (czym sama zostałam zaskoczona). Teraz, po podobno całkiem niezłej ekranizacji, dystopia stała się opisem teraźniejszości, a nawet mieczem dla niektórych środowisk. Poznając ten alternatywny świat, starałam się odciąć, nie doszukiwać podobieństw do naszych czasów, skupić się na losie Fredy. Spodziewałam się pełnych egzaltowanych emocji opisów, skarg wywołanych żalem i złością na otaczający świat. Tymczasem uderzyła mnie rzeczowość i prostota narracji: „Czerwoną spódnicę mam podkasaną do pasa, nie wyżej. Poniżej Komendant pieprzy. Pieprzy dolną część mojego ciała. Nie mówię: kocha się ze mną, bo to nie jest to”. Po prostu. Pieprzy. Republika Gilead to nie miejsce na egzaltację.

Freda jest jedną z Podręcznych - kobietą przeznaczoną - mówiąc dosłownie - do robienia dzieci. Jest elementem struktury. Elementem, któremu nic nie wolno – czytać, pisać, myśleć, patrzeć ludziom w oczy, wychodzić na zewnątrz. Jedyne, co może podziwiać, to wiszące przy murze zwłoki tych, którzy próbowali się przeciwstawić. Ku przestrodze. Wszystko, co może robić, zostało jej narzucone, a jedyne, czym może się „zasłużyć” to urodzenie zdrowego dziecka. Do trzech razy sztuka. Więcej szans nie ma.

Dla wielu to wstrząsająca lektura. Na pewno inna. Jednak bardziej niż książka przeraża mnie fakt, że tak wielu ludzi utożsamia obecną sytuację ze światem, który stworzyła Atwood. Owszem, „Opowieść Podręcznej” traktuje o kwestiach uniwersalnych, ale chyba należałoby pamiętać, że to książka, a nie biblia.

Narzekamy na otaczającą nas rzeczywistość, coraz częściej protestujemy, buntujemy się i próbujemy stworzyć alternatywę. Nie mówię tutaj o protestach na Wiejskiej czy podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mam tu na myśli nasz prywatny, wewnętrzny opór wobec tego, co się dzieje. Nie wszyscy mają jednak prawo do takiego myślenia. A już na pewno nie ma go bohaterka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16 233
  • Chcę przeczytać
    10 669
  • Posiadam
    2 863
  • Teraz czytam
    504
  • Ulubione
    427
  • 2018
    411
  • 2021
    242
  • 2019
    235
  • 2020
    168
  • 2020
    168

Cytaty

Więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także