rozwiń zwiń

Opowieść podręcznej

Okładka książki Opowieść podręcznej
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Opowieść podręcznej (tom 1) literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Opowieść podręcznej (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Handmaid's Tale
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2017-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-28
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380321717
Tłumacz:
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Tagi:
Zofia Uhrynowska-Hanasz antyutopia fanatyzm religijny kobieta literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim strach terror
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nasz stary, wspaniały świat



1956 14 299

Oceny

Opinia

avatar
324
43

Na półkach: ,

Dlaczego, jak mówi nam najnowsza okładka, ten serial ogląda cały świat? Serio! Dlaczego? Może czeka na koniec, na puentę, na odpowiedzenie na pytania "jak", "kiedy" "dlaczego"?
W Opowieści Podręcznej jest za dużo. Za dużo rozdrabniania się nad szczegółami- i tak, ja wiem że to ma nam pokazywać marazm i monotonie życia takiej kobiety ale czytelnika ta monotonia drażni, jak kamień w bucie pcha do zmienienia sytuacji- główna bohaterka jednak woli patrzeć w jajko. Za dużo jest tu też rygoru. I znowu- wiem że autorka chciała pokazać antyutopie, totalitarne państwo przenikające do każdego, najmniejszego aspektu życia ale ludzie! Z fabuły wynika, że ten ustrój trwa ile? Trzy lata? Cztery? I ludzie są indoktrynowani? Serio? To trwa pokolenia! Zanim zmienisz masowo sposób myślenia, odruchy, skojarzenia.
W kilku momentach, próbowałam ratować książkę we własnych oczach uznając, że główna bohaterka jest po prostu bardzo słabą, rozczulającą się nad sobą i dbającą jedynie o własną wygodę mimozą (co w pewnym momencie mówi wprost i może ktoś jej wtedy współczuje, ale ja nie) ale niestety zabieg ten nie przyniósł skutku. Dalej nie kupuje wizji w której takie państwo miałoby racje bytu i nie zostałoby oddolnie zniszczone.
Zdaje sobie również sprawę, że zawsze kiedy autor sięga po fantastykę lub s-f robi to po to, by ukazać nam- współczesnym, jakiś problem za pomocom sfoistej metafory. Czasem nie ma sensu szukać dziury w całym, czepiać się szczegółów, rozliczać autora z mechaniki świata, który ma być z założenia metaforyczny. (Chociaż taki Tolkien metaforyczny świat potrafił zrobić z bezbłędną mechaniką, ale to inny temat) Więc powiedzmy, że nie patrzę na wszystkie te niedociągnięcia i spróbuje spojrzeć na to co Margaret Atwood chciała mi pokazać. I.... i... i widzę historie o tym, że kobiety są narzędziami do zaspokajania męskich kaprysów, unieruchomione w narzuconych im sztucznie rolach. I patrząc na to, że książka powstała w 1985 roku, to pełna jestem wdzięczności dla autorki bo być może wtedy w Kanadzie tego dokładnie kobiety potrzebowały, ale dziś- nawet w świetle dramatycznej sytuacji pogwałcania praw kobiet w Polsce, Opowieść Podręcznej nie ukazuje co może się z nami stać jeśli nie będziemy walczyć o swoje. Jesteśmy już dalej. Być może dzięki takim kobietą jak Margaret Atwood. Ale przez to, że jesteśmy już dalej ta książka nie spełnia funkcji do jakiej została powołana. Nie mobilizuje, nie uświadamia. Nie jest ponadczasowa. Choć autorkę- jeśli naprawdę zatroskana była losem kobiet- powinno to akurat cieszyć, bo oznacza to że nie tyle sytuacja kobiet, co ich świadomość względem nie, zdecydowanie wzrosła.

Dlaczego, jak mówi nam najnowsza okładka, ten serial ogląda cały świat? Serio! Dlaczego? Może czeka na koniec, na puentę, na odpowiedzenie na pytania "jak", "kiedy" "dlaczego"?
W Opowieści Podręcznej jest za dużo. Za dużo rozdrabniania się nad szczegółami- i tak, ja wiem że to ma nam pokazywać marazm i monotonie życia takiej kobiety ale czytelnika ta monotonia drażni, jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16 166
  • Chcę przeczytać
    10 642
  • Posiadam
    2 844
  • Teraz czytam
    500
  • Ulubione
    426
  • 2018
    411
  • 2021
    242
  • 2019
    235
  • 2020
    168
  • 2020
    168

Cytaty

Więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Margaret Atwood Opowieść podręcznej Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także