Alfa beta gamma. Promienie nadziei

Tłumaczenie: Tadeusz Siemek
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Ziarenie - hrozba i nadej
Arkadiusz

Promienie wysyłane przez jądra pierwiastków radioaktywnych mają - w przekonaniu większości Czytelników - cechy wielce szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Przypominają swym działaniem truciznę. Oba te zjawiska - promieniowanie i trucizna - jeśli je potraktować bez emocji, stanowią zagrożenie dla życia, ale też stwarzają nadzieję. Z punktu widzenia interesu ludzkości można je oceniać zarówno ujemnie jak i dodatnio. Niemało przecież trucizn służy medycynie do leczenia wielu chorób, weźmy chociaż jad kobry! Ujemne lub dodatnie działanie trucizn zależy od celu ich stosowania, dawki i od kontroli. To samo da się powiedzieć o promieniowaniu: można je wykorzystać przeciwko ludzkości - takie przypadki już były, i na odwrót - dla dobra człowieka. Wymaga to wiedzy, kontroli i odpowiednich metod, pozwalających na właściwe wykorzystanie promieni alfa, beta, gamma, promieni nadziei.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie