Zabawy z prawem autorskim

Wydawnictwo: Wolters Kulwer
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
prawo, prawo autorskie
Krzysztof

Podstawowy pomysł tej książki polega na wykorzystaniu ilustracji do analizy ochrony autorskoprawnej. Nie chodzi tu o ubarwienie wywodu, ale - w moim założeniu - o pokazanie na konkretnych przykładach dylematów, trudności i ciągłej niepewności w stosowaniu prawa autorskiego. Zamieszczone w książce rysunki, obrazy, zdjęcia albo bezpośrednio stanowiły przedmiot sporów sądowych, dyskusji prasowych lub "internetowych" w kontekście naruszania praw autorskich, albo są dobrą ilustracją trudności w interpretacjach autorskoprawnych. Wprawdzie możliwa byłaby także analiza prawna bez tych obrazków, ale tylko gdy czytelnik bezpośrednio skonfrontuje wywody prawne z nimi, może rozważać trafność i rzetelność konkretnych rozumowań i rozstrzygnięć sądowych, a także wartość wielu generalizacji. Inaczej ujmując, bez tych ilustracji również możliwe jest prowadzenie wywodów prawnych. Możliwe - tak, ale taki wywód jest mniej wyrazisty, ogranicza ocenę trafności danego rozstrzygnięcia czy też odpowiedniości argumentów. Zilustrowane teksty zamieszczone w tej książce mają wykazać sensowność i racje dla tego rodzaju podejścia.

źródło opisu: https://www.profinfo.pl

źródło okładki: https://www.profinfo.pl

Krzysztof | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 11 maja 2017

Zabawy z prawem autorskim to pozycja ciekawa i warta uwagi nie tylko dla prawników. Autor bardzo ilustruje swoje wywody szeregiem ilustracji, które pomagają zrozumieć zagadnienia związane z prawem autorskim. Właśnie ten ilustrowany styl tłumaczenia prawa autorskiego powoduje, że pozycja ta jest atrakcyjna nie tylko dla osób, które zajmują się zawodowo stosowaniem prawa autorskiego.
Momentami książka jest jednak dosyć ciężka i zniechęca. NIektóre kwestie zostały opisane w sposób, który nie wyjaśnił tematu w sposób wyczerpujący, powodując pewien niedosyt i brak pewności co do poprawnego zrozumienia przekazywanej idei.
Generalnie książkę polecam, myślę, że sam jeszcze do niej wrócę. Mam nadzieję, że czytając ją drugi raz wyciągnę z niej jeszcze więcej!:)

Farfan | 2017-09-26

Nowoczesne podejście do nauczania prawa autorskiego. Bawi ucząc i odwrotnie;)

Księżnik | 2017-12-16
Na półkach: 2017, Przeczytane