Książka Roku 2018

Spacer nad rzeką

Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Każdy człowiek rodzi się z pustką, którą może wypełnić tylko jedna, właściwa osoba. Zosia Rybicka ma szczęście, spotyka Pawła, mężczyznę swojego życia. Zakochują się w sobie bez pamięci. Paweł, szanowany lekarz z warszawskiej kliniki, proponuje jej wyjazd do rodzinnego domu w Kazimierzu nad Wisłą. Tam, w małym miasteczku, Zosia poznaje ludzi i miejsca bliskie jej ukochanemu. Każdego dnia...

Tam, w małym miasteczku, Zosia poznaje ludzi i miejsca bliskie jej ukochanemu.
Każdego dnia Kazimierz odkrywa przed Zosią swoje małe sekrety.
Mieszkańcy Doktorówki, domu Pawła, dbają o nią troskliwie.
Zosia rozkochuje się w powolnym rytmie życia miasteczka, w jego brukowanych uliczkach i spacerach wzdłuż rzeki.
Wśród dobrych wspomnień odkrywa jednak także te bolesne.
Kim była Julia? Jakie sekrety zabrała ze sobą, gdy odeszła?
Dlaczego obecność Mikołaja, brata Pawła, wprowadza tak wiele niepokoju?

W atmosferze budzącej się wiosny, wiślanych skarp i cienistych wąwozów, które oparły się upływowi czasu, Zosia odkrywa prawdę o cudownym kazimierskim domu i zamieszkującej go rodzinie. Jej przyjazd sprawia, że dawne rany zostają rozdrapane, jednak tylko po to, by móc wreszcie się prawdziwie się zagoić.
Szczęście, które mogą dać tylko najbliżsi, nareszcie rozkwita w Doktorówce jak piękny majowy dzień, który przychodzi po gwałtownej wiosennej burzy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Tatiasza Aleksiej | 2018-02-08

Emocje, emocje, emocje...

Piękna opowieść o zawiłych relacjach między najbliższymi. Różnych odmianach miłości, o akceptacji, wybaczaniu, tajemnicach...
Nigdy nie wiadomo, kiedy i kogo może trafić "strzała amora" i czy mamy jakikolwiek na to wpływ?

Pięknie przedstawiony Kazimierz Dolny.

andzia12 | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

"Czasami miłość przychodzi dyskretnie i bez uniesienia, jakiego od niej oczekujemy. Czasami zwykła przyjaźń potrafi zrodzić coś delikatnego, a jednocześnie potężnego..."

I tak mogło stać się w przypadku Bożeny i Mikołaja?...

Piękna opowieść o tym, że czasami uczucie może zrodzić się w najmniej odpowiednim dla kogoś czasie. Jak można pogubić się w miłości i czy ma prawo mieć miejsce ta jedyna, gdy można kogoś zranić?

Historia o zawikłych relacjach braci, gdy pokochują tą samą kobietę. O bólu, stracie i zdradzie. Jednocześnie przynosząca nadzieję na to "lepsze jutro" z ukochaną osobą.

Polecam!!!

Biblioteczka Rudej | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Ten Spacer nad rzeką wcale nie jest sielski i anielskie jakby się mogło wydawać. Jak każda książka Pani Moniki i ta trafia w najczulsze struny mojej duszy i powoduje,że każdego dnia wstając rano mam ochotę się uśmiechać do ludzi i mam siłę,żeby pokonywać przeciwności losu.
w Spacerze...poznajemy Zosie,która ma taką siłę i osobowość,że nie sposób jej nie lubić,potrafi dokonać rzeczy,których innym nie udało się od lat. To mimo młodego wieku mądra i dojrzała kobieta,która umie scalic rodzinę rozsypana jak domek z kart.
Mam pretensje jednak do autorki,że pisze za mało. Pani Moniko proszę wziąć przykład z jedynego z popularnych polskich pisarzy i wydawać minimum jedną książkę na kwartał. (Z wiadomych powodów nie mogę wymienić nazwiska owego autora)
Wszystkim z czystym sumieniem polecam Spacer uliczkami Kazimierza i nie dajcie się zwieść sielskiej okładce,bo emocje rozwalaja na milion kawałków.

Teresa | 2018-02-11

Rewelacyjna powieść która wciąga od samego początku i nie pozwala oderwać się do samego końca.Czytając miałam wrażenie jakbym była razem z bohaterami w Kazimierzu Dolnym i zwiedzała ,zachwycała się pięknym opisami miasteczka,poznawała mieszkańców i odkrywała tajemnice rodzinne dając się rozpieszczać domownikom i uczestniczyć w ich życiu codziennym.Powieść ciepła ,wzruszjąca ,spokojna Polecam.

teresai | 2018-06-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Dobra, ładna, wiosenna, niosąca nadzieję, mądra, szczera i trochę naiwna.
Taka jest główna bohaterka tej książki Zosia Rybicka.
Taka jest ta książka.
To był całkiem przyjemny Spacer nad Wisłą.
To był wspaniały powrót do Dolnego Kazimierza.
To urokliwe i klimatyczne miasteczko położone nad Wisłą znam, bardzo lubię i z wielką radością odwiedzam. I niekiedy trochę za nim tęsknię.
O Kazimierzu, o Miłości, o Nadziei, o Przyjaźni, o Wybaczaniu sobie i innym.
O prawdziwym Domu, pełnym ciepła, życzliwości, troski o innych.
O konfliktach cierpkich jak zielona herbata.
I o kwitnących jabłoniach, które zachwycają i przynoszą nadzieję na pyszne dojrzałe owoce.
O kobietach: Zosi, Julii, Joannie, Bożence, Romie, Luizie, Kindze.
I o mężczyznach: Pawle, Mikołaju, Janie.
O związkach, relacjach, które zawsze są pełne emocji i które są treścią ludzkiego życia.

boziaczek | 2018-06-30
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Spacer nad rzeką" to nostalgiczna, niespieszna opowieść obyczajowa z urzekającą panoramą Kazimierza Dolnego w tle. Mamy tu wszystkie elementy dobrego romansu: miłość tą spełnioną i tą tragiczną, rodzinne sekrety, rywalizację oraz małomiasteczkowe problemy. Książkę czyta się bardzo dobrze tak jak wszystkie tej autorki.
Polecam.

Ania | 2018-09-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 września 2018

Lekka, przyjemna w odbiorze. Chwilami naiwna. Opisy cudownego uczucia, szczęścia, największego spełnienia i wszystkich ochów i achów dotyczących męża Zosi bywały męcząca i nudnawe, jednak nie zniechęciły mnie do lektury. Ostatecznie dobra, warta popołudnia. O miłości, o wybaczaniu, o relacjach i o malowniczym Kazimierzu.

Grażyna | 2018-04-19
Przeczytana: kwiecień 2018

To kolejna już powieść Moniki Oleksy jaką przeczytałam.Ta mnie wyjątkowo oczarowała.Bardzo chętnie dałam się zaprosić do Doktorówki ,Kazimierza nad Wisłą.To piękna historia,gdzie siłą napędową jest miłość,ale również jej "trudne" odmiany.Emocje ,które mi przy czytaniu towarzyszyły nie pozwoliły na pójście spać dopóki nie przeczytałam ostatniej strony.Bardzo polubiłam Zosię i z przyjemnością spacerowałam obok po Kazimierzu. Coraz bardziej mam chęć tam pojechać.Miło mi było także gdy mowa była o miejscach w Lublinie i Nałęczowie -tu byłam,ba nawet miałam przyjemność poznać osobiście Autorkę.Cieszę się ,że spowodowałam to ,że w naszej bibliotece dukielskiej pojawiły się powieści autorki.Tak się fajnie złożyło,że akcja toczy się w kwietniu gdy wiosna budzi się do życia....

Kazimierz Dolny to cudowne i romantyczne miasteczko z klimatem, które kocham całym sercem. Właśnie tam, dokładnie 10 lat temu spedziłam ze swoim obecnym Mężem pierwszą randkę ♥️. Tydzień spędzony w tych okolicznościach przyrody po dziś dzień jest naszym najpiękniejszym wspomnieniem. Właśnie dlatego zapragnęłam przeczytać tę książkę...i nie żałuję! Dzięki Zosi i Pawłowi wróciłam pamięcią do tych wszystkich wąskich uliczek, barw i zapachów.
To rodzinna historia zaklęta w przepięknym tle jakim niewątpliwie jest Kazimierz nad Wisłą. Wszystko wygląda sielsko i idealnie, dopóki w życiu mieszkańców doktorówki nie pojawia się Zosia. Żona warszawskiego lekarza jest w ciąży i zgodziła się przez pewien czas zamieszkać z teściami kiedy Mąż spędza cały czas na dyżurach w szpitalu. Strona po stronie powraca jednak nierozwiązana przeszłość i tajemnice rodziny Rybickich. Tajemnice zamiecione pod dywan i wzajemne niesnaski sprawiają, że robi się coraz cieplej. Tylko jedna osoba stawia wszystko na...

liaguszka | 2017-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 lipca 2017

Kolejna książka pani Moniki za mną... Tak jak pozostałe,nie pozwala "odhaczyć na liście" kolejnej pozycji. Budzi wiele refleksji. Poza zaciekawieniem losami bohaterów, zachęca opisami Kazimierza. Pięknie opisane miasto- to budzi chęć by je odwiedzić, przejść śladami Zosi. Chyba się skuszę.