Cypel story

Wydawnictwo: Gdański Dom Wydawniczy
tsantsara

Ile w tej opowieści jest prawdy, a ile fikcji? To pierwsze pytanie nasuwające się po przeczytaniu tej niezwykłej pozycji. Nie trzeba być przecież historykiem, by wiedzieć że zamieszczone w książce fakty rzeczywiście miały miejsce, a występujące postacie, z których kilka już nie żyje, chociaż skrywane pod zmienionymi nazwiskami istniały naprawdę. Wiadomo przecież, że Giedymin to słynny "Nikoś", a Aleksandrow to niejaki Auganow - rosyjski szpieg, z którym to spotkał się rzekomo (w książce się spotkał) nasz prezydent Kwaśniewski. Ile więc z tego jest prawdą?

Autor nam tego nie powie, aczkolwiek zestawienie zdarzeń robi niesamowite wrażenie. Najlepszą rekomendacja dla tego dziełka powinien być fakt, iż stało się ono pozycją kultową w środowisku... gdańskich licealistów! Młodzież przekazuje sobie książkę, zniszczoną już i wyświechtaną, powtarzając przy tym co celniejsze powiedzonka bohaterów, np. "(...) dalej łoisz? Ociupinkę jedynie... koksuję za to troszeczku..." albo "(...) obstukamy sobie nowe żoneczki. Takie zupełnie świeżuśkie".

Bez odpowiedzi pozostanie też pytanie: skąd autor znał szczegóły przekrętu, jakiego dokonano na nowojorskiej Polonii kilka lat temu?

źródło opisu: Gdański Dom Wydawniczy, 2001

źródło okładki: google