Okręty floty polskiej TOM I

Wydawnictwo: Napoleon V
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
AdrianX

Niejeden z nas z pewnością wiele razy zadawał sobie pytanie, jaka była i jest polska flota. Jakie służyły w niej okręty i ile ich było. Gdzie je zbudowano i jakie wartości bojowe prezentowały. Niniejsza książka ma być w pewnym sensie próbą odpowiedzi na te pytania. Postawienie sobie za cel zebrania w jednym miejscu dziejów i sylwetek wszystkich ważniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej...

Postawienie sobie za cel zebrania w jednym miejscu dziejów i sylwetek wszystkich ważniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej okazało się zadaniem niezwykle trudnym. Pomimo stosunkowo łatwego dziś dostępu do archiwów państwowych i obecności na rynku wydawniczym wielu publikacji poświęconych zarówno dziejom floty polskiej, jak i konkretnych okrętów pełniących służbę pod biało-czerwoną banderą, wciąż pojawia się wiele zagadek stawiających pod znakiem zapytania istotne fakty. O wielu okrętach wciąż wiemy bardzo niewiele, a to, co wiemy, często mija się z prawdą. Zaangażowanie się w pracę nad niniejszą książką wielu życzliwych mi osób, którym w tym miejscu pragnę serdecznie podziękować, pozwoliło rozwiązać wiele kłopotliwych zagadnień.

źródło opisu: http://napoleonv.pl/opis/9120827/okrety-floty-polskiej-tom-ii.html

źródło okładki: http://napoleonv.pl/opis/9120827/okrety-floty-polskiej-tom-ii.html

anoda94 | 2017-05-02

Książka powstała z okazji zbliżającej się setnej rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP.

I. Zawartość - I tom zawiera krótki, kilkunastostronicowy opis historii polskiej marynarki wojennej - od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, przez II RP i PRL aż po czasy obecne. Autor starał się na tych kilkunastu stronach opisać największe problemy MW RP w różnych okresach istnienia - m.in. posuwający się do przodu proces starzenia jednostek pływających, jakimi obecnie dysponujemy.
Po wstępie następuje 20 stron zdjęć i grafik polskich okrętów (moim zdaniem najciekawszą z nich jest porównanie sylwetek różnych typów okrętów podwodny) i wreszcie zasadnicza część monografii - opis 180 okrętów używanych przez polskich marynarzy w latach 1920-1960 (drugi tom to kolejne 189 okrętów od 1961 do czasów obecnych), uzupełniony o rysunek techniczny każdej z jednostek. Krótkie, jednostronicowe opisy zawierają najważniejsze informacje dotyczące każdego okrętu, jaki przeszedł służbę w MW RP -...

jakijacek | 2017-05-19
Przeczytana: lipiec 2017