rozwiń zwiń

Gdzie dawniej śpiewał ptak

Okładka książki Gdzie dawniej śpiewał ptak
Kate Wilhelm Wydawnictwo: Solaris fantasy, science fiction
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Where Late the Sweet Birds Sang
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2007-01-18
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-18
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-89951-58-4
Tłumacz:
Jolanta Kozak
Tagi:
science fiction klonowanie
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
Ocena 0,0
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki To, co najlepsze w SF 2 Stephen Baxter, Gregory Benford, Terry Bisson, John Brunner, Kathleen Ann Goonan, David G. Hartwell, James Patrick Kelly, Robert Reed, Brian Stableford, Allen Steele, Bruce Sterling, Kate Wilhelm, Connie Willis, Gene Wolfe, Dave Wolverton
Ocena 6,7
To, co najleps... Stephen Baxter, Gre...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
230 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
705
289

Na półkach:

Okazuje się, że to jedna z najważniejszych dystopii w dziejach literatury. Kate Wilhelm podąża trochę śladami Ayn Rand, jednak „pochwała indywidualizmu” i „pean na cześć wolności jednostki” w jej wykonaniu jest o wiele bardziej stonowany niż ten autorki „Atlasu Zbuntowanego”.

Powieść „Gdzie dawniej śpiewał ptak” może być oceniana na kilku płaszczyznach.
Jako prezentacja poglądów autorki – nieźle. Kate Wilhelm nie wyciąga na czytelnika swojego ideologicznego młota i pomimo zdecydowanego stanowiska, jej opowieść nie sprawia wrażenia ataku światopoglądowego. Indywidualizm i wolność jednostki są wartościami najwyższymi, różnorodność jednostek gwarantem trwałości społeczeństwa. Kolektywizm to zagrożenie, uniformizm zachowań, sztuczna specjalizacja to źródło słabości. Ale podane jest to wszystko bez gorączkowej krytyki ustrojów politycznych, bez nerwów. Nie krzywimy się podczas czytania. Albo może ja tego tak drastycznie nie odbieram, bo liberalne poglądy odjeżdżające (delikatnie) w kierunku libertariańskiej ćwiartki Diagramu Nolana są mi jednak nieco bliższe niż te z ćwiartki przeciwległej (gdzie roztacza się domena konserwatyzmu obyczajowo-społecznego i ścisłej kontroli aparatu państwowego nad gospodarką).

Jako opowiadana historia – też ok, choć czytałem lepsze rzeczy. Treść podporządkowana jest przekazowi ideologii, ale i tak czyta się lepiej niż większość powieści.

Jako konstrukcja świata przedstawionego, logika i wiarygodność zdarzeń – już gorzej. Nie będę wnikał w szczegóły, bo poszedł by spojler za spojlerem. Mogę zaznaczyć tylko, że katastrofa ekologiczno-demograficzna, którą przedstawia Kate Wilhelm jest mało wiarygodna. Wszystkie zmiany jakie autorka opisuje nie miały prawa nastąpić w tak krótkim okresie, jest to zwyczajnie niemożliwe. Poza tym nie jest ona wytłumaczona, nie wiem dlaczego nastąpiła, a łączne występowanie jej efektów, pochodzących jednak z różnych parafii także nie pozwala na bezkrytyczną akceptację tego co czytamy. Mało wiarygodne są również intencje naukowców, którzy podejmują się szczytnego, prawie niemożliwego zadania w imię ocalenia ludzkości, podczas gdy za oknem świat umiera. Mało wiarygodne są następstwa wyników ich pracy - w powieści mamy do czynienia ze swego rodzaju osobliwością biologiczno-społeczną. Wynik eksperymentu przejmuje władzę nad eksperymentem, a skutki tego zdarzenia wymykają się wszelkim, wcześniej przeprowadzonym predykcjom.

Ale gdy odsuniemy się nieco dalej i zwyczajnie popłyniemy z fabułą – okazuje się, że otrzymujemy całkiem fajną powieść. Ale nie podzielam ogólnych zachwytów.

Okazuje się, że to jedna z najważniejszych dystopii w dziejach literatury. Kate Wilhelm podąża trochę śladami Ayn Rand, jednak „pochwała indywidualizmu” i „pean na cześć wolności jednostki” w jej wykonaniu jest o wiele bardziej stonowany niż ten autorki „Atlasu Zbuntowanego”.

Powieść „Gdzie dawniej śpiewał ptak” może być oceniana na kilku płaszczyznach.
Jako prezentacja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    996
  • Przeczytane
    672
  • Posiadam
    272
  • Fantastyka
    35
  • Ulubione
    20
  • 2021
    16
  • Science Fiction
    13
  • Teraz czytam
    13
  • 2022
    9
  • 2020
    9

Cytaty

Więcej
Kate Wilhelm Gdzie dawniej śpiewał ptak Zobacz więcej
Kate Wilhelm Gdzie dawniej śpiewał ptak Zobacz więcej
Kate Wilhelm Gdzie dawniej śpiewał ptak Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także