Zwierciadło Piekieł - tom II

1991-01-01
1991-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Gdy mistrz taniego horroru oraz erotycznych opowieści stara się być jak mistrz horroru i... niepotrzebnie ciągnie opowieść, rozciągając wątki, opóźniając i spowalniając akcję, to wyjść dobrze nie może. I wyszło średnio. Jeśli panu Kingowi przeważnie to nie wychodzi, to tu niemiłosiernie nie wypaliło. Szkoda, bo gdyby "Zwierciadło" skrócić, wyszłoby to na dobre tej opowieści.
A mimo wszystko jest potencjał w tym konglomeracie carrollowskiej "Alicji", klasycznego horroru i "Omenu", choć pan Masterton w tej, momentami surrealistycznej (dociągnij lekturę do końca!),powieści stara się psuć sobie szyki jak tylko może... Nawiązania od pop kultury - fajna rzecz, ale trzeba je umiejętnie wplatać, a nie wrzucać metodą "o, teraz przypomnę, że podobna akcja była [tu wstaw tytuł dobrego, albo znanego utworu]". Albo te erotyczne wstawki rodem z najsłabszych pulp stories...
Sięginij po audiobooka. Część minusów udało się tak zredukować.

Pierwsze zetknięcie z autorem. Początek jak dla mnie przydługawy, ale potem robi się klimatycznie i niesztampowo, końcówka trochę zbyt hollywoodzka. Przyjemny język, przejrzyste opisy sytuacji i miejsc, pozwalające dać popracować wyobraźni. Sporo zróżnicowanych postaci drugoplanowych, niestety bez okazji na wykazanie się, zbudowanych tylko w celach towarzyszących, nawet zachowują się jakby nie chcieli narzucać się głównemu bohaterowi, a swoje straty traktowali niezobowiązująco, ich światy nakreślone dobrze ale bez istotnego wpływu na główny motyw lustra (niby nie drażni to w trakcie czytania, ale jest wyraźne pod koniec). Generalnie Polecam i na pewno sięgnę po kolejne utwory Mastertona.

Super historia. To moje pierwsze spotkanie z Mastertonem i niesamowicie je wspominam. Bardzo podobało mi się jak zostało wszystko poprowadzone. Pomysł na lustro trochę przypominał mi opowiadanie Lovecrafta. Polecam bardzo mocno!

Pomysł fajny i klimat również dobrze zbudowany. Postacie nawet ciekawe i interesujące ale bez przesady. Natomiast główny problem leży w tym jak historia jest na siłę przeciągana. Książka bez nadmiernych opisów i wątków które nic nie wnoszą do fabuły była by 4 razy krótsza.

Na oceny na 2 czy 3 gwiazdki bo historia nie taka, czy wydarzenia nierealne polecam przymknac oko. Jest to ksiazka o wydarzeniach surrealistycznych, nie majacych odbicia w naszym swiecie i tak tez ja nalezy postrzegac. Napisana bardzo dobrze, napiecie narasta odpowiednio. Mnie wciagnela na tyle, ze myslalem o niej podczas przerw w sluchaniu. Do tego znakomita interpretacja Audioteki

"Ale najsłodsze jest twoje wspomnienie, i smutek szczęśliwych chwil." Za realizację piosenek Bufulsa piątka. W ogóle plus dwa ode mnie za superprodukcję, samej książce dałbym 5.
Ten Masterton to niezły śmieszek, drugą jego książkę słucham i też jest zabawnie, rozrywkowo tak, krwawo, dużo postaci ginie. Diabeł się odradza i idzie pogrążyć świat w wiecznym mroku, podobało mi się, dynamicznie opowiedziana historyjka. Sporo obrzydliwych scen w tym "rodzenia się szatana", ucinanie języka i oślepiania.
Główny mój zarzut jest taki, że jakoś za szybko ten diabeł na końcu padł. Chociaż historia opowiedziana ma ładne uzasadnienie w Biblii to czegoś mi na końcu brakowało. Dziecko co przesiedziało całą książkę w lustrze, wielkiego diabelskiego smoka kujnęło w oko odłamkiem lustra i już? Pozamiatane? Jakoś nie mogę tego przeboleć.

Bardzo dobre słuchowisko, historia mnie pochłonęła

Bardzo dobre słuchowisko, historia mnie pochłonęła

Super

Super

Naprawdę świetna książka. Aż brak mi słów!
Z początku wolno się rozkręca, ale potem aż do samego końca trzyma w napięciu. Z pozoru lekka i płytka historyjka o nawiedzonym lustrze szybko przekształca się do wojny z samym Satanem i biblijnym armagedonem.
Gorąco polecam wszystkim fanom horroru.

Naprawdę świetna książka. Aż brak mi słów!
Gorąco polecam wszystkim fanom horroru.

Świetnie zrobione słuchowisko. Dla fanów takich rzeczy (oldschoolowych horrorów)

• Horror
  • Graham Masterton