Księga Pamięci. Mieszkańcy Śląska, Podbeskidzia, Zagłębia Dąbrowskiego, t. 1

Wydawnictwo: Muzeum i Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
historia
Nemerle

Księga Pamięci. Mieszkańcy Śląska, Podbeskidzia, Zagłębia Dąbrowskiego została opublikowana w 1998 r przez katowicki Oddział Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Autorką Księgi jest dr inż. Irena Pająk. Księga jest poświęcona mieszkańcom Prowincji Górnośląskiej skierowanych do Auschwitz w latach 1940 do 1945 przez policję bezpieczeństwa z więzień w Katowicach oraz tzw. transportami zbiorowym. Zawiera także nazwiska więźniów policyjnych skazanych przez sąd doraźny oraz więźniów wychowawczych. Księga zawiera 27 380 wpisów, w tym 17 023 wpisy to więźniowie zidentyfikowani, mężczyźni i kobiety posiadający w dokumentacji co najmniej nazwisko. Pozostałe 10 350 pozycji to tylko numery, lecz za każdym z nich kryje się człowiek, któremu odebrano tożsamość. Czasem tylko pojawia się przy nich data śmierci.

źródło opisu: http://auschwitz.org

Jerzy | 2017-07-09