Bestiář

Motto
2007-04-04
2007-04-04
czeski

Jakiś czas temu udało mi się zdobyć tą książkę w firmie audiobooka. Chciałem posłuchać czegoś innego niż Viewegha. Coś lekkiego, rozrywkowego i krótkiego, no i po czesku. Jakoś padło na tą książkę.
Faktycznie, muszę przyznać, że Nesvadbova trochę pisze w stylu Viewegha. Przynajmniej mnie się tak wydaje. Książka to połączenie komedii z tragedią. Sam tytuł jest bardzo ciekawy, polskie tłumaczenie słowa "Bestiař" to "bestiariusz". Przyznam, że musiałem trochę poszperać w internecie aby znaleźć prawdziwe znaczenie tego słowa, bo oprócz tego że ewidentnie kojarzyło mi się z bestią nie wiedziałem co ono dokładnie może oznaczać. Nie ukrywam, że oryginalny tytuł przyczynił się do tego że sięgnąłem po tą książkę.

Mottem książki jest następujące stwierdzenie: "kobieta nie rodzi się bestią, ona się nią staje".

Główna bohaterka książki, dwudziestokilkuletnia dziennikarka, Karla opisuje w "bestiariuszu" swoje przygody miłosne. Główni bohaterowie bestiariusza to mężczyźni, bestie. Autorka i narratorka nie zostawia "suchej nitki" na mężczyznach. Ale, zaznaczę, że to nie jest żadna powieść zbudowana na gniewie czy żalu. To raczej książka opisująca rzeczywistość relacji panujących we współczesnym wielkim mieście.
Gdyby nie prowokacyjny tytuł i to ze chciałem lekkiego, krótkiego  audiobooka przesłuchać w języku czeskim pewnie bym nie sięgnął po tą książkę. Nie żałuje. Nawet dobrze się bawiłem słuchając perypetii miłosnych Karli z Markiem, Alexem i jeszcze innymi facetami. Najbardziej jednak ciekawy był koniec. Nie przypuszczałem że rozwój akcji będzie miał właśnie taki finał jako stworzyła autorka. Bestia którą się stała Karla chyba aż tak groźne nie jest.

Dodaj cytat z książki Bestiář