Bohaterowie Słowian Połabskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Słowianie Połabscy
historia
elfijka

Bohaterowie i władcy słowiańskiego Połabia zostali postaciami zapomnianymi. Jednak to oni w czasach od Karola Wielkiego po Fryderyka Barbarossę stawiali czoło niemieckiemu parciu na wschód. Poprzez częste powstania, walki i potyczki, ale też intrygi i spiski sprawili, że na kilka wieków byli języczkiem u wagi pogranicza słowiańsko-germańskiego. Wiecznie ze sobą skłóceni i walczący z wszystkimi sąsiadami, lecz zawsze waleczni i nieustępliwi, w swym pogaństwie dawali wyraz niezależności i dumy.

Poznajmy ich tragiczne i wspaniałe losy. Przywróćmy pamięci imiona Derwana, Drogowita, Tęgomira, Gotszalka i Niklota, a Jaksa z Kopnika, zanim wyruszy z Henrykiem Sandomierskim do Ziemi Świętej, niech odsłoni dla nas historię kraju nad Hawelą. Opowieść zacznie się jednak od pewnego polskiego hrabiego, autora słynnego Rękopisu znalezionego w Saragossie, który postanowił poszukać ostatnich słowiańskich śladów nad dolną Łabą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/

jarr74 | 2018-03-12
Przeczytana: 2018 rok

„Bohaterowie i władcy słowiańskiego Połabia zostali postaciami zapomnianymi. Jednak to oni w czasach od Karola Wielkiego po Fryderyka Barbarossę stawiali czoło niemieckiemu parciu na wschód.[…] Wiecznie ze sobą skłóceni i walczący ze wszystkimi sąsiadami, lecz zawsze waleczni i nieustępliwi, w swym pogaństwie dali wyraz niezależności i dumy”.

Zdecydowanie jedna z ciekawszych, popularnonaukowych pozycji dotycząca wczesnośredniowiecznej historii Europy, jaka miałem okazje przeczytać ostatnimi czasy. Miałem już kiedyś okazje zetknąć się z twórczością Pana Jerzego Strzelczyka ( „Mieszko I”, „Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian” ) i widać iż nadal tematyka, szeroko rozumianej słowiańszczyzny (tutaj, akurat, zachodniej) jest mu bardzo bliska.

Owocem tej niesłabnącej fascynacji w odkrywaniu mroków, naszej burzliwej, a często i bardzo krwawej, zamierzchłej przeszłości jest prezentowana tu książka „Bohaterowie Słowian Połabskich”. Tego rodzaju publikacje nie rodzą się jednak...

Misza | 2017-06-18

Jeśli ktoś spodziewa się rozbudowanych biografii wodzów oraz książąt Słowian połabskich to może się rozczarować bowiem dzieło Strzelczyka wbrew tytułowi jest głównie rozbudowaną wersją jego wcześniejszego szkicu pt. "Słowianie połabscy". Porządek chronologiczny przedstawiania owych "bohaterów" daje możliwość do zaprezentowania po prostu dziejów politycznych Wieletów, Stodoran i (głównie) Obodrytów, przy czym niestety Autor w niektórych rozdziałach zdecydowanie zbyt często posiłkuje się cytatami ze źródeł. Osoby zapoznane z pracami Szrejtera czy Turasiewicza mogą nie znaleźć tu zbyt wielu nowych informacji lecz nie można zaprzeczyć że jest to wciąż wartościowa pozycja, naładowana faktami i napisana w przystępny sposób.

Nieironicznie | 2018-01-27

Bardzo ciekawa pozycja. Autor wnikliwie przygląda się dziejom słowiańskiego Połabia, w przystępny sposób przedstawiając czytelnikowi teorie naukowe z nim związane. Obowiązkowa pozycja dla każdego fascynata historii wczesnośredniowiecznych Słowian.

Mikołaj Bizoń - autor bloga Nie/ironicznie.
FP:https://www.facebook.com/ironicznienie/
Blog:https://nieironicznie.blogspot.com/