Procedury Higieny W Placówkach Ochrony Zdrowia

Wydawnictwo: Instytut Problemów Ochrony Zdrowia
zdrowie, medycyna

PROCEDURY HIGIENY W PLACÓWKACH OCHRONY zDROWIA Maria Ciuruś Recenzje zakażenia zaliczamy do zdarzeń niepożądanych. W związku z tym każde zakażenie wymaga dokładnego dochodzenia w celu ustalenia, dlaczego doszło do zakażenia i jak można było uniknąć tego groźnego powikłania, po to, aby w przyszłości uniknąć i zapobiec zakażeniu.(...) Autorka przypomina i podaje w sposób jasny, przejrzysty zasady ogólnie znanych procedur medycznych jak cewnikowanie pęcherza moczowego, wkłucia do naczyń krwionośnych obwodowych i centralnych, odsysanie dróg oddechowych, usuwanie owłosienia ze skóry przed operacja itd. (...) Przeczytałem książkę z dużym zainteresowaniem. zobaczyłem jak wiele procedur wykonywanych przeze mnie było wykonywanych niewłaściwie. Uważam książkę za bardzo wartościową i wręcz unikalną. Jest to bardzo praktyczny podręcznik. Książka będzie bardzo przydatna o ile będzie wola, aby ja dokładnie przeczytać. Wiedza i opisy procedur przedstawionych przez Autorkę są nowoczesne, europejskie i powinny być pilnie wdrożone w polskich placówkach opieki zdrowotnej zarówno lecznictwa zamkniętego jak i otwartego.(...) Książka powinna być pilnie wydania i powinna stać się codzienną lekturą wszystkich pracowników ochrony zdrowia.(...) Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki (...)Rekomendowana przez Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych książka Procedury higieny w plackach ochrony zdrowia"jest nowoczesnym opracowaniem napisanym przez eksperta posiadającego wieloletnie doświadczenie, który przedstawia jak skomplikowanym i rozległym obszarem jest higiena w placówkach ochrony zdrowia. Książka obejmujące swą treścią zagadnienia dotyczące higieny personelu, pacjenta, narzędzi i sprzętu medycznego, powierzchni, żywienia oraz żywności. zawarte w niej informacje opracowane zostały w oparciu o aktualną wiedzę, obowiązujące akty prawne i normy PN-EN i co najważniejsze zweryfikowane przez doświadczenie praktyczne. Przejrzysty układ tekstu ułatwi czytelnikowi zapoznanie się z tymi niezwykle istotnymi dla bezpieczeństwa pacjenta i personelu zagadnieniami. Przedstawione w pracy wskazówki z pewnością pomogą placówkom nieposiadającym wdrożonych systemów zarządzania jakością w przeprowadzaniu działań z tym związanych. Myślę, iż cel założony przez autorkę książki, jakim jest ujednolicenie zasad postępowania oraz stworzenie swoistego przewodnika będącego wiarygodnym źródłem informacji zarówno dla osób nauczających, jak i praktyków w pełni został osiągnięty. Mirosława Malara Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych SPIS TREŚCI Wstęp Rozdział 1. HIGIENA SKÓRY 1.1. Higiena rąk personelu 1.1.1. Wskazania do mycia i dezynfekcji rąk 1.1.2. Wyposażenie stanowisk do higieny rąk w dozowniki 1.1.3. Wyposażenie stanowisk do higieny rąk w podajniki do ręczników, ręczniki, umywalki i baterie umywalkowe 1.1.4. Higiena szczoteczek do mycia paznokci 1.1.5. Przygotowanie rąk do mycia i dezynfekcji 1.1.6. Socjalne (zwykłe) mycie rąk 1.1.7. Technika mycia i dezynfekcji rąk (wg Ayliffe) 1.1.8. Higieniczne mycie rąk 1.1.9. Higieniczna dezynfekcja rąk metodą wcierania 1.1.10. Chirurgiczne mycie rąk 1.1.11. Chirurgiczna dezynfekcja rąk metodą wcierania 1.1.12. Pielęgnacja rąk 1.2. Higiena skóry - dezynfekcja skóry przed zabiegami inwazyjnymi 1.2.1. Dezynfekcja skóry przed wstrzyknięciami podskórnymi, domięśniowymi, dożylnymi, pobraniem krwi 1.2.2. Higiena miejsca wkłucia 1.2.3. Postępowanie z dozownikiem do kompresów z waty celulozowej 1.2.4. Postępowanie z kompresami z waty celulozowej 1.2.5. Postępowanie z butelkami na środki antyseptyczne 1.2.6. Przygotowanie skóry przed: pobraniem krwi na poziom cukru i podaniem insul

teresa | 2015-12-01
agunia72 | 2015-11-12