Shauzia

2017-03-01
2017-03-01
2023-02-02
Grażyna Chamielec

Trzecia część serii „Żywiciela” przedstawia historię Shauzii, przyjaciółki Parvany. Mimo młodego wieku decyduje się opuścić swoją rodzinę i zawalczyć o swoją przyszłość, której w Afganistanie nie ma.
Marzy o tym, żeby dostać się do Francji i móc zobaczyć pola lawendy. Na swojej drodze trafia do Pakistanu i obozu dla wdów. Przez cały czas walczy o swoje marzenia, i nie poddaje się nawet wtedy kiedy decyduje się na ucieczkę z obozu, mieszka na ulicy, je ze śmietników, żebra, a to co uda się jej zarobić odkłada na podróż do lepszego życia.
Aż ciężko uwierzyć, ze tak mała dziewczynka tyle zdążyła już przeżyć. I chociaż ze wszystkich sił chce dotrzeć do morza, to decyduje się na bohaterski czyn, który szczerze mnie zaskoczył.
Kolejna warta przeczytania część.

Ta książka to trzecia część trylogii "Żywiciel". Przyznaję, że najmniej mnie ona kupiła. Być może dlatego, że Shauzia to bardzo specyficzna bohaterka. Jeszcze bardziej uparta, bezczelna i pyskata niż Parvana, jej przyjaciółka. Losy obu dziewczynek zeszły się już w pierwszej części, potem zostały one rozdzielone i dwie pozostałe książki traktowały o nich osobno.

Deborah Ellis pokazuje nam losy Shauzi po trafieniu do Pakistanu. Jej życie, walkę o marzenia, ucieczkę z obozu i niezbyt odpowiedzialne postępowanie. Czytałam z zapartym tchem, bo byłam ogromnie ciekawa, jak zakończy się cała ta historia. Przyznam, że autorce udało się mnie zaskoczyć.

"Shauzia" o książka o poświęceniu, zawziętości, marzeniach o lepszym jutrze. Myślę, że jest to wartościowa pozycja dla młodszych czytelników. Myślę, że jest to wartościowa trylogia, którą warto podrzucać do czytania dzieciom i młodzieży.

Deborah...

„Shauzia” to trzecia i ostatnia część cyklu „Żywiciel” wydana w języku polskim. Po angielsku dostępna jest jeszcze jedna.

Tym razem główną bohaterka nie jest Parvana, znana z pierwszej i drugiej książki, ale jej koleżanka, tytułowa Shauzia. Poznaliśmy ją już w „Żywicielu” a teraz mamy okazję zobaczyć jak potoczyły się dalsze losy dziewczynki, której marzeniem było dostać się do Francji i na władne oczy zobaczysz niebieskie pola kwitnącej lawendy.
Shauzia, podobnie jak Parvana, w przebraniu chłopca pracowała w Afganistanie by utrzymać rodzinę. Jednak jej rodzina chciała ją wydać za mąż za jakiegoś obcego, starszego faceta jedynie dla zysku. Shauzia postanowiła od nich uciec i przedostać się do Francji. Mieszkała wśród pasterzy owiec, dostała się do Pakistanu a tam trafiła do obozu uchodźców. Jednak to nie wszystko. Poznała brutalne życie na ulicach Peszawaru. Wciąż nieustępliwie dążyła do swojego celu. Czy jej się to udało?

W kolejnej części cyklu możemy poznać jak wyglada życie w obozie uchodźców i życie na ulicach stolicy Pakistanu. Jak wielka cenę czasem przychodzi płacić za spełnianie marzeń.

To co mi się też w książce podoba to to, że nie wszystko jest przedstawione w czarno-białych barwach. Nie wszystko jest albo dobre albo złe. Wiele zależy od punktu widzenia.

Książka uwrażliwia młodego czytelnika na podobnemu świata współczesnego. Pokazuje okrucieństwa jakie niektórych dotykają i jak bardzo przez wojny dorosłych cierpią biedne i niczemu nie winne dzieci.

Zdecydowanie polecam zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.
9/10

Wojenna historia dziewczynki, która ucieka z Afganistanu. Trzecia część trylogii Żywiciel.

Ostatnia część trylogii "Żywiciel" nie opowiada już o Parvanie, ale o jej bliskiej przyjaciółce o imieniu Shauzia, którą czytelnicy poznali w pierwszej części serii, gdy dziewczęta razem pracowały na targu, aby utrzymać swoje rodziny. Czternastoletnia bohaterka ucieka samotnie z Afganistanu i przedostaje się do Pakistanu, gdzie trafia do obozu dla uchodźców. Postanawia za wszelką cenę spełnić swoje marzenie - zamieszkać wśród pól lawendy we Francji, a za dwadzieścia last spotkać się ze swoją przyjaciółką na szczycie wieży Eiffela.

Nie do końca rozumiem dlaczego autorka zdecydowała się na zmianę głównej bohaterki. Miałam wrażenie, że ta zmiana wywołana jest tylko chęcią przedstawienia dziewczynki w nieco lepszym świetle, po tym jak w pierwszej części porzuciła swoją rodzinę choć miała świadomość, że zostaną bez środków do życia. Shauzia to postać, u której dominują negatywne cechy charakteru. Przyznaję, to rzadko spotykane w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/06/shauzia-deborah-ellis.html

• #bookiswiata Azja
  • Rok - 2022