rozwiń zwiń

Historia kamedułów bieniszewskich

Okładka książki Historia kamedułów bieniszewskich
Marek Graniczny Wydawnictwo: Gmina Kazimierz Biskupi powieść historyczna
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Gmina Kazimierz Biskupi
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394632502
Tagi:
kameduli Bieniszew zakony chrześcijańskie sacrum
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Geozagrożenia Marek Graniczny, Włodzimierz Mizerski
Ocena 0,0
Geozagrożenia Marek Graniczny, Wł...
Okładka książki Katastrofy przyrodnicze Marek Graniczny, Włodzimierz Mizerski
Ocena 7,0
Katastrofy prz... Marek Graniczny, Wł...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1033
205

Na półkach: ,

Bodajże najsurowsza reguła zakonna w Polsce, z jedynie dwoma klasztorami w kraju. Ten w Bieniszewie - pod wezwaniem Pięciu Braci Męczenników - formalnie od 1663r., lecz sięgający wydarzeń, związanych z misją chrystianizacyjną włoskich i polskich eremitów, już z czasów Chrobrego. Z bolesnymi dziejami, bo i łupiony i dewastowany, bo zamykany przez zaborcę, bo adaptowany na szkołę Hitlerjugend. Odbudowany i odnowiony, po dziś dzień skrywa się w leśnych ostępach i otwiera swoje podwoje jedynie na trzy dni w roku. Ale w każdą niedzielę bieniszewscy kameduli zapraszają na Mszę Świętą. Bez organów. Z wykonywanymi przez nich a capella chorałami, dobiegającymi z odosobnionego pomieszczenia. A później - po miód z własnej pasieki.

Tyle sacrum. Teraz słowo o profanum. W wydawnictwie niestety roi się od błędów - najwięcej jest tych "gramotnych", poza tym pełno stylistycznych, masa literówek, nagminny jest brak polskich ogonków i znaków interpunkcyjnych, zdarzają się nazwy własne pisane z małej litery, dość często można trafić na zdanie przedzielone w środku kropką (sic!) oraz na błędy ortograficzne. Rzecz jasna, że zdecydowanie negatywnie wpływa to na komfort czytania. Pikanterii dodaje fakt, że książkę pisał... nauczyciel! (może wf-u?, może przygotowywało ją w formie elektronicznej jakieś dziecko?). Nie da się zatem ukryć, że korektor (o ile ktoś go w ogóle zatrudnił) najzwyczajniej zaspał. Wstyd tym bardziej, że wydawcą jest... gmina.

Moja ocena wynika również z części merytorycznej. Wspomnę tu o kilku rozdziałach składających się niemal w całości z samych cytatów. Raczej trudno o spójność i logikę wówczas, gdy dotyczą one zgoła różnych spraw. Dodam, że Autor w paru miejscach wspomina o cudami słynącym obrazie MB Pocieszenia, ale ani razu nie zaspakaja ciekawości czytelnika, przytaczając choćby jedno odnotowane takie zdarzenie. Szkoda. Na kilka nieczytelnych ("pływających") fotek przymykam oko.

Dobrze się stało, że bieniszewscy kameduli doczekali się monografii, jednak, by ich obraz był pełniejszy, konieczna jest ponowna redakcja tekstu. Z kolei do jej współczesnego dopełnienia pretendować może "Legenda Białych Braci" ze zdjęciami Adama Bujaka. A metafizycznym, luźnym dotknięciem tematu będzie "Jasminum" Kolskiego.

Bodajże najsurowsza reguła zakonna w Polsce, z jedynie dwoma klasztorami w kraju. Ten w Bieniszewie - pod wezwaniem Pięciu Braci Męczenników - formalnie od 1663r., lecz sięgający wydarzeń, związanych z misją chrystianizacyjną włoskich i polskich eremitów, już z czasów Chrobrego. Z bolesnymi dziejami, bo i łupiony i dewastowany, bo zamykany przez zaborcę, bo adaptowany na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia kamedułów bieniszewskich


Podobne książki

Przeczytaj także