Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego

Wydawnictwo: WAM
szpital psychiatryczny
Ag2S

Lot nad kukułczym miastem. Ta książka to spacer dróżkami miasta-ogrodu. Jego bramy są otwarte dla każdego, kto staje do walki ze swoją psychiką. Sto lat temu otwarto szpital psychiatryczny zaprojektowany według najmodniejszych wzorców. Do dziś przybywają do niego chorzy, aby szukać pomocy i odzyskiwać równowagę w cieniu wiekowych drzew. Reporterka Krystyna Rożnowska po raz pierwszy...

Lot nad kukułczym miastem.

Reporterka Krystyna Rożnowska po raz pierwszy odwiedziła szpital w Kobierzynie trzydzieści lat temu. Rozmawiała wtedy z pacjentami stłoczonymi w szarych salach. Zapamiętała ich wylęknione oczy i zniszczone piżamy, ale również ciężką pracę lekarzy i pielęgniarek. Później wielokrotnie wracała, aby obserwować zdumiewające przeobrażenia. W dzisiejszym zdyszanym świecie to miejsce jest dla wielu azylem, o którym wolą nie mówić, gdy wracają do codziennych zajęć.
Szpital w Kobierzynie to żywy organizm, który od wieku zmienia swoje oblicze. Jego historia to fascynująca biografia nas wszystkich, bardziej lub mniej zagubionych w meandrach ludzkiej psychiki. Poznaj samego siebie.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,76723,Mozna-oszalec.htm

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,76723,Mozna-oszalec.htm

książek: 2096

Są takie miejsca, na świecie i w Polsce, do których ludzie jeżdżą by się odnaleźć, by dojść do siebie, uporać się z samym sobą, z załamaniem nerwowym, nałogiem, psychozą, by wyzdrowieć po prostu. Przyjeżdżają ukradkiem, często pod osłoną nocy, często są przywożeni i nie bardzo zdają sobie z tego sprawę. Znikają z życia społecznego, z pracy, z domu. Często nikt nie wie gdzie się znajdują. Oni natomiast przebywają, w zupełnie innym świecie, z dala od ludzi na zewnątrz, z dala od codzienności, z którą sobie nie poradzili. Bardzo często są zapominani i bardzo samotni. W szpitalach psychiatrycznych, próbują odzyskać swoje życie.

Katarzyna Rożnowska, w swojej książce "Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego." opisuje historię i teraźniejszość Szpitala Specjalistycznego w Kobierzynie. Placówka powstała sto lat temu, jako jedna z pierwszych w Galicji. Szpital posiadał wielki park, składał się z wielu budynków i pawilonów, tworzących niemalże miasteczko. Kompleks zawierał...

Mateusz Wawro | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Świetne podsumowanie tego jak w przeciągu lat zmieniało się podejście do osób chorych psychicznie oraz stosowanego wobec nich leczenia. Autorka zwraca uwagę na to podczas rozmów z pracownikami jak i również pacjentami.
Czytelnik zostaje zabrany w podróż po murach Kobierzyńskiego szpitala, którego historia jest interesująca i niekiedy bardzo chaotyczna. Opisane zmiany w przeciągu ponad 100 lat istnienia szpitala, jak i wydarzenia, przedstawione są chronologicznie oraz szczegółowo.
Najbardziej fascynującą częścią są rozmowy z osobami chorymi psychicznie. Ukazują one różnorodność przeżyć w zależności od zdiagnozowanego zaburzenia lub uzależnienia. Podkreślają również, że takie osoby nie są jakimiś potworami, jak niektórzy je nazywają, lecz zwykłymi ludźmi, którzy w pewnym momencie nie wytrzymali i się załamali lub poprzez natłok stresujących...

szezlong | 2017-06-17
Przeczytana: maj 2017