rozwiń zwiń

Obronić królową

Okładka książki Obronić królową
Barbara Kosmowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2017-05-17
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-17
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310131485
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
116 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
41
37

Na półkach:

Przyznam, że mobilizacją do pisania o tej książce są opinie przywołujące "archetypy" w jej kontekście, "filozoficzną" wymowie czy te, że "powinna stać (ona) na półkach szkolnej biblioteki"... Biorę pod uwagę, że to książka dla nastolatek w wieku gimnazjalnym, ale mam także wymagania, skoro została wyróżniona w Konkursie im. Astrid Lindgren...

Bohaterką tej książki jest nastoletnia Greta, uczennica drugiej klasy gimnazjum, która w pierwszym rozdziale książki przeprowadza się do długo niewidzianego ojca. Do ojca, który, jak się wydaje, odciął się od poprzedniej rodziny, założył kolejną – ma nową żoną (Annę), nowe dziecko (Lilianę), nowe miejsce do życia (małamiasteczkowe i urokliwe Wilmowo). Niespodziewana przeprowadzka ma swoją motywację. Dowiadujemy się o śmierci babci Grety i tajemniczym zniknięciu matki (sprawnie skonstruowany i trzymający w napięciu wątek).

Cała oś fabularna zbudowana jest wokół poznawania – razem z główną bohaterką – nowego miejsca i odkrywania tajemnic. A mają je zarówno nastolatkowie jak i dorośli. W pewnym momencie, główna uwaga czytelniczki (może i czytelnika…) skupia się wokół pytania: co się stało z matką Grety?! Co charakterystyczne, cała powieść zbudowana jest z okruchów narracji z różnych punktów widzenia.

Przyznam, że pogubiłam się trochę w tej konwencji, w której każdy rozdział rozpoczyna się od wprowadzenia (różne formy narracji), by przejść do relacji punktu widzenia danego bohatera (niekonsekwentne formy narracji). Bo postaci na scenie pt. „życie” pojawia się wiele, podobnie jak i problemów, i zakrętów życiowych.

Trochę ta powieść wygląda tak, jak by autorka miała ambicje upchnięcia w „Obronić królową” wszystkich dramatów współczesności, z którymi zetknąć się mogą gimnazjaliści… Mamy więc rozpad rodziny, zazdrosną macochę Grety, nieznane rodzeństwo, pogubionego ojca, który zmierzyć się musi z nową rolą, obce środowisko, z którym 14-latka szuka miejsca. Każda kolejna postać, która wkracza na scenę pojawia się po to, by wprowadzić kolejny problem. Jest wyluzowany Igor, który ma kłopot z asertywnością, czarny charakter – „idealna” Milena, która swoją aktywnością próbuje przykryć problem dziecka małomiasteczkowych elit (ojciec biznesmen uwikłany w romans z sekretarką, kłótnie rodziców i cichy alkoholizm matki). Jest i gimnazjalistka – manipulantka (z sugestiami o prostytuowaniu się), dziewczyny z tzw. „marginesu” (bieda, nieradzący sobie życiowo rodzice), są i zwykle problemy nastolatek – wyobcowanie, problemy z nauką, pierwszymi miłościami… A nawet wątek samotnej starości i tragicznych wypadków losowych.

Towarzyszą temu różnego rodzaju bon moty i „refleksje”, nad którymi początkowo przemykałam (w końcu to książka dla gimnazjalistek osadzonych w patetycznym okresie życia), aby później kilku już nie mogłam zdzierżyć:

"Partner matki. Przystojny, młodszy i rzutki… Greta szczerze go nie znosiła. Od początku wiedziała, że bardziej potrzebuje mieszkania w Warszawie niż związku ze starszą od siebie kobietą. W dodatku dość despotyczną i jakby nieświadomą, że >>jej kobiece atuty powoli przechodzą do historii<<."

"Lubił śmiać się z Gretą, słuchać nowoorleańskich big-bandów. Plotkować o wzlotach i upadkach burzliwego związku Lilki z Gutkiem. I omawiać różne warianty ustawień zawodników w zbliżających się międzyszkolnych rozgrywkach koszykarzy. >>Nie sądził, że kiedykolwiek spotka dziewczynę, która tak dobrze zrozumie sens tej pięknej gry, a już zupełnie nie uwierzyłby, że na dodatek okaże się taka ładna<<."


Jest tego więcej: o tym, że wspólny „wirus” łapany przez nastolatków prowadzi do ślubu, że jeśli matka Grety jest piękną kobietą, to zawsze ma ze sobą ogromny bagaż „niezdecydowana co włoży, a co zdejmie”, że jej siostra, która jest „oficerem wojskowym i historykiem”, zajmując się ściganiem zbrodniarzy wojennych koniecznie musi być zimna, surowa i ubrana w dres moro (a jej droga życiowa spowodowana jest rozczarowaniem miłosnym). Wisienką na torcie jest figura przyrodniej siostry – Lilki, która w pewnym momencie swoich perypetii miłosnych zostaje nazwana „najdroższym podarkiem” dla swego wybranka (trzecioklasisty?!).

Idealność Grety, pięknej, grzecznej, bezproblemowej, coraz bardziej krytycznie nastawionej wobec matki zajętej karierą dziennikarki i przypalającej pulpety, gładko nawiązującej dialog z niesprzyjającą jej macochą; Grety, która przy dźwiękach słuchanego klasycznego jazzu i Możdżera snuje refleksje o urokach małego miasteczka przekładanego nad pędzącą Warszawę coraz bardziej mnie zadziwiała, prowadząc do totalnego happy endu, rzecz jasna.

Czy taka totalnie-nie-buntująca się bohaterka ma być ikoną poświęcenia się, grzeczności, podporządkowania się i wyrozumiałości dla błądzącego świata? Wzorcem, dla którego nagrodą ma być „odnalezienie się” w związku? Przykładem „nowej nastolatki”?!

Książkę polecam ku refleksji, jako ciekawie zapowiadającą się opowieść o kobietach i dziewczynach zepsuć sączącymi się stereotypami i kliszami, nadmiarem zacięcia do opisania problemów tego świata oraz zbyt łatwymi "mądrościami".

Przyznam, że mobilizacją do pisania o tej książce są opinie przywołujące "archetypy" w jej kontekście, "filozoficzną" wymowie czy te, że "powinna stać (ona) na półkach szkolnej biblioteki"... Biorę pod uwagę, że to książka dla nastolatek w wieku gimnazjalnym, ale mam także wymagania, skoro została wyróżniona w Konkursie im. Astrid Lindgren...

Bohaterką tej książki jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    139
  • Chcę przeczytać
    57
  • Posiadam
    9
  • Audiobook
    7
  • 2021
    5
  • 2023
    3
  • 2020
    3
  • Ulubione
    3
  • Literatura młodzieżowa
    3
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Barbara Kosmowska Obronić królową Zobacz więcej
Barbara Kosmowska Obronić królową Zobacz więcej
Barbara Kosmowska Obronić królową Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także