The Gates of Europe: A History of Ukraine

2016-12-01
2016-12-01
9780141980614
Ukraina historia Ukrainy

Wydaje mi się, że pozycja powstała z myślą o czytelniku z Zachodu, który nie bardzo wie (wg stanu sprzed "specjalnej operacji wojskowej" Putina),że taki kraj jak Ukraina w ogóle istnieje. Książka jest powierzchowna i tendencyjna - jeśli np. ktoś chciałby zrozumieć, na czym polegają trudne relacje polsko - ukraińskie, to bardzo się zawiedzie. Sprawa Wołynia przedstawiona jest jako obustronny konflikt etniczny z wyraźnym usprawiedliwianiem Ukraińców. Takich przykładów jest mnóstwo, więc nie ukrywam, że rozczarowałem się tą pozycją.

Książka w zwięzły sposób przeprowadza nas przez historię ziem należących do współczesnej Ukrainy. Jej zaletą jest zwięzłość, ale jeśli chcemy jakiś temat lepiej zrozumieć to będzie to wymagało pogłębienia. Czytałem książkę przy okazji kursu Timothiego Snydera uznanego profesora uniwersytetu Yale, który jest dostępny na youtube, wraz z sylabusem wielu świetnych książek które pozwalają nie tylko lepiej zrozumieć skomplikowane dzieje Ukrainy. Mi osobiście ta seria wykładów pozwala lepiej zrozumieć historię Rzeczypospolitej.
Zaletą książki są mapy z różnych okresów na początku książki, także świetnie mi się czytało taki duży format, książka jest bardzo dobrze wydana. Warto wspomnieć że opatrzona ona jest też przypisami redakcyjnymi w punktach w których autor rozmija się z aktualnymi ustaleniami historyków, często są to kwestie dotyczące Polskiej historii, dzięki temu książka jest bogatsza, a także pokazuje na jakich polach jeszcze historycy Polscy i Ukraińcy muszą się uspójniać.

Ciekawie przedstawiona historia Ukrainy. Szczególnie wiele czasu poświęcone zmiennym relacjom z różnymi odsłonami Rosji. Równie skomplikowane relacje polsko-ukraińskie omówione w mniejszym stopniu, ale da się je wyłapać w różnych kontekstach. Polecam!

• Ukraina
  • 4. Chciałabym mieć