Milczenie czasu

Tłumaczenie: Paweł Kwaśniewski
Cykl: Mroczna wyspa lodu (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
Róf
giovanna

Kryminał z bohaterem Milczenia lodu i Milczenia nocy – bestsellerów nr 1 Amazonu Prawda nie umiera. Po latach wynurza się z przepaści… „Klasyczny, a równocześnie atmosferyczny i wysmakowany kryminał. Moralnie bardziej niejednoznaczny niż większość powieści gatunku. Kusi, by zajrzeć za mroczniejsze i nieskończenie groźniejsze horyzonty.” „The Independent” Siglufjörður, miasteczko na północy...

Prawda nie umiera. Po latach wynurza się z przepaści…

Siglufjörður, miasteczko na północy Islandii. Tu nikt nie chce niczego wiedzieć. Tu tajemnice są sposobem na życie. Tu nikt nie ufa nikomu, zwłaszcza obcym, takim jak Ari Thór – młody policjant, który równie często musi walczyć ze zbrodnią, jak z samym sobą.

Tonące w ponurych strugach deszczu i mroku arktycznej wiosny, odcięte od świata Siglufjörður teraz bardziej niż kiedykolwiek staje się pułapką. Nikt nie może opuścić zaatakowanego przez zabójczy wirus, objętego kwarantanną miasteczka, które niespodziewanie wyjawia swoje złowieszcze sekrety…

„Jónasson tchnął nowe życie w skandynawski noir.” „Sunday Express”

„Intrygująca sieć splątanych historii: życia ocalonego, zrujnowanego i poświęconego, ambicji i władzy, sekretów i kłamstw. I rodzinnych więzów, które mogą skrępować na zawsze lub z których można się oswobodzić.” „Express”

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Anna-mojeksiążki | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

"Milczenie czasu" Ragnara Jonassona miałam przyjemność przeczytać przed premierą, gdyż mój blog objął książkę patronatem medialnym. Zrobiłam to z przyjemnością, albowiem seria kryminalna Ambera jest mi bardzo bliska i w ciemno sięgam po kolejne książki w specyficznych szaro-czerwonych okładkach.

"Milczenie czasu" to kontynuacja serii, w której skład wchodzą Milczenie lodu i Milczenie nocy. Przenosimy się na północne wybrzeże Islandii, do miasteczka Siglufjordur, gdzie zamieszkuje lokalna ludność, tworząca zamknięte społeczeństwo. Ludzie znają się tutaj bardzo dobrze i nie ufają obcym. Aktualnie miasteczko znajduje się w stanie kwarantanny związanej z zachorowaniami na gorączkę krwotoczną. Ludzie izolują się w domach i miasteczko właściwie zamarło.

Młody policjant, Ari Thor, w ramach swej pracy sięga do sprawę sprzed wielu lat, kiedy zmarła jedna z mieszkanek Hedinsfjordur na skutek otrucia. Prosi o to członek jej rodziny, Hedinn - sprawa jej śmierci została szybko zamknięta i...

Marta Zagrajek | 2017-05-22

Młody policjant w małym islandzkim Siglurfjordur dostaje do rozwikłania trudną i dawną sprawę, która spędza sen z powiek potomka zmarłej kobiety. Zdarzenie było nietypowe, bo nawet ofiara uznała, że sama pomyliła cukier z trucizną. W tamtych czasach arszenik był nadal dość łatwo dostępną trutką na szczury i faktycznie mogło mieć to miejsce. Brak wszechobecnego prądu i telefonii spowodował, że kobiety nie dało się uratować. Czy Ari znajdzie lukę w dokumentacji i informacjach od osób, które znały rodzinę?

Z drugiej strony spotykamy ponownie Isrun, młodą dziennikarkę telewizyjną, która nie goni za sensacją. Isrun może wyglądać na bezwzględną, ale kierują nią zupełnie inne pobudki niż wieloma kolegami po fachu. Isrun szuka prawdy i, podobnie jak Ari Thor, lubi dochodzić sprawiedliwości. A definiowanie tej ostatniej nie jest takie proste, gdy na szali jest jednocześnie oglądalność. Isrun ma coraz więcej obowiązków, wiele problemów rodzinnych, a dodatkowo trafia na wybitnie delikatną...

Diarmuid Ua_Duibhne | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Wszystkie skandynawskie kryminały są takie? Nudne, monotonne, bez jakiejkolwiek iskry napięcia? Sięgnęłam głównie ze względu na miejsce akcji. Odizolowane miasteczko na Islandii zapowiadało się ciekawie i intrygująco. Zawiodłam się. Wszystko przez monotonnie poprowadzoną fabułę, która również nie zachwycała i z trudem trzymała przy książce. Na cztery tomy jednego nie mogłam odgadnąć, reszta była łatwiejsza i w takim klasycznym wydaniu. Przemoc domowa, gwałty, handel ludźmi i afery polityczne związane z narkotykami. Klasyk.

Kryminały te są dobre do wszystkich, którzy nie lubią brutalnych opisów z zakresu stanu ofiary, sekcji zwłok i drobiazgowego opisu śledztwa. Dużo tutaj fragmentów obyczajowych związanych z życiem niektórych ważniejszych bohaterów. Gdyby nie ciekawość jak autor poprowadzi życie niektórych bohaterów, pewnie już dawno porzuciłabym jego twórczość.

No i tak ogóle… nie pasuje mi numeracja kolejnych tomów. Drugi tom według Amber powinien być jako czwarty. Zepsuło...

justyna | 2018-02-21
Na półkach: Kryminały, Przeczytane
Przeczytana: luty 2018

Dobry pomysł na fabułę. Niestety mało charyzmatyczni główni bohaterowie i spora dawka nudnych wydarzeń, przez co często traciłam zapał do dalszego czytania. Może gdyby dodać liczne niebezpieczne akcje, nieobliczalnych przestępców, którzy przeszkadzaliby bohaterom w doszukiwaniu prawdy, byłoby znacznie ciekawiej.
Szersza recenzja tutaj

Ska Papa | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Czytałem, żeby dowiedzieć się kim jest chłopak na zdjęciu.
Doczytałem - ledwo, były chwile zwątpienia żeby porzucić czytanie - dowiedziałem się, odłożyłem książke na regał.
Tyle.
Nie mój klimat.

Thomason | 2017-09-28

Klasyka kryminału z pisaną smutną historią, która szukała swojego rozwiązania przez całą lekturę. I, niestety tylko tyle można powiedzieć po przeczytaniu tej książki.

Niestety zawiodłem się i to mocno. Skoro skandynawski kryminał, to będzie się działo, będzie się lała krew, a tu tak słaba motywacja morderstw, których też brakowało. Taka lektura dla mniej wymagających.

Spora ilość bohaterów, która też mogła męczyć,a do tego te dziwne do wymówienia miejscowości. Drażniło mnie to, że ten policjant cały czas był wymieniany z imienia i nazwiska.

BookParadise | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Na ziemi są miejsca w których życie toczy się leniwiej niż w pozostałych częściach świata. Wpływ na to mają różne czynniki : od warunków naturalnych po... ludzką mentalność. Spokojnym i owianym tajemnicą miejscem jest Islandia. Kraj w którym mieszają się ze sobą: chłodny klimat , gorące źródła i gejzery. Bajkowy krajobraz. A na jego tle zbrodnia z przeszłości nad którą wisi wiele znaków zapytania.

Wiecej na: http://www.bookparadise.pl/2017/06/milczenie-czasu-ragnar-jonasson.html

mazurki | 2017-06-06
Przeczytana: 2017 rok

Zagadki z przeszłości mają to do siebie, że nigdy nie wiadomo co można odkryć i jaki wpływ będzie to miało na późniejsze wydarzenia. Każdy z wątków równie mocno działa na wyobraźnie. Historie nie są przesadzone i jestem gotowa uwierzyć, że zdarzyły się gdzieś na świecie, choć w tym przypadku sam autor wskazuje na to, że są wyłącznie tworem jego umysłu. Fajnie było móc samemu spróbować swoich sił w roli detektywa i dążyć do prawdy.

„Ludzie aż tak bardzo nie zmieniają się z upływem czasu”

Milczenie czasu jest kolejnym kryminałem z bohaterem Milczenia lodu i Milczenia nocy – bestsellerów nr 1 Amazonu.

Kim jest zaś sam autor?

Mówią o nim, że jest wielkim odkryciem literatury skandynawskiej. Jego powieści bardzo wysoko plasują się na listach bestsellerów. Jego pierwsza książka zawojowała światowy rynek. Zakupiono już nawet telewizyjne prawa do cyklu z Arim Thórem. Ragnar Jónasson na co dzień zaś pracuje jako prawnik i wykładowca prawa autorskiego. Mieszka z żoną i córkami w Raykiaviku.

Przyznam Wam się na wstępie, że zazwyczaj tego nie robię, ale tym razem pokusiłam się o sięgnięcie po książkę, która nie jest początkiem serii. Stwierdziłam, że skoro jest to kryminał, to powinnam to ze spokojem ogarnąć, gdyż jest to zupełnie nowa, inna niż w poprzednich książkach historia. Pewnie, zdarzały się nawiązania do poprzednich części, jednak czytelnik nie miał problemu z ogarnięciem tematu.

Dobra, bez bicia...

książek: 1900
karola | 2018-04-21
Przeczytana: 25 marca 2018

"Milczenie czasu" Ragnara Jonassona to niespieszny kryminał w klimacie Islandii. To kolejna część "przygód" Ariego Thora, choć trudno tu mówić o przygodach. Historii bardziej.
Akcja toczy się powoli, przyjaźnie dla czytelnika, nie są to wielkie sprawy, raczej małe tajemnice, ale wielbiciel Islandii znajdzie w tym przyjemność. Polecam dla wielbicieli gatunku, którzy nie muszą mieć wartkiej szybkiej akcji a przyjemność czerpią też ze spokojnie płynącej historii.