Zgłosuj na książki roku 2017

Brazylia jako mocarstwo wschodzące

Wydawnictwo: Biblioteka Iberyjska
ArtZ72

Brazylia jest krajem, który powinien być bliski sercu każdego Polaka. Nie bez powodu przecież od drugiej połowy XIX wieku wielu naszych rodaków wyjeżdżało tam szukać swojej drugiej ojczyzny. Obecnie Polonia w Brazylii liczy około dwóch milionów osób. Z perspektywy Polski, Brazylia cały czas postrzegana jest jako egzotyczne miejsce na ziemi, kojarzące się przede wszystkim z rajskimi plażami,...

Z perspektywy Polski, Brazylia cały czas postrzegana jest jako egzotyczne miejsce na ziemi, kojarzące się przede wszystkim z rajskimi plażami, sambą, piłką nożną czy swobodą obyczajową. Potem przychodzą skojarzenia o biedzie, favelach, przemocy czy nierównościach społecznych. Nasze miejsce w środku Europy – członka Unii Europejskiej i rozwiniętej Północy – każe nam często patrzeć na Brazylię z nieco paternalistycznej perspektywy, zapominając, że jeden brazylijski stan São Paulo ma większą gospodarkę niż cała Polska.
W naszym kraju dużo się pisze o Chińskiej Republice Ludowej, a ostatnio także Indiach, jako mocarstwach wschodzących, które coraz bardziej zdecydowanie zaznaczają swoje miejsce na arenie międzynarodowej, z których głosem trzeba się liczyć. O Brazylii w tym kontekście nie pisze się prawie nic. A szkoda, bo Brazylia weszła na przyśpieszoną ścieżkę rozwoju społeczno-gospodarczego, która sprawia, że nie jest już aspirantem do lepszej pozycji międzynarodowej, ale najważniejsze państwa świata zdają sobie sprawę, że dłużej tego kraju nie da się ignorować. Brazylia jest mocarstwem o globalnych ambicjach i globalnych interesach, które dołącza do grona potęg światowych. Niniejsza publikacja ma pomóc polskiemu czytelnikowi w zrozumieniu tego procesu.
Wspomniałem o tym, że Polonia w Brazylii jest bardzo silna, czego z pewnością nie można powiedzieć o ChRL czy Indiach. Może zatem warto zdać sobie sprawę z obecnej pozycji międzynarodowej Brazylii, a potem spróbować wykorzystać wielowiekową tradycję (głównie dobrych) kontaktów, żeby zacieśnić relację z państwem, które ma coś do powiedzenia w świecie i współpraca z nim może przynieść obopólne korzyści? Także tej idei służyła niniejsza książka, która, mamy nadzieję, w pewnym stopniu przyczyni się do lepszego zrozumienia w Polsce współczesnej Brazylii.

Marcin Florian Gawrycki

źródło opisu: http://bibliotekaiberyjska.pl