Urząd 20 detektywów

Okładka książki Urząd 20 detektywów Irena Prudil-Grygolunas
Okładka książki Urząd 20 detektywów
Irena Prudil-Grygolunas Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Biblioteka Błękitnych Tarcz
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1964-01-01
1964-01-01
48 min.

Książeczka z serii "Biblioteka Błękitnych Tarcz". W czasach podstawówki przeczytałam ich sporo, chyba wszystkie dostępne w naszej szkolnej bibliotece, ale do dziś pamiętam tylko tę jedną. Właściwie to pamiętałam tylko ogólnie fabułę i fakt, że był to jeden z tomików BBT. Tytuł, autor i wygląd okładki wyleciały mi z głowy. Na szczęście jeden ze znajomych na LC czyta ostatnio tę serię i wśród jego opinii trafiłam na opis, który pozwolił mi zidentyfikować tę pozycję. Woody Allen - bardzo dziękuję.

Biblioteka Błękitnych Tarcz 41/62
Marcin uwielbia historie detektywistyczne, książki przygodowe i fantastyczne. Toteż nic dziwnego, że zwęszył intrygę - jacyś panowie chcą zabić jego ulubioną nauczycielkę, Damę Bukwę. Wysyła więc list do stryja z prośbą o pomoc. Niestety, źle go adresuje. Na szczęście na posterunku tkwi Urząd 20 Detektywów, czyli, oficjalnie, Urząd Niedoręczalnych Przesyłek Pocztowych. Dowodzi nim Walenty Dederko, najlepszy detektyw. Urząd identyfikuje adresatów przesyłek bez ulicy, nazwy miasta, nazwiska itd. Część listów otwiera i po treści odnajduje brakujące dane, część niestety ląduje w koszu, są nie do uratowania. Dzięki ich pracy stryj otrzymuje od Marcina list, a tajemnica Damy Bukwy się wyjaśnia.
Książka ma wymiar edukacyjny - uczy, jak poprawnie adresować koperty. Po opowiadaniu jest krótki zbiór przepisów pocztowych, rodzaje przesyłek i paczek, zdjęcia poglądowe z wypisanymi kopertami, telegramami i przekazami pieniężnymi.
Na dodatkową uwagę zasługuje przepiękna oprawa graficzna i cudowne ilustracje Jerzego Flisaka!

Biblioteka Błękitnych Tarcz 41/62

• Jerzy Flisak
  • A kiedy byłam bardzo młoda...
  • Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz
  • Przeczytane w 2020