Kliniki i zakłady teoretyczne. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w krakowskiej dzielnicy Wesoła. Gmachy i ludzie

Seria: Historia budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Przez kilka wieków krakowska dzielnica Wesoła słynęła z licznych ogrodów. Dlatego też była ulubionym miejscem spacerów i rekreacji. W 1788r. oblicze dzielnicy uległo zmianie wraz z przeniesieniem tam Szpitala św Łazarza. Wydarzenie to zapoczątkowało historię krakowskiej medycyny w dzielnicy Wesoła. Chociaż założony szpital miał mieć charakter szpitala klinicznego, to jednak w akcie jego powołania całkowicie pominięto Akademię Krakowską. Spowodowane tą sytuacją wieloletnie spory zmusiły Akademię, a następnie Uniwersytet Jagielloński, do poszukiwania własnych rozwiązań. Pierwszym krokiem było przejęcie w 1827r. budynku po loży masońskiej przy ul. Kopernika 7, który zaadaptowano na trzy kliniki uniwersyteckie: chorób wewnętrznych, chirurgiczną i położniczą...

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&id=33722&a=1

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&id=33722&a=1

Elevander | 2017-03-30
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Kolejna książka poświęcona historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, tym razem jego wydziałowi medycznemu noszącemu po dziś dzień łacińską nazwę Collegium Medicum. Autorzy skupili się na dwóch zagadnieniach: na historii budynków oraz na biografiach wybitnych wykładowców. Książkę rozpoczyna zarys historii szpitalnictwa krakowskiego autorstwa P. Franaszka, redaktora tego tomu. Architekturę budynków uniwersyteckich szczegółowo omawia U. Bęczkowska, natomiast biografie profesorów R. W. Gryglewski, A. Arkusz oraz A. Synowiec. W pracy znaleźć można bardzo dużo zdjęć oraz ilustracji, ciekawe są zwłaszcza archiwalne fotografie z cyklu „jak dawniej leczono...”. Praca raczej dla miłośników Krakowa (Wesołej w szczególności) i absolwentów Collegium Medicum, którzy chcą lepiej poznać historię swej uczelni.

Tomasz Babnis

Bartosz Peruń | 2018-03-16