Historia Polski do roku 1505

historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
1978-01-01
1978-01-01

Szczerze mówiąc, czytałam tę książkę żeby przygotować się do egzaminu. Książka nie jest zła, lecz troszkę ją męczyłam, pióro prof. Wyrozumskiego nie podeszło mi zbytnio ale nie znaczy to, że wszyscy będą mieli te same odczucia co ja. Mimo wszystko, uważam że warto ją przeczytać:) może kiedyś przeczytam jeszcze raz dla przyjemności i zmienię zdanie :D

Czytałem te cegły za czasów studiów historii, nie były złe, średniowiecze to jedna z moich ulubionych epok/okresów historycznych, propsy.

Nie wiem jak obecnie ale 10 lat temu pozycja funkcjonowała jako oficjalny podręcznik akademicki Średniowiecza Polski. Nie jest to może jakieś monumentalne opracowanie ale wspominam je bardzo pozytywnie. Wiadomo że lata lecą i stan wiedzy w stosunku do lat 80 się zmienił ale w moim odczuciu nie czyni to tej książki bezużyteczną. Jest to nadal przyzwoita synteza obejmująca przekrój dziejowy od czasów pierwotnych Słowian aż po rok 1505 zamknięta w niecałych tylko 250 stronach.

Mało jest lepszych podręczników do średniowiecznej Polski.
Zgrabna, z celnymi wskazówkami bibliograficznymi, choć oczywiście dzisiaj już nie wyczerpującymi tematu. Sposób w jaki Wyrozumski prezentuje dane problemy, świetnie wpisuje się w specyfikę podręcznika akademickiego, czyli daje szeroką perspektywę, zarysowuje kontrowersje i toczone dyskusje, jednocześnie nie przesadzając w przytaczaniu szczegółów, zbędnych dla syntezy. Dzięki temu autor daje czytelnikowi ogólne pojęcie w danym zagadnieniu, a wspomniany wcześniej przegląd literatury pozwala na rozpoczęcie własnych poszukiwań.
Całość wywodu jest zrozumiała, kompozycja pracy uporządkowana. Zdecydowanie polecam!

Mało jest lepszych podręczników do średniowiecznej Polski.

Obiecałam sobie, że doczytam do końca i jestem na dobrej drodze do celu.

Obiecałam sobie, że doczytam do końca i jestem na dobrej drodze do celu.

Na dzisiejszy stan wiedzy najwyżej dobre kompendium wstępne.

Na dzisiejszy stan wiedzy najwyżej dobre kompendium wstępne.

No, trochę wymęczyłam tę książeczkę. Momentami nawet przysypiałam przy lekturze, ale ogólny wynik jest jak najbardziej pozytywny. Nie jest to może styl genialnego Jasienicy, ale jestem zadowolona. Taka mała powtórka z historii :-)

Dość zwięzła książka Historii Polski do XVI wieku. Chociaż styl pisania Prof. Wyrozumskiego w ogóle mi nie pasował. Jak najbardziej dobra książka do powtórki, a nie do zdobywania szczegółowej wiedzy. Dużym autem jest jej popularność oraz duża łatwość, w zdobyciu w bibliotece/antykwariacie. Osobiście kupiłem ją za 10 zł (Wydanie z 1979).

Książka zdecydowanie za krótka, dobra jako literatura uzupełniająca, dobra do nauki w szkole średniej,na studiach jednak nie wystarcza i trzeba sięgnąć po coś więcej.

Pierwsza z 4 części słynnych czworaczków. Obejmuje historię polskiego średniowiecza. Plus bibliografia, minus brak fotografii

• historia
  • Średniowiecze