Kleopatra i jej rządy

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Bellona
The Reign of Cleopatra
Anksunamun

Kleopatra jest jedną z najbardziej godnych uwagi postaci w historii starożytnej. Ostatnia z ptolemeuszowskiej dynastii Egiptu, przez dwadzieścia lat usiłowała zachować niepodległość swego królestwa i przywrócić mu świetność, jaką miał za czasów jej przodków. Dramatyczne życie Kleopatry przeplata się z życiem kilku najbardziej wpływowych Rzymian jej czasów, wśród których byli Juliusz Cezar, Marek Antoniusz i przyszły cesarz August. Jej śmierć w 30 roku p.n.e. zamknęła historię niezależnego królestwa Egiptu i następców Aleksandra Wielkiego, jednocześnie zapoczątkowała trwającą już ponad dwa tysiące lat legendę królowej - symbolu kobiecości i kobiecej siły.

źródło opisu: Bellona

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anksunamun | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Tytuł właściwy tej książki powinien brzmieć "Dynastia Ptolemeuszów w Aleksandrii ze szczególnym uwzględnieniem panowania Kleopatry". Postaci królowej autor poświęcił dosłownie jeden lub dwa początkowe rozdziały, zaś resztę opracowania zajmują teksty dotyczące całego rodu ptolemejskiego i historii Aleksandrii, w niewielkim stopniu uwzględniając w tym Kleopatrę. Ponadto cała treść napisana jest w mało porywającym stylu, a na dodatek pan Burstein umieścił w niej bardzo długie kawałki tekstów starożytnych, które, ze względu na swą anachroniczność, tylko czytelnika jeszcze bardziej przynudzają.Dotrwałam do końca opracowania tylko ze względu na me ogromne zamiłowanie do Kleopatry i starożytnego Egiptu w ogólności, jednak pozycji tej nie polecam, szczególnie osobom, które po raz pierwszy chcą się zapoznać z historią królowej, bo z tej "biografii" dowiedzą się niewiele, a wręcz mogą się zniechęcić.

Robin | 2017-09-14
Na półkach: Posiadam