Baśnie japońskie. Tom 2

Tłumaczenie: Adrianna Wosińska
Wydawnictwo: Kirin
Rondelek

Drugi tom "Baśni japońskich" ponownie wprowadzi czytelnika w świat duchów, demonów, dzielnych wojowników, szlachetnych dam i niezwykłych zwierząt. Znajdują się w nim takie znane w Japonii opowieści, jak "Śnieżna dama", "Issunboshi" (czyli japoński Tomcio Paluch) czy "Magiczny imbryk" oraz wiele, wiele innych. Spis treści: I. Gwiezdni kochankowie II. Szata z piór III. Magiczny tłuczek IV....

Spis treści:

XI. Siedmioro bogów szczęścia
XII. Daikoku i diabeł oni
XIII. Dobry piorun
XIV. Lampion z kwieciem piwonii
XV. Wiatr pośród sosnowych konarów
XVI. Kiyohime, czyli o potędze miłości
XVII. Pająk-demon
XVIII. Herb w kształcie chryzantemy
XIX. Zielona wierzba
XX. Lisica Tamamo
XXI. Magiczny imbryk
XXII. Lis i jenot
XXIII. Ryba trzęsąca ziemią
XXIV. Mysia narzeczona
XXV. Jak powstały niebo i ziemia
XXVI. Yomi, Kraina Ciemności
XXVII. Ośmiogłowy Wąż
XXVIII. Cud miłosiernej Kannon

źródło opisu: kirin.pl

źródło okładki: kirin.pl

Dociekliwy_Kotek | 2017-10-01
Przeczytana: wrzesień 2017

Kto dobrze wspomina "Baśnie japońskie" Yei Theodory Ozaki, temu chciałabym zwrócić uwagę na dwa szczegóły: pierwszy zbiór nie był oznaczony jako tom 1, z czego wniosek, że po ciepłym przyjęciu czytelników wydawnictwo poszło za ciosem (postanowiło odciąć kupony...) i na szybciutko wypuściło tom drugi, a dalej - że tom drugi jest pracą zbiorową, a nie opracowaniem Yei Ozaki.

I to niestety widać. "Baśnie japońskie" zostawiły mi zaskakująco dobre wrażenia, jako książka stosunkowo sprawnie i bezpretensjonalnie napisana. Niestety, styl i poziom drugiego tomu pozostawia wiele do życzenia. Najgorzej jest, kiedy epizodyczne opowiastki są "rozpisywane" na siłę, więc czytelnik brnie przez te schematyczne opisy dzieciństwa, miłości rodzicielskiej, romansów i późniejszych bohaterskich dokonań.

Ja wiem, że jest sporo sztuką pisać oryginalnie na oklepane tematy, bardzo doceniam, że wydawnictwa i autorzy się nie zniechęcają, ale szkoda drzew, naprawdę. Kto bardzo musi, niech lepiej poszuka...

Ola | 2017-04-27

Podobnie jak tom pierwszy, drugi pochłonęłam migiem. Wielką zaletą tej książki jest to, że stanowiąc drugi tom w serii, nie zdarzyły się w nim powtórki z pierwszego (a za każdym razem kupując baśnie z innego wydawnictwa - trochę już podobnych publikacji wszak było - natrafiałam na zdublowane baśnie). Tom drugi jednak znacznie różni się od pierwszego: przede wszystkim tym, że tutaj autorów było wiele, a więc baśnie pisane są różnym językiem - jedne są króciutkie, ledwie streszczone, a inne długie, pełne rozbudowanych opisów. Szczerze mówiąc - wolę te drugie. Jednocześnie, choć tom ten jest nieco cieńszy od pierwszego (i tu należy oddać uczciwość wydawcy - również tańszy), baśni jest w nim więcej. Niektóre z nich znałam wcześniej, choć czasem w innej wersji - jak legendę o prządce i wolarzu albo o Yuki-onna (tu przetłumaczonej jako "Śnieżna dama"), innych jednak - jak "Cud miłosiernej Kannon" albo "Dobry piorun" (obie zresztą bardzo poruszające) - wcale nie. Pod koniec tomu znalazły...

eR_ | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Mukashi banashi, czyli w uproszczeniu dawno, dawno temu. Któż z nas, nie zna tych słów? Każdy młody wielbiciel niestworzonych historii kojarzy te słowa, właśnie z baśni które czytał, lub siedział sobie wygodnie, a ktoś czytał mu jakieś piękne bajki. Andersena, czy braci Grimm. Nieistotne. Ważna jest sama aura magiczności i niezwykłości tych opowieści.

Baśnie japońskie są trochę inne. Bowiem stworzył je dosyć specyficzny naród. Owszem mamy tu do czynienia z tym wszystkim, do czego nas przyzwyczaiły klasyczne baśnie, a więc zło zostaje ukarane, tak zwany głupek, okazuje się o wiele mądrzejszy niż sądzono, a książę zazwyczaj znajduje swoją księżniczkę. Ale.

Japońskie opowiastki są pełne brutalności. Występuje tu mnóstwo złowrogich demonów, złośliwych duchów, czy magicznych zwierząt. Jednak mimo swojej specyfiki doskonale się nadają do czytania, a jednocześnie dowiadujemy się całkiem sporo o wierzeniach, rytuałach, czy zwykłym życiu mieszkańców Japonii.
Tym bardziej polecam.

kirara213 | 2017-06-25