Książka Roku 2018

Najmądrzejszy w pokoju. Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej

Wydawnictwo: Smak Słowa
The Wisest One in the Room: How You Can Benefit from Social Psychology's Most Powerful Insights
ToRn

Dwaj wybitni psychologowie każdego uczynią mądrym! Thomas Gilovich i Lee Ross w ,,Najmądrzejszym w pokoju" prezentują najbardziej użyteczne odkrycia psychologii społecznej. Ale w tej lekcji o ludzkiej naturze, autorzy nie tylko ujawniają drogę do mądrości. Podają także kompleksowe wytyczne do tego, jak wpływać na ludzi, których spotykamy w naszym życiu. Choć łatwo znaleźć ją w sentencjach...

Choć łatwo znaleźć ją w sentencjach - w internecie, kalendarzach, księgach cytatów - wciąż trudno zrozumieć, czym tak naprawdę jest i jak ją osiągnąć.
Mądrość - to jej Thomas Gilovich i Lee Ross poświęcili ważną społecznie i niezwykle aktualną książkę ,,Najmądrzejszy w pokoju".
Autorzy przekonują, że ,,nie możesz być mądrym człowiekiem, nie mając mądrego podejścia do ludzi".
Piszą o tym, jak odkrywać motywy ludzkich zachowań i wykorzystać tę wiedzę do lepszego zrozumienia innych oraz skutecznego wywierania na nich wpływu.
Arogancję, chciwość i krótkowzroczność przeciwstawiają inteligencji, wnikliwości i rozsądnemu dokonywaniu ocen. Bo ,,żeby być mądrym, trzeba być psycho-mądrym".

Gilovich i Ross odnoszą się do badań prowadzonych na gruncie psychologii społecznej, analizują mądre i niemądre słowa oraz czyny postaci ważnych w historii świata.
Przytaczają anegdoty, których bohaterami są m.in. Roger Federer i Rafael Nadal.
W atrakcyjny i w pełni zrozumiały sposób podają czytelnikom wytyczne do podejmowania lepszych decyzji - w roli rodziców, pracodawców lub pracowników, przyjaciół lub doradców, a nawet obywateli świata.

Bo choć w ,,Najmądrzejszym w pokoju" głos zabierają wybitni naukowcy, to odnoszą się do realnego, codziennego życia, w którym każdego dnia - w domu, pracy, na zakupach, spacerze czy w restauracji - spotykamy ludzi. To z nimi zarówno popadamy w konflikty, rywalizujemy, negocjujemy, jak i budujemy związki.
Od nich uzależniamy zagospodarowanie swojego czasu, a także pieniędzy. I to na nich mamy szansę świadomie, mądrze wpływać, aby osiągać zamierzone cele.
To wiedza niezbędna, by stać się ,,najmądrzejszym w pokoju" - rodzinie, społeczeństwie, biznesie czy polityce.

Książka ukazuje się w momencie, w którym można mówić o ogromnym postępie w psychologii społecznej i nauce o dokonywaniu ocen i podejmowaniu decyzji - w dziedzinach zajmujących się aspektami mądrości.
Thomas Gilovich i Lee Ross wnieśli istotny wkład w ich rozwój, poświęcając im łącznie osiemdziesiąt lat życia.
Z laboratoriów psychologów napływały informacje o przełomowych odkryciach dotyczących zachowań człowieka, pozwalających wyjść poza ograniczony punkt widzenia.
Rozumienie myśli, uczuć, wyborów i działań ludzi - to wiedza, która powinna być znana każdemu, kto pragnie być mądrzejszy.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,35,pl,najmadrzejszy_w_pokoju.html

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,35,pl,najmadrzejszy_w_pokoju.html

GZal | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Nie oglądam i nie słucham rozmów polityków i dziennikarzy z politykami. Znając z grubsza miejsce na scenie politycznej większości z nich wiem, czego oczekiwać i wiem, że nie będzie tu większych zaskoczeń. Opozycja powie A, przedstawiciel rządu B. Albo odwrotnie. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb. Plus dziennikarz zamiast szukać konsensusu raczej podgrzeje absurdalnie jałowy spór.

Dan Kahan wspólnie ze współpracownikami przygotował prosty eksperyment. Badanym pokazano fragmenty prawdziwych starć ulicznych między protestującymi a policją. Połowie badanych powiedziano, że manifestanci protestują przeciwko dostępności aborcji przed kliniką leczenie niepłodności, drugiej połowie, że to protest przeciw polityce wyłączającej osoby homoseksualne ze służby wojskowej. Wcześniej ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące między innymi preferencji politycznych.

Jak można się spodziewać w zależności od tego jakie poglądy mieli badani, widzieli albo brutalność policji, albo uzasadnione...

nikita181 | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Bardzo ciekawa książka, przedstawia zjawiska, ktorych nie umiałam nazwać, a które wpływają w sposób znaczący na nasze życie.Jednak jej język jest chwilami dość trudny,szczególnie od połowy. Na pewno warto ją przeczytać kilka razy.

cherry-picking | 2018-05-02
Przeczytana: 2017 rok

Jest to zdecydowanie moja ulubiona książka z zakresu psychologii społecznej. Wracam do niej często kiedy chcę sobie coś przypomnieć czy po prostu próbować zrozumieć ludzkie zachowania. Napisana prosto po amerykańsku i bez przesadnie naukowego podejścia. Dla laika zainteresowanego tematem. Inne ksiazki, ktore czytałam na ten sam temat były tylko rozbudowaniem poszczególnych rozdziałów "Najmądrzejszego w pokoju". Tutaj mamy więc podstawy, a dalej możemy zgłębiać, jesli chcemy oczywiście. Drobne uwagi do tłumaczenia, ale trudno. Bardzo polecam!

walghuria | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Kolejna książka-bełkot, jakich obecnie multum na rynku wydawniczym (mam na myśli zwłaszcza książki zawierające w tytule słowa mózg czy umysł), będąca zlepkiem chaotycznych opisów badań pseudopsychologicznych, których wiarygodność i metodologia pozostawiają wiele do życzenia. Nuda, nuda, nuda.

Paweł Marchel | 2018-05-08
Przeczytana: 07 maja 2018

Książka okazała się stosunkowo ciekawa. Jest podzielona na dwie główne części. W pierwszej autorzy odnoszą się do jednostki, w drugiej do ogółu społeczeństwa. W zasadzie w obu częściach analizują te same zagadnienia. Pokazana zostaje ich różna perspektywa.

Tytuł nie odnosi się do mądrości rozumianej jako iloraz inteligencji. Bardziej chodzi im o mądrość psychologiczną. Często piszą, jak psychomądra osoba postąpiłaby w konkretnej sytuacji. Psychomądra osoba, to ktoś, kto w swoich działaniach wykorzystuje wiedzę z psychologii społecznej. Dotyczy to zwłaszcza treści analizowanych w książce, ale także innych z bogatego zasobu psychologii społecznej.

MoznaPrzeczytac | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Autorzy książki "Najmądrzejszy w pokoju" pokazali i pomogli zrozumieć sekrety naszej codzienności, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które są sprytnie wykorzystywane przez media, marketingowców czy nawet niekiedy pracodawców, aby nami sterować. Po tej lekturze, lepiej poznamy i zrozumiemy informacje, które do nas docierają, dzięki czemu decyzje przez nas podejmowane będą bardziej świadome i przemyślane.

Pełna recenzja książki na stronie:

macierzanka | 2019-01-03
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Wydawałam w trakcie czytania okrzyki z grupy "Niemożliwe, żeby ludzie tak myśleli i odpowiadali, przecież to bez sensu!", a potem wyłapywałam całkiem podobne schematy we własnej głowie :)
Dobrze mi się czytało i doceniam pracę, którą autorzy włożyli w ułożenie tematyczne tak wielu badań i w staranne podawanie źródeł.
Druga część była mniej porywająca, ale do pierwszej, poświęconej schematom, które mamy wdrukowane chyba wszyscy, i przez które trudniej nam wyleźć z grajdołów własnych głów, jeszcze wrócę.

Runior | 2018-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2018

Książka prezentuje nierówny poziom. O ile pierwsza część przedstawia ciekawe i nierzadko zaskakujące odkrycia psychologii społecznej, to druga mocno forsuje poglądy autorów na temat globalnego ocieplenia oraz konfliktów o zasięgu ponadnarodowym. O ile lubię czytać popularnonaukowe pozycje psychologiczne nie wgłębiając się w ich naukową wiarygodność i porównując je jedynie z własnymi doświadczeniami, to przebrnięcie przez ostatnie dwa rozdziały książki było dla mnie istną męczarnią.

Sza_lala | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Sporo wiedzy naukowej popartej przykładami. Całość mogłaby być bardziej uporządkowana i dawać więcej wskazówek co do codziennego życia. Przedstawia też typowo amerykańskie podejście, czyli USA jest naj, naj, najlepsze.

Michał | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

Wszystkie wnioski w książce są oparte o badania naukowe, co czyni ją wartościową lekturą na której można polegać