Faks z Sarajewa

Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Fax From Sarajevo
komiksy

Oparta na faktach powieść graficzna amerykańskiego „weterana” komiksu Joe Kuberta o konflikcie w byłej Jugosławii. Ervin Rustemagić, europejski agent Kuberta, na początku lat 90. wraz z rodziną mieszkał na przedmieściach Sarajewa. Gdy wybuchła wojna i zniszczono ich dom, przenieśli się do hotelu dla dziennikarzy w centrum Sarajewa. Po 1,5 roku oblężenia i ostrzału Rustemagiciom, dzięki pomocy...

Ervin Rustemagić, europejski agent Kuberta, na początku lat 90. wraz z rodziną mieszkał na przedmieściach Sarajewa. Gdy wybuchła wojna i zniszczono ich dom, przenieśli się do hotelu dla dziennikarzy w centrum Sarajewa. Po 1,5 roku oblężenia i ostrzału Rustemagiciom, dzięki pomocy artystów i dziennikarzy, udało się zdobyć słoweńskie obywatelstwo i uciec z miasta.
Tytułowy faks okazał się jedyną możliwością komunikacji z przyjaciółmi i klientami Rustemagicia. Wśród nich był Kubert, gwiazda DC Comics, autor m.in. postaci Hawkmana. Kubert zebrał faksy swojego agenta i na ich podstawie stworzył wciągającą opowieść o wojnie bałkańskiej.

„Faks z Sarajewa” okazał się sukcesem artystycznym, został ogłoszony komiksem roku przez „The Washington Times” i nagrodzony m.in. Eisner Award i Harvey Award jako najlepsza powieść graficzna 1996 roku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Faks_z_Sarajewa-p-34853-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Faks_z_Sarajewa-p-34853-1-30-.html

Wkp | 2017-06-17
Na półkach: Współpraca

FAKS Z PIEKŁA

Joe Kubert to prawdziwa legenda komiksu, założyciel pierwszej szkoły tworzenia opowieści graficznych i… Polak z pochodzenia. Swoją przygodę z komiksami zaczął w roku 1943, pracując dla wydawnictwa DC Comics, ale szybko ze swoimi pracami trafił także do innych wydawców. Przez trwającą blisko 70 lat karierę, którą w roku 2012 przerwał zgon, Kubert współtworzył opowieści z takich serii, jak „Batman”, „Superman”, „Flash”, „Tarzan”, „Ghost Rider” czy „Punisher: War Zone”, stworzył także postać „Hawkmana”, a za swoje prace otrzymał szereg nagród. Jednakże najważniejszym komiksem, jaki wyszedł spod jego ręki, nie był żaden z albumów przygotowanych dla gigantów wydawniczych, a osobisty „Faks z Sarajewa”. Poruszająca i ambitna opowieść w starym stylu, która po ponad dwudziestu latach od swojej premiery, trafiła wreszcie na polski rynek.

Całość mojej recenzji opublikowana na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/17/faks-z-sarajewa-joe-kubert/

xan4 | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Omówienie pierwotnie ukazało się na portalu Szortal.com

Hmm…

Chwila zastanowienia wyrażona w tytule to oznaka, że coś tu nie gra. To już trzeci komiks z rzędu, do którego mam jakieś uwagi i pretensje. Kiedyś udawało mi się wybierać do omówień bardzo dobre komiksy. Co się dzieje? Muszę się nad tym mocno zastanowić. Wiadomo, że „Faksu z Sarajewa” nie można porównywać z dwudziestą częścią „Baśni” ani z najnowszym komiksem Sfara, „Nie musisz się mnie bać”. To nie ta kategoria, nie ta bajka. Dlatego też nie miałem jakiś szczególnych oczekiwań. A mimo to mam wrażenie, że coś z tym komiksem jest nie tak. Zaraz wyjaśnię, o co mi chodzi.

Ervin Rustemagić stworzył wydawnictwo, które publikowało komiksy wielu twórców znanych i poważanych tak w Europie, jak i na całym świecie. Rustemagić jest Bośniakiem. 21 marca 1992 roku przebywał w swoim biurze w Holandii, ale postanowił dołączyć do bliskich, którzy parę dni wcześniej wyjechali do Sarajewa, z tęsknoty za...

Slawinio | 2017-10-12
Endriuu | 2017-09-19