Naoczny świadek: Dziennik z roku 1949

Wydawnictwo: Muzeum Sztuki Wspolczesnej w Krakowie MOCAK
Očitý svědek
tsantsara

Naoczny świadek to poetycki zapis dwunastu miesięcy z życia czeskiego pisarza, poety i artysty. Kolář z charakterystyczną sobie szczerością opisuje podłość czasów socjalistycznego reżimu, bezwzględność ówczesnych władz i dramat swoich przyjaciół. Książka w Czechosłowacji ukazała się drukiem dopiero w 1983 roku, wcześniejsza edycja została całkowicie zniszczona, kiedy to w roku 1970 Kolář otrzymał zakaz publikowania.

Książka jest pierwszym polskim wydaniem przetłumaczonego w całości dziennika Kolářa.

źródło opisu: Mocak, 2012

źródło okładki: www.mocak.pl